Jihočeský Windsor láká přes léto na Muchu a muzikály
Zámek Hluboká patří mezi turisticky nejoblíbenější destinace v České republice. Každoročně sem zavítá přes čtvrt milionu lidí, což z něj činí třetí nejvyhledávanější tuzemskou památku. Letos v létě se zámek přestavěný podle anglického Windsoru snaží turisty přivábit výstavou plakátů Alfonse Muchy a večerními muzikály.
Pokud byste na známý jihočeský zámek nacházející se nedaleko Českých Budějovic zavítali před dvěma sty lety, asi by vás ničím příliš neohromil. Tehdy měl totiž ještě relativně fádní barokní vzhled. Novou podobu mu dal v polovině 19. století až schwarzenberský kníže Jan Adolf II. respektive jeho architekt Franz Beer. Ten totiž rozsáhlou šlechtickou rezidenci přestavěl podle vzoru anglického Windsoru ve stylu tudorovské gotiky. Dal jí tak nezaměnitelnou podobu se sněžně bílou fasádou a bohatě zdobenými věžemi a věžičkami, jíž se pyšní dodnes. „Především budiž dotčeno, že má zámek všude ráz největší nádhery a upraven jest tak skvostně, že se mu nic rovného v Čechách nenachází,“ napíše na jeho adresu český historik August Sedláček.
Jak už ale údajně říkával kardinál Richelieu „za vším je nutné hledat ženu“. A platí to i v případě Hluboké. Rozhodující úlohu při přestavbě zámku samozřejmě nesehrál ani tak kníže Jan Adolf II. jako spíše jeho manželka Eleonora. Byla to právě ona, která se při cestě po Anglii nebývale zhlédla v sídle britských monarchů a rozhodla, že z Hluboké udělá malý český Windsor. Sama se přitom podílela především na jeho vnitřní výzdobě, jak je možné se přesvědčit během prohlídky zámku. Návštěvníci totiž v rámci ní zavítají také do kněžniny ložnice a oblékárny. Pozornost si mimo ně zaslouží především překrásná knihovna obsahující na 12 000 vzácných svazků, včetně Diderotovy encyklopedie. Škoda jen, že zdejší obraz Alegorie zraku od Jana Brueghela staršího je pouhou kopií. Velká jídelna se pak do budoucna bude jistě pyšnit tím, že zde v roce 2008 sehrál dvacet šest simultánních šachových partií geniální ruský šachista Garry Kasparov. Netřeba snad ani dodávat, že všechny vyhrál.
Vzhledem k tomu, že konkurence v oblasti turistického ruchu je veliká, snaží se Národní památkový ústav přilákat potenciální návštěvníky na zámek i pořádáním velkého množství nejrůznějších kulturních akcí. Letos v létě je to na prvním místě muzikál Romeo a Julie skladatele Zdeňka Bartáka a textaře Eduarda Krečmara na motivy slavného dramatu Williama Shakespeara. Ten zde bude k vidění každou srpnovou sobotu a neděli vždy od 20.45 hodin. Kromě něj je možné v podmanivých prostorách zámeckého nádvoří zhlédnout také romantickou komedii nazvanou Legenda o Závišovi a Kunhutě. Na své si na Hluboké přijdou také milovníci výtvarného umění. Alšova jihočeská galerie ve zdejší jízdárně totiž až do 28. září pořádá výstavu prací secesního mistra Alfonse Muchy s podtitulem V zrcadle doby, o níž je mezi návštěvníky velký zájem.
Hluboká nad Vltavou však není jen zámek. Město vedle toho nabízí celou řadu dalších turisticky atraktivních míst. Za návštěvu jistě stojí zdejší rozsáhlá zoologická zahrada Ohrada, obzvláště pokud máte malé děti. Ta se navíc loni v létě rozrostla o další areál, kde je možné spatřit kupříkladu tygra ussurijského, rosomáka sibiřského nebo orla skalního. Milovníkům vodních sportů lze určitě doporučit návštěvu Bezdreva, třetího největšího tuzemského rybníka. V létě se totiž na jeho hladině konají závody v jachtingu a windsurfingu. A když už jsme u toho sportu, na místě někdejšího dostihového závodiště před třinácti lety vyrostlo jedno z nejmalebnějších golfových hřišť u nás. Na náměstí v centru města si pak můžete prohlédnout kostel sv. Jana Nepomuckého, nebo zajít do zrekonstruovaného Knížecího dvora, kde se konají výstavy současného umění. Pokud však přijedete do Hluboké nad Vltavou vlakem, doporučuji pořádně si na nádraží prohlédnout mapu. Do města je to totiž odsud ještě celkem štreka, nádraží jsou navíc dvě a značení je, jak už je v českých luzích a hájích zvykem, dosti úděsné. Nestane se vám tak alespoň to, co mě před lety, tedy že se cestou málem rozejdete se svou přítelkyní…
Pavel BestA
Co určitě navštívit: Zámek, jízdárnu, park a zoologickou zahradu
Kde se najíst: Ideálně u kostela, třeba v Solidní šanci
Kde zaparkovat: Placené stání najdete v ulici příznačně nazvané Nad parkovištěm; hezky česky ale můžete své auto zadarmo zaparkovat u Penny Marketu
Na co si dát pozor: Hluboká nad Vltavou má dvě nádraží, navíc vzdálená dost daleko od centra
Na Hluboké jsem před pár týdny byla. Je to moc hezké město. Zámek je samozřejmě ze všeho nejkrásnější. Chápu, že se zde chce spousta lidí vdávat a ženit.
Po Lednicko-valtickém areálu asi nejzajímavější tuzemský zámek. Rozhodně jeden z těch nejpůsobivějších. Byl jsem na něm dvakrát; naposledy asi před pěti lety, tak na něj budu muset zase někdy vyrazit.