Fotografis
17. 12. 2008 – 8. 2. 2009
collection reloaded
Henri Cartier-Bresson, Nadar, William Henry Fox Talbot, Man Ray, Paul Strand, Alexander Rodčenko, André Kertész, László Moholy-Nagy. Jména, která není milovníkům umění a zejména fotografie třeba příliš představovat.
Kdo by neznal alespoň pár z nich? Práce všech těchto velikánů, jejichž životní zálibou se stalo fotografování, je možné v těchto dnech spatřit v Praze v rámci výstavy nazvané FOTOGRAFIS collection reloaded – Poklady světové fotografie 19. – 20. století. Expozici připravila Národní galerie ve svých výstavních prostorech v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Jedná se přitom o reprízu výstavního projektu, který uspořádalo koncem léta ve Vídni Bank Austria Kunstforum.
V rámci výstavy si návštěvníci budou moci prohlédnout více jak sto barevných i černobílých snímků těch nejvýznamnějších světových fotografů 19. a 20. století. Sbírka, založená v roce 1979 Annou Auer, Wernerem Mrazem a Ivo Stanekem, zahrnuje snímky dokumentující vývoj, kterým prošla umělecká fotografie za období bezmála dvou set let. Najdeme zde díla „otců fotografie“ Williama Henry Foxe Talbota, Roberta Adamsona či Nadara, který se zabýval především portrétní fotografií. Hned v první místnosti galerie si tak návštěvníci budou moci prohlédnout tváře Victora Huga, Ferdinanda Lessepse či George Sandové. O kousek dále rozpoznáme portrét prokletého básníka Charlese Baudelaire, Alexandra Dumase a Emila Zoly.
Piktorialismus, jakožto fotografický směr prosazující se zejména v 19. století, představují práce fotografů, jakými byli Edward Steichen, Julia Margaret Cameron či Heinrich Kühn. Dvacátá a třicátá léta 20. století jsou ve znamení „přímé fotografie“. Toto období je na expozici zastoupeno dvěma významnými osobnostmi té doby Edwardem Westonem a Paulem Strandem. Poslední jmenovaný je na výstavě představován fotografiemi Slepá žena (1916) a Bílý plot (1916). Největší část sbírky je ovšem věnována avantgardě. Díla Man Raye, Lászla Moholy-Nagyho, Alexandra Rodčenka a André Kertésze jsou tím nejlepším, co v první polovině dvacátého století na poli umělecké fotografie vznikalo.
Na výstavě samozřejmě nechybí ani Henri Cartier-Bresson, mnohými považovaný za nejlepšího fotografa všech dob. Přestože v rakouské sbírce nalezneme pouze jedinou jeho fotografii, i to bohatě postačí. Bresson na ní opět dokazuje svůj jediněčný kompoziční talent, cit pro hru světla a stínu a především schopnost zachytit neopakovatelný okamžik z každodenního života.
Hodnocení:
Jen málo výstav pořádaných v České republice je možné označit za výjimečné. Expozice FOTOGRAFIS collection reloaded patří právě mezi takové. Výstavní prostory paláce Kinských zaplnily práce těch nejlepších světových fotografů uplynulých dvou staletí. Nenechte si podobnou příležitost utéct a výstavu určitě navštivte.
Výstava potrvá od 17. 12. 2008 – 8. 2. 2009
Kde:
palác Kinských
Staroměstské nám. 12
Praha 1 – Staré Město
Otevřeno:
denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00
Vstupné:
Plné: 80,- Kč
Zlevněné: 50,- Kč
91%
Pavel BestA
Skutečně výborná výstava. Samé významné osobnosti a samé dobré fotky.
Great site. A lot of useful information here. I’m sending it to some friends!