GATE Galerie láká na pochmurné grafiky Josefa Čapka
Pokud se vysloví jméno Josefa Čapka, vybaví se většině lidí pejsek a kočička, znalejším pak kubistické portréty. Právě probíhající expozice v GATE Galerii ho však ukazuje také jako autora ponurých grafik lidí na okraji společnosti.
Ačkoli rodina Čapků nouzí nikdy netrpěla a naopak patřila mezi ty movitější, vždyť Josefův a Karlův otec byl lázeňský a později tovární lékař, osud těch nejchudších nebyl Josefovi rozhodně lhostejný. Dokazují to mimo jiné kresby a grafiky, které starší z bratří Čapků vytvořil v letech 1916 až 1926, a které jsou nyní k vidění v GATE Galerii v Karlově ulici. Defilují na nich pochybné existence počínaje žebráky, přes opilce až po lehké dívčiny. Přesto z nich není cítit ani špetka pohrdání, či povýšenosti, ale naopak z nich sálá pochopení a empatie. Koneckonců sám Josef krátký čas pracoval jako dělník v továrně, takže těžkosti tehdejších lidí poznal na vlastní kůži.
Doba, ve které bratři Čapkové žili a tvořili, nebyla navíc zdaleka tak idylická, jak se dnes může zdát. Nejstarší z vystavovaných grafik a kreseb vznikly ještě během 1. světové války, z jejíchž hrůz se Evropa vzpamatovávala po řadu následujících let. Ani nově konstituovaný Československý stát se přes nebývalý ekonomický a kulturní rozkvět nedokázal plně vypořádat se všemi problémy, které na něho číhaly. Tehdejší lidi tak nadále sužovala vysoká nezaměstnanost, špatná dostupnost zdravotní péče, vysoká úmrtnost v rizikovějších zaměstnáních apod. To vše samozřejmě Josef Čapek kolem sebe viděl a umělecky na to reagoval.
„Celou dobu jsem přemýšlel, v čem je jeho trvalá a aktuální hodnota. Ač je formálně spojován s avantgardou, je to především humanista, člověk, který s obrovským soucitem přemýšlí nad osudem druhého člověka,“ vyzdvihnul Čapkův přínos kurátor současné výstavy Richard Drury. Po námětové stránce však nejde o nic nového. Sociální motivy můžeme vysledovat v pracích řady tehdejších světových umělců, včetně Pabla Picassa, který se jim věnoval zejména během tzv. modrého období, kdy namaloval bezpočet ponurých modrozelených obrazů a vytvořil neméně chmurných rytin a grafik. Zdali to byly právě ony, které Josefa Čapka nejvýrazněji ovlivnily, je otázkou. Je to však velmi pravděpodobné.
Celkem si návštěvníci GATE Galerie mohou v rámci expozice prohlédnout na 160 grafických prací a kreseb. Přestože většinu z nich Josef Čapek vytvořil jen jako přípravné studie a črty k obrazům, lze je vnímat jako samostatná a svébytná umělecká díla. „Vystavené práce mají dnešnímu člověku hodně co říct. Žijeme přeci v době existenční nejistoty, finanční krize, takže ta společenská situace se opakuje,“ myslí si Richard Drury. Kromě grafik a kreseb, jež jsou sice nevelké svými rozměry, ale velké svými nadčasovými náměty, lze na výstavě zhlédnout i dva Čapkovy obrazy.
Hodnocení:
Josef Čapek měl mnoho tváří. Byl redaktorem, spisovatelem, dramatikem a především pak výtvarníkem. I jeho námětová paleta byla velmi různorodá. GATE Gallery se sympaticky zaměřuje na méně známé, avšak neméně zdařilé grafiky a kresby lidí na okraji společnosti.
Výstava potrvá od 12. 12. 2012 do 3. 3. 2013
Kde:
GATE Galerie
Husova 21, Praha 1
Otevřeno:
pondělí – sobota: od 10 do 18 hodin
neděle: od 11 do 18 hodin
Vstupné:
Plné: 120,- Kč
Zlevněné: 60,- Kč
83%
Pavel BestA
Depresivní, ale krásné
Škoda, že výstava už skončila. Rád bych se na ní zašel podívat. Pozdě ale bycha honit.