Hermanovi se podařilo získat více peněz na živé umění
Ministru kultury Danielu Hermanovi se podařilo pro svůj rezort vyjednat víc peněz. Zatím to vypadá, že příští rok získá částku přesahující 10 miliard korun. K výši rozpočtu se ale chce ještě vrátit na podzim, kdy má s ministrem Andrejem Babišem naplánované další jednání.
Oproti minulému ročníku, kdy rozpočet pro kulturu činil přes 8 miliard, sice Herman získal o téměř 14 % více finančních prostředků, protože se však přes resort kultury vyplácí náhrady církvím v rámci majetkového vypořádání, rád by rozpočet svého resortu navýšil až na 11,2 miliard korun. „Z navýšených prostředků může ministr kultury Daniel Herman v roce 2015 garantovat zvýšení platů pracovníků rezortu, zejména platy v příspěvkových organizacích, o 3,5 %,“ vysvětlila, jak s prostředky hodlá Herman naložit, tisková mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová.
Více peněz by mělo jít také do programu Kulturní služby, tedy na podporu živého umění. V této oblasti se rozdá více peněz než loni a grant získá i více žadatelů. Z uměleckých disciplín, které budou výrazně podpořeny, je to tanec, výtvarné umění a divadlo. V oblasti výtvarného umění, pro které je vyčleněno 28 milionů korun, se nejvíce podpoří výstavy a galerie. V divadelní tvorbě, kde se rozděluje celková částka 26,8 milionů korun, nejvíce peněz získá festival Divadlo Plzeň a festival německého jazyka. Tanečníci budou tentokrát podpořeni bezmála 14 miliony korun, největší příspěvek v této oblasti dostane festival Tanec Praha. Podle odborníků patří živé umění v rámci rezortu kultury k těm nepodfinancovanějším oblastem. Získat grant je od roku 2009, kdy se tyto příspěvky začaly snižovat, navíc velmi těžké. Trpělivost došla žadatelům o grant už v loňském roce, kdy byla za klesající podporu živého umění kritizována tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková.
Herman chce kromě živého umění podpořit i různé kulturní památky. Přesto si byl vědom toho, že výše rozpočtu nakonec nemusí úplně odpovídat jeho představám. „Příspěvkové organizace se musejí připravovat na různé varianty, i na tuto řekněme krizovou, ale jsem přesvědčen, že rozpočet bude sestaven tak, aby pro nás byl udržitelný,“ naznačil ještě před prvním jednání s ministrem Babišem, aniž by tušil, jakou částku se podaří vyjednat. V oblasti neživého umění plánuje Herman finance použít na obnovu a záchranu kulturních památek a pomoci při výdajích příspěvkových organizací. Například tak přispěje na opravy Národní galerie či prohlídkové trasy na Hluboké. Jedno procento ze státního rozpočtu, o což usilovaly mnohé vlády, by mohl získat resort kultury už v roce 2017. Ve srovnání s vyspělými západoevropskými státy je to však stále žalostně málo. Tam se zpravidla do kultury investuje okolo 2 % prostředků ze státního rozpočtu. Nejvíce samozřejmě dává Francie. Zdejší ministerstvo kultury disponuje každoročně částkou okolo 200 miliard korun. Přímo do kultury z toho jde asi půlka…
Jen aby všechny ty peníze nezhabaly církve. Kdyby se dávalo méně peněz sportovcům, kteří jsou beztak milionáři, tak by zbylo i na důležitější věci, třeba právě na kulturu.
Se sportovci souhlasím. Peněz do kultury půjde víc, ale teprve tehdy až si lidé uvědomí jeho hodnotu a začnou se o něj zajímat. Dříve ne.