Havlova lavička v Plzni přišla o skleněná srdce
Jen necelé tři dny se mohla nově nainstalovaná lavička Václava Havla v Šafaříkových sadech v centru Plzně pyšnit čtveřicí skleněných ozdob ve tvaru srdce a ulity. Přestože k jejímu slavnostnímu odhalení došlo minulý čtvrtek, o víkendu už byla čtveřice ornamentů pryč.
Když jsem letos na jaře na Maltézském náměstí na Malé Straně poprvé na vlastní oči spatřil Havlovu lavičku navrženou designérem a bývalým hlavní architekt správy Pražského hradu Bořek Šípek, zarazilo mě, že není možné se židlemi hýbat a jsou prostřednictvím jedné nohy spojené se stolkem. Ani ve snu by mě totiž nenapadlo, že by se je někdo mohl pokusit ukrást. Evidentně jsem ale dost podcenil nenechavé české ručičky, mylně považované za zlaté. Ty se totiž neštítí ničeho. Před pár dny kupříkladu z opěradel nové plzeňské lavičky Václava Havla ukradly dvojici červených srdcí a dvojici zelených ulit symbolizující pero někdejšího prezidenta. Kdo ví, jak by dopadla křesla, kdyby bylo možné je odnést. Zřejmě by zmizela také.
Na poškození lavičky přišla městská policie toto pondělí. V Šafaříkových sadech je přitom nainstalovaná kamera, která by měla místo hlídat. Jak je ale „dobrým“ českým zvykem, samozřejmě nefungovala. „Kamera, která by měla dohlédnout na místo, kde je lavička Václava Havla, není v současné době v provozu,“ vysvětlila mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová. O důvodech, proč tomu tak je, lze jen spekulovat. Pachatele se tak asi jen těžko podaří vypátrat, pokud se tedy sám k činu nepřizná, o čemž lze s úspěchem pochybovat. Pohříchu však nejde o první útok, jenž byl na jednu ze série laviček, které by podle slov jejich autora měly sloužit k setkávání lidí a jejich vzájemnému dialogu, veden.
První Havlova lavička spatřila světlo světa v americkém Washingtonu v říjnu loňského roku, kde se jejího odhalení účastnila i Madeleine Albrightová. O dva měsíce později byla dvojice židlí s drobnými srdci na konci opěradla nainstalována také do zahrady sv. Patrika v Dublinu. V lednu letošního roku pak přibylo sezení do parku de la Ciutadella v Barceloně. Na vzniku laviček se spolupodílí Knihovna Václava Havla, která by ráda vytvořila celosvětovou síť takovýchto míst. V České republice je možné si na lavičku zasvěcenou našemu prvnímu porevolučnímu prezidentovi sednout kromě Prahy a Plzně také v Hradci Králové a v Českých Budějovicích. Právě v posledním zmíněném městě, v kampusu Jihočeské univerzity, došlo v červenci letošního roku k prvnímu poškození Havlovy lavičky. Neznámí vandalové jí podobně jako v Plzni urazili tři ze čtyř skleněných ornamentů na opěradle. Není jistě bez zajímavosti, že v zahraničí zatím k ničemu podobnému nedošlo.
Vzhledem k tomu, že naistalování lavičky do Šafaříkových sadů přišlo město na 350 000 korun, není ani škoda nijak zanedbatelná. Činí přes osm tisíc. Jeden náhradní dílek totiž stojí přes dva tisíce korun. Město se již dohodlo s Knihovnou Václava Havla na opravě lavičky, takže se na ní červené a zelené ornamenty brzy zase objeví. Otázkou je na jak dlouho…
Pavel BestA
Hrozné vandalství
Je to smutné, jak se dnes lidé chovají k umění. Nejde přitom jen o Havlovu lavičku. Také sochy Spejbla a Hurvínka přišly před časem v Plzni o hlavu. Nechápu, jak to někdo může udělat?
Před pár dny byla další lavička odhalena v Oxfordu. Tam jí asi skleněné ozdoby neurvou.