Hodiny na londýnském Big Benu se dočkaly očisty
Jedna z turisticky nejatraktivnějších památek britského hlavního města, slavný Big Ben, prochází v těchto dnech neobvyklou zkrašlovací kúrou. Čtveřice údržbářů zavěšených na lanech totiž právě čistí jeho hodiny.
Vzhledem k tomu, že k jejich mytí došlo naposledy před čtyřmi lety, je o událost mimořádně velký zájem. V okolí se srocují davy turistů a vše si fotí svými digitálními přístroji. Netradiční podívanou se mohou kochat už od úterý, kdy byly čistící práce započaty. Četa údržbářů by zde měla vydržet až do této neděle. „Big Ben patří mezi ikonické britské stavby a čistění jeho hodin zase mezi důležité součásti jeho údržby,“ nechal se slyšet správce věže Steve Jaggs. Nejde přitom o nic snadného. Hodiny se totiž nacházejí ve výšce 55 metrů nad zemí. Údržbáři se k nim navíc musí dostat ze střechy pomocí závěsných lan. „Jde o složitou práci, kterou mohou dělat jen lidé bez závratí. Máme tým odborníků, který zajistí, že hodiny budou důkladně vyčištěny a že tento kus národního dědictví bude ochráněn i pro budoucí generace,“ dodal Jaggs.
Přestože se pro stavbu vžilo označení Big Ben, ve skutečnosti se tak nazývá zdejší hlavní a největší zvon. Věž samotná, která ční do výšky bezmála 100 metrů, nese od roku 2012 jméno po současné britské královně Alžbětě II. Postavena byla v polovině 19. století podle návrhu Charlese Barryho jako součást Westminsterského paláce. Zřejmě nejzajímavější její částí jsou právě hodiny. Ty svého času byly dokonce největšími a nejpřesnějšími na světě. Vzhled jim dal anglický architekt a umělec Augustus Pugin. Vytvořené jsou z 312 kousků opálového skla zasazeného do lehké kovové konstrukce. Právě v místech, kde se sklo dotýká litiny, dochází k usazování největšího množství nečistot, které je potřeba odstranit.
Přestože je Big Ben osazen čtveřicí ciferníků, na každé straně jedním, na jejich údržbu bylo vyčleněno pět dní. Důvod je prostý. Vzhledem k tradičně špatnému britskému počasí, je totiž potřeba počítat s tím, že minimálně jeden den nebude možné kvůli dešti či větru na hodinách pracovat. Samotný hodinový stroj skrytý uvnitř věže však při čištění skel nadále běží. Vždy však dojde k odpojení toho ciferníku, na němž údržbáři právě pracují. Jeho ručičky o délce 2,7 respektive 4,3 metru jsou pak pro větší bezpečnost a lepší přístup nastaveny do polohy 12 hodin. Zbylé tři ciferníky však nadále ukazují přesný čas. K úplnému vypnutí hodinového stroje ve věži došlo naposledy v roce 2005. Stalo se tak z důvodu nutné opravy, která tehdy trvala 33 hodin.
Zajímavý článek. O pravidelném čištění věže jsem nevěděl.
Big Ben představuje jednu z mála zajímavých památek, které je možné v Londýně vidět. Jinak je to dost bída. Ještě tak Tower a nedaleký most, toť ale vše.
Já mám Londýn moc ráda. Nejen kvůli nákupům, ale právě kvůli památkám, galeriím a muzeím. Zejména posledních zmíněných institucí je v britském hlavním městě velké množství.
Brzy se chystám do Londýna. Tak se určitě půjdu podívat na vypulírovaný Big Ben.