Festival MusicOlomouc letos vsadí na avantgardnější tvorbu
Mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc letos oslaví už sedmé výročí. Pod vedením nového uměleckého ředitele a dramaturga Marka Keprta tentokrát nabídne ochutnávku hudby zejména francouzských, rakouských a českých skladatelů, a to v provedení špičkových ansámblů ve svém oboru.
Hudební svět funguje jako potravní řetězec ‒ skladatel napíše skladbu, ale to nestačí. Jejím posláním není ležet na papíře, nýbrž zaznít, a tak predátor loví dál. Zásadní roli hraje spoluúčast. Musí tedy přijít někdo, kdo ji ochotně nacvičí ‒ interpret, a kdo se zájmem vyposlechne ‒ posluchač. Takto principiálně fungují veškeré hudební události nehledě na žánr a každá z nich si bedlivě střeží svoji ingredienci. Jedinečnost festivalu MusicOlomouc spočívá zcela jistě v tom, že se na jeho organizaci podílejí studenti Katedry muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého a že je zde každoročně uvedeno několik českých i světových premiér.
MusicOlomouc je mezinárodní festival soudobé hudby, který se zaměřuje na experimentální, jazzovou a alternativní hudbu a uvádí díla současných českých i světových skladatelů pokračujících v linii avantgardy. Událost se vyznačuje otevřeností z hlediska stylů a žánrů a pravidelně se děje na konci dubna. V rozmezí dvou týdnů se zde uskuteční zpravidla sedm koncertů spolu s besedami a přednáškami hostujících umělců. Soudobá tvorba a to, jak ji který posluchač „stráví”, zůstává otázkou. Nicméně hudba je široké médium, a proto by se její nabídka neměla omezovat jenom na díla osvědčená, oblíbená, řekněme ta klasická. Hudebnímu trhu se takto fungovat naštěstí daří, což mohou doložit i další podobně zaměřené akce pravidelně se konající v Praze, Brně či Ostravě. Přestože se olomoucký festival nemůže pochlubit tak dlouhou tradicí, jakou má například brněnská Expozice nové hudby, od svého vzniku si postupně vybudoval respekt i mezinárodní uznání a stal se nedílnou součástí hudebního života nejen v Olomouci, ale i okolí.
Festival byl založen v roce 2009 tehdejším vedoucím katedry Janem Vičarem při příležitosti jeho významného životního jubilea. Jako umělecký ředitel a dramaturg celého festivalu usiloval o to, aby se událost stala příležitostí k premiérám a uváděla v hojném zastoupení kusy regionálních umělců. Uvedení se tak dočkaly skladby z dílen olomouckých skladatelů a pedagogů Tomáše Hanzlíka, Víta Zouhara, Marka Keprta, Pavla Čotka a v neposlední řadě i J. Vičara. Kromě české tvorby nechyběla ani světová: vedle známých jmen dvacátého století Arnolda Schönberga, Karla Stockhausena či Johna Cage představil festival skladatele z nejrůznějších koutů Evropy i celého světa, například z Holandska (například Mark van Platen), Estonska (Veljo Tormis), Švýcarska (Jean-Francois Michael), Litvy (Vytautas Miškinis), Bulharska (Henri Lazarof) i Bolívie (Remberto Herbas). Z uznávaných a mediálně známých českých umělců zde koncertovali také Dan Bárta a Robert Balzar Trio (2013), Zuzana Lapčíková Kvintet (2010) nebo světově uznávaný klavírista a rodák z Olomouce Emil Viklický (2009). Hudební událost pravidelně hostí také zahraniční umělce. V loňském roce navštívil Olomouc komorní ansámbl Praesenz německo-švýcarsko-australského původu a letos sem zavítají hosté z rakouského Salzburgu a Vídně.
Počínaje letošním ročníkem by festival měl k avantgardě směřovat více než tomu bylo doposud, prozradil současný umělecký ředitel Marek Keprt: „Rád bych zachoval kontinuitu dobře rozběhlého festivalu, který každoročně oslovuje stále větší množství posluchačů. Mým cílem je posunout dramaturgii směrem k avantgardnější tvorbě a přilákat na festival kromě olomouckého také „přespolní“ specifické publikum, zaměřené na avantgardní artificiální hudbu a hudbu mezních žánrů, z celé České republiky i ze zahraničí.” MusicOlomouc 2015 bude probíhat ve dnech 20. až 29. dubna a nabídne dohromady sedm koncertů, ve kterých zazní přes čtyřicet soudobých skladeb, z toho šest ve světové premiéře. Hudební přehlídku zahájí Keprtův klavírní recitál v doprovodu světelné produkce. Olomoucký klavírista a skladatel seznámí posluchače s klavírní tvorbou soudobých francouzských a středoevropských skladatelů. Světovou premiéru zde bude mít koncert dua Zlámal & Cremaschi s názvem Initial music, který předvede nové zvukové možnosti klarinetu, basklarinetu, saxofonu a kontrabasu ve skladbách Michala Nejtka, Petera Grahama a Pavla Zlámala. Program doplní art improvizace obou interpretů.
V současnosti vysoce oceňovaný soubor nové hudby Prague Modern společně se sopranistkou Irenou Troupovou uvedou program složený z děl Iannise Xenakise, Györgye Kurtága, Petera Koeszeghyho a také melodramatickou kompozici Jiřího Kadeřábka „Milena“. V druhé půli večera dojde na netradiční využití prostoru a tmy ve Smyčcovém kvartetu č. 5 rakouského skladatele Georga Friedricha Haase. Následovat bude první olomoucké uvedení proslulé skladby Luigiho Nona La lontananza nostalgica utopica futura, spojení sólových houslí a elektroniky v podání Davida Danela a Jana Trojana. Do současné brněnské tvorby publikum zasvětí ženské trio ISHA ve složení Lucie Rozsnyó (zpěv), Kristiny Vaculové (flétna) a Sáry Medkové (klavír). Vrcholem festivalu bude vystoupení předního rakouského ansámblu pro novou hudbu Österreichisches Ensemble für Neue Musik, který nabídne to nejlepší ze současné německé a rakouské tvorby (např. trio Helmuta Lachenmanna Allegro sostenuto). Soubor vystupuje v různých sestavách od jednoho do patnácti hráčů. V Olomouci se představí v komornější čtyřčlenné sestavě.
Zázemí poskytne festivalu stejně jako v předchozích letech Umělecké centrum Univerzity Palackého, což je jedna z nejstarších univerzitních budov, postavená v barokním slohu. V prostorách koncertního sálu Kaple Božího Těla, Atria či Divadelního sálu K3 se spolu s koncerty uskuteční také dvě přednášky skladatelů Geralda Resche (Rakousko) a Markéty Dvořákové. Podrobný harmonogram bude k dispozici na oficiálních stránkách festivalu www.musicolomouc.cz.
Na festival se už moc těším, zejména pak na vystoupení ženského tria ISHA.