Galerie v Hradci Králové se znovu otevře v listopadu
Rozsáhlá rekonstrukce pozdně secesní budovy i interiérů Galerie moderního umění v centru Hradce Králové se po dvou letech konečně chýlí ke konci. Téměř 120 milionová investice v sobě skýtá rozsáhlé restaurátorské práce, vytvoření zcela nových výstavních prostor, kavárnu, či studovnu. Slavnostní otevření galerie, které bylo v minulosti z technických důvodů již dvakrát posunuté, je plánováno na 24. listopadu letošního roku.
Galerie v prostorách pozdně secesní budovy architekta Osvalda Polívky se veřejnosti uzavřela na jaře roku 2014. Turisty a příznivce umění tehdy vystřídali dělníci a restaurátoři, aby započali nákladnou a náročnou rekonstrukci interiérů i samotné fasády. Původně měla galerie přivítat první návštěvníky již na jaře letošního roku. Znovuotevření však zdrželi rozsáhlé restaurátorské práce, které odhalily dosud utajené původní tapety v prostorách budovy. „V péči restaurátorů jsou nyní historické tapety. Nevěděli jsme o nich, a proto s tím nebylo v harmonogramu počítáno. Byly ukryté. Různě přetřené, přetapetované a objevili jsme je náhodou“, uvedl ředitel galerie Tomáš Rybička. Slavnostní otevření mimo jiné pozdržely i komplikace s výběrem vhodného dodavatele osvětlení vystavených expozic. „To, že jsme nestihli otevřít galerii v létě, nás samozřejmě mrzí, ale nechtěli jsme posílat turisty do zpola zařízených výstavních prostor,“ uvedla pro Českou televizi v nedávném rozhovoru mluvčí Královéhradeckého kraje, Martina Götzová.
Nutno podotknout, že nákladná oprava je nyní patrná na každém kroku. Již při vstupu do hlavní haly si budou moci příchozí povšimnout nově zrestaurovaného vitrážového stropu a štukové výzdoby. Vstupní průčelí zdobí taktéž opravené bronzové plastiky Ladislava Šalouna. Příjemnou proměnou prošla galerie, kavárna, grafický kabinet, či studovna. Výrazné opravy se dočkaly i dosud nevyužité půdní prostory, které budou nyní sloužit jako další místa pro nové expozice. Za zmínku stojí i výtvarně ozdobená vzduchotechnika, vzpínající se mezi druhým a čtvrtým patrem galerie, podle návrhu malíře Aleše Lamra.
Se znovuotevřením historických prostor chystá galerie novou stálou expozici. Ta bude mapovat vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současnou. K vidění tak na ní budou neustálé proměny uměleckých směrů od symbolizmu, přes expresionismus a kubismus, surrealizmus až k postmoderně. „Do budovy galerie je také nyní přemístěna Galerie Vladimíra Preclíka, pro kterou je vyhrazený výstavní sál v historických interiérech v prvním poschodí,“ uvedl ředitel galerie Tomáš Rybička. Stálá přehlídka Galerie Vladimíra Preclíka bude sestavena ze soch, obrazů a grafických listů, které umělec daroval Královéhradeckému kraji. Mezi exponáty návštěvníci najdou mimo jiné i portréty Vladimíra Preclíka od významných českých umělců – Jiřího Koláře, Adolfa Hoffmeistera, nebo Jiřího Harcuby.
Markéta Bestová