Hans von Aachen
1. 7. – 3. 10. 2010
Malíř na evropských dvorech
Milovníci manýrismu, uměleckého směru pozdní renesance a raného baroka, jistě ocení unikátní výstavu věnovanou dvornímu malíři Rudolfa II. Hansi von Aachenovi.
Expozice, jež v současné době probíhá v prostorách Císařské konírny Pražského hradu, je společným dílem Kunsthistorického muzea ve Vídni, Suermondt Ludwigova muzea v Cáchách a Správy Pražského hradu.
Tato monografická výstava s podtitulem “Malíř na evropských dvorech“ připomíná dobu vlády císaře Rudolfa II., který vytvořil na přelomu 16. a 17. století z Prahy středoevropské kulturní a politické centrum. Hlavní atrakcí je nepochybně jeden z nejslavnějších a zároveň nejvěrohodnějších Rudolfových portrétů. Obraz zachycuje podobu stárnoucího vladaře a unaveného člověka poznamenaného duševní chorobou v době, kdy již ztrácel svou politickou moc.
Hans von Aachen se narodil v roce 1552 v Kolíně nad Rýnem a zde se také vyučil u neznámého vlámského malíře. Dlouhá léta pobýval v Itálii, zejména v Římě a v Benátkách, kde se zdokonaloval ve své mistrovské tvorbě pod vlivem nizozemských umělců. Jeho práce zaujala umění milovného císaře Rudolfa II. natolik, že mu nabídl místo ve svých službách a v roce 1592 ho jmenoval dvorním malířem. Rozpracované objednávky v Bavorsku však malíři nedovolily, aby v té době přesídlil do Prahy a trvalo celé čtyři roky, než tak učinil. Po svatbě s Reginou, dcerou slavného hudebníka Orlanda di Lasso, začal Aachen pracovat nejen jako dvorní malíř, ale také jako neoficiální vyslanec Rudolfa II. Toto umělecky velmi podnětné prostředí a především nově vzniklé italské barokní proudy měly obrovský vliv na jeho pozdní tvorbu. Osobnost Hanse von Aachen je úzce spjata s komplexem Pražského hradu. Dům, který malíř se svou rodinou až do své smrti v roce 1615 obýval, se nachází za klášterem sv. Jiří. Náhrobek rodiny von Aachen nalezneme v Nové arcibiskupské kapli svatovítské katedrály.
Aachenovo dílo je velmi obsáhlé a různorodé, pojí v sobě vyváženost, monumentalitu a hlubokou procítěnost. V portrétech dovedl německý malíř vystihnout víc než jen fyzickou podobu. To dokazuje zejména v obraze, na němž zachytil dojemný půvab vlastní dcery Marie Maxmiliány. Ten si návštěvníci pražské výstavy mohou také prohlédnout. Kromě portrétů se Aachen ve své době proslavil i obrazy s mytologickými a náboženskými náměty, stejně jako alegoriemi či žánrovými scénami. Císařská konírna nabízí celkem 88 nejreprezentativnějších autorových prací, z toho 43 obrazů a 45 grafik a kreseb. Díla dnes již trochu pozapomenutého mistra budou na Pražském hradě k vidění až do 3. října.
Hodnocení:
Výstavu lze vřele doporučit všem, kteří mají zájem blíže se seznámit s životem a dílem neprávem opomíjeného dvorního malíře Rudolfa II.
Výstava potrvá od 1. 7. 2010 do 3. 10. 2010
Kde
Císařská konírna Pražského hradu
Otevřeno
denně od 9.00 do 18.00 hodin
Vstupné
Základní 150 Kč
Snížené 90 Kč
85%
Šárka Lebedová
Výstava je pěkná, ale i přes 150,- Kč za vstupné JSOU ZAVŘENÉ TOALETY!!! Stačí nahlédnout do návštěvní knihy, jak tato „drobnost“ kazí dojem z výstavy. A co si o nás pomyslí návštěvníci z celého světa, když spolupořadatelem výstavy je Správa Pražského hradu?
To s těmi záchody jsem si ani nevšimnul. Důležité je, že se výstava povedla. A to hodně. Ale je pravda, že zavřené toalety jsou taky pěkná ostuda.
Výstavu bych určitě každému doporučil. Obzvláště pak těm, kteří mají rádi rudolfínskou dobu.
Po dlouhé době je v Praze zase jedna skutečně impozantní výstava. Jsem moc ráda, že jsem ji mohla vidět. Aachen byl skutečný mistr.
Přestože mám raději moderní umění, jsem rád, že se do Prahy konečně dostala nějaká kvalitní výstava klasického umění. Jen by jich mohlo být více a i kvalita by mohla být o něco vyšší. V sousední Vídni se kupříkladu připravuje výstava věnovaná Michelangelovi.