Heliport, bazén, nebo včelín. To vše může vyrůst na Notre-Dame
Od ničivého požáru jedné z pařížských ikon uplynul v těchto dnech měsíc. O budoucí podobě katedrály Notre-Dame rozhodne architektonická soutěž. Některé návrhy už jsou známé. Ten nejodvážnější zatím představilo designové studio Who Cares?! Počítá totiž s tím, že by na střeše svatostánku mohl vyrůst luxusní byt nazvaný Quasimodův přístřešek.
Novým hávem by se Notre-Dame mohlo pochlubit už za pět let. Chce to alespoň francouzský prezident Emmanuel Macron, který zmínil tento časový horizont nedávno ve svém televizním projevu. O tom, jak moc se změní tvář slavné gotické památky, rozhodne vítěz výběrového řízení. „Konkurz nám umožní rozhodnout, zda je potřeba střechu rekonstruovat v identické podobě, nebo bude třeba katedrálu opatřit novou, přizpůsobenou technice a výzvám naší doby,“ prohlásil předseda francouzské vlády Édouard Philippe. Z jeho slov vyplývá, že zatím není jasné, zda se bude svatostánek na ostrově Île de la Cité rekonstruovat do původní podoby, nebo zda projde výraznější proměnou. Na jeho opravu se od dárců už sešly stovky milionů eur. Největší sumou hodlá na renovaci objektu přispět francouzský podnikatel a filantrop François-Henri Pinault. Manžel herečky Salmy Hayek na ni dá 2,6 miliardy korun. „Každičké darované euro půjde na rekonstrukci, na nic jiného,“ slíbil premiér Philippe.
Jako jeden z prvních představil svůj návrh na přestavbu Notre-Dame belgický architekt a vizionář Vincent Callebaut, proslulý zejména svými ekologickými projekty. Autor šroubovitého mrakodrapu Agora Garden v Tchaj-peji by na vrcholku katedrály nejraději viděl obří zahradu umístěnou pod prosklenou střechou. „Měla by být primárně ze skla a dubového dřeva,“ vysvětlil. Solární panely, jež by podle jeho vize, měly pokrývat její plášť, údajně vyprodukují energii nejen pro stavbu samotnou, ale i pro okolní budovy. Střecha by měla fungovat také jako svébytný skleník. Callebaut spočítal, že ovocné stromy, jimiž chce půdní prostory zaplnit, ročně poskytnou okolo 25 kilogramů ovoce na metr čtvereční. Jídlo by zde mohly pěstovat dobrovolnické organizace, které by ho následně rozdávaly potřebným. Jak je z návrhu patrné, 41letý architekt nepočítá s rekonstrukcí sanktusové vížky, která se při požáru zřítila. Dominantou krovu se má stát křišťálový jehlan čnící vysoko nad přední věže katedrály.
V podobném duchu se nese i návrh belgického studia Miysis. Jeho podstata spočívá v zasklení střešních prostor a vytvoření zeleného parku na vrcholku Notre-Dame. Oproti Callebautovu plánu by ale v podkroví katedrály neměly růst ovocné, ale okrasné stromy. Koncept je celkově decentnější a vzhled památky by měnil jen mírně. Dokonce počítá s obnovením věže, kterou v 19. století navrhnul Eugène Viollet-le-Duc. Ekologicky radikálnější je naopak vize pařížského Studia NAB. Ta počítá s tím, že na střeše budovy vznikne skleník s expozicí osvětlující, jak chránit přírodu a upozorňující na vymírání druhů a oteplování planety. „Vzhledem ke krizi, kterou naše země i celý svět prochází, máme to štěstí, že můžeme vybudovat místo, které se bude zabývat otázkami konzervace a dědictví,“ uvedli členové kanceláře, kteří by výstavu umístili pod pozlacenou ocelovou konstrukci. Někdejší sanktusovou věžičku by Studio NAB, které je známé především propagací vertikálních farem, rádo nahradilo obřím včelínem. Podle odhadů jejího vedení by se do něj mohlo vejít až 180 tisíc včel.
Záhy po požáru se samozřejmě objevily nejen nápady seriózní, ale i ty spíše fantastické. Do této kategorie spadá návrh designérského studia Who Cares?! To by na vrcholku Notre-Dame chtělo postavit otevřenou alej a obytný prostor nazvaný Quasimodův přístřešek. Podle vize má apartmán nabídnout nebývalý luxus. Už jen jeho dispozice jsou olbřímí. Majiteli má poskytnout 743 m² obytné plochy. Chybět v ní nemá krytý bazén, lázně ani sauna. Návrh počítá s tím, že se do domu bude vstupovat přes střešní zahradu, nebo helipadem, či heliportem pro vrtulníky. Že se nejedná o úplně scestný výstřelek a pověstné plácnutí do vody dokládá jak detailnost zpracování, tak to, že se vídeňští architekti zabývali také tím, jak dlouho by projekt přiváděli k životu. Pokud by se s realizací jejich plánu začalo už příští rok, mohl by být údajně Quasimodův přístřešek už za čtyři roky hotový. V souvislosti s rekonstrukcí katedrály se objevily i návrhy zcela recesistické. Britský satirický portál The Daily Squib kupříkladu přišel s tím, že se Notre-Dame částečně promění na mešitu. „Nový design zachová staré prvky katedrály, které doplní čtyři minarety,“ stojí na stránkách.
Myslím si, že Francouzi budou nakonec konzervativní a rozhodnou se katedrálu dát „jen“ do původního stavu. Respektive, inovací se dočká pár drobností, aby se situace neopakovala…
To si vůbec nemyslím. Francouzi totiž konzervativní nejsou, ba naopak. Češi by katedrálu „jen“ opravili, oni ne. Ti toho využijí k tomu, aby ji architektonicky posunuli někam dál. Koneckonců, koho by kdysi napadlo postavit před Louvre prosklenou pyramidu. Dnes tam stojí a je to skvost.
Jedna větší zhovadilost, než druhá.
Naprostý souhlas. Ať si dnešní architekti staví své stavby a ty z dob minulých nechají na pokoji…