Hrady a zámky otevírají. Čeká se rekordní sezóna
Návštěvnická sezóna na státních hradech a zámcích odstartovala. Přinese řadu výstavních novinek, na řadě objektů i dražší vstupné. Přesto odborníci očekávají, že letošek bude z hlediska návštěvnosti ještě lepší než ročník minulý. Loňský rok byl přitom v tomto směru nejúspěšnějším v historii. Památky během něj navštívilo 5,6 milionu lidí.
Nejvíce lidí si v uplynulých měsících jako již tradičně našlo cestu na zámek Český Krumlov. Ten otevřel své brány právě dnes. Zatím ovšem jen částečně. Projít si zájemci mohou jen první návštěvnický okruh. Sezóna tu totiž bude oficiálně odstartována až příští sobotu. Od 14 hodin projde městem historický průvod od gotiky po baroko. Jeho tématem bude setkání Petra Voka z Rožmberka s frýdlantským vévodou Albrechtem z Valdštejna. Druhá prohlídková trasa a unikátní zámecké divadlo bude zpřístupněno až od května. Tolik novinek jako jiné zámky v jižních Čechách sice Krumlov nenabídne, přesto jich několik stojí za zmínku. Na hlavní prohlídkovou trasu se zde vrací zrestaurované rámy obrazů z druhé poloviny 17. století. „Po celý rok tu průběžně bude doplňovaná konírna a sedlovna,“ přibližuje nám další zdejší úpravy publicista Petr Kubát. Zásadnější rekonstrukce se v Českém Krumlově rozběhnou až na podzim. Nový háv by konečně měl dostat letohrádek Bellarie u otáčivého hlediště. Rekonstrukce potrvá několik let a náklady na ni by se měly vyšplhat až na 30 milionů korun. Několik novinek nabídne také oblíbené otáčivé hlediště. Zájemci se mohou těšit na baletní inscenaci Valmont, operní drama Trubadúr Giuseppe Verdiho nebo na Dekameron.
Zatímco na zámku Český Krumlov jsou změny jen kosmetické, na ostatních jihočeských sídlech se kasteláni přes zimu pustili do odvážnějších projektů. Na Hluboké jsou přípravy té největší novinky ještě v plném proudu. Bude jí zpřístupnění speciálních hostinských pokojů ve druhém patře. Ty za vlády Schwarzenbergů každý podzim hostily vyhlášené lovecké slavnosti, na něž se sjížděly přední osobnosti tehdejší monarchie. „Apartmány se jmenují podle rodů, které na Hluboké nejčastěji pobývaly, například Černínové či Paarové,“ vysvětlila památkářka Mája Havlová. Lidé budou moci pokoje navštívit od podzimu. Zámek Jindřichův Hradec letos otevře Zelené pokoje, Červená Lhota má proměněnou hlavní trasu. K vidění na ní budou repliky původních tapet a dobové vybavení. Těšit se zájemci mohou i na několik nový zajímavých předmětů – zlacený relikviářový oltář, orientální dýku nebo kopí z Kavkazu. Kdo delší dobu nebo ještě nikdy nezavítal na letohrádek Kratochvíle, bude mít od května o důvod více to změnit. Otevře se tu totiž po nákladné rekonstrukci pavilon Markéta. „Je nádherně malířsky vyzdobený. Už v minulosti sloužil tento zahradní domek k pořádání výstav a naším plánem je v tom pokračovat,“ vysvětlil kastelán Vojtěch Troup.
Na západě Čech budou letos pokračovat ve velkém výstavním cyklu věnovanému zdejšímu baroku. Na zámku Kozel po dvou letech skončily rozsáhlé rekonstrukční práce na obnově jízdárny. K vidění je tu od této soboty expozice zasvěcená svobodnému zednářství. Jednu výstavní raritu nabídne klášter Plasy. Ve zdejší klášterní knihovně bude možné obdivovat palcát, jehož původním vlastníkem měl být sám Jan Žižka. Předmět se do Plas vrací po více než 230 letech a to díky správě státního zámku Kynžvart, která jej do Plas zapůjčila. Hrad Švihov zase mírně pozměnil prohlídkové okruhy a pokračuje v projektu Hrad bez bariér, v rámci nějž nabízí speciální prohlídky pro imobilní návštěvníky. Na několik novinek se mohou těšit také návštěvníci zámku Manětín. „Podařilo se nám obměnit expozici o obrazy a mobiliář, který jsme zapůjčovali po celé republice,“ řekl kastelán Karel Mašek.
Také na Moravě se ode dneška zámky chlubí řadou novinek. Tou zřejmě nejdůležitější zprávou je, že vláda před pár dny povýšila Lednici mezi lázeňská místa. Pro perlu Jižní Moravy to znamená prestiž, ale i přísnější pravidla na ochranu zdraví obyvatel a návštěvníků. První velkou akcí na zdejším zámku se za čtrnáct dní stane zahájení plavební sezóny. Také návštěvníky bítovského hradu čeká o tomto víkendu několik novinek. Do expozice přibyly například lovecké trofeje barona Georga Haase a jeho manželky Olgy. „Pokračuje restaurování vzácné kolekce arabských koňských sedel za osm set tisíc korun,“ dodal zdejší kastelán Jan Binder. I další oblíbený moravský zámek Vranov nad Dyjí přichází ode dneška s několika změnami. K těm nejpodstatnějším patří nová podoba zámeckých interiérů a prohlídkových tras. Stávající trasa byla rozdělena na dva prohlídkové okruhy. Ta druhá nově nabídne seznámení s postavami a osudy nejvýznamnějších majitelů Vranova – hraběcím rodem Althannů. V případě Bouzova je tou nejzásadnější zprávou, že hrad nadále zůstane v rukách státu. Ve čtvrtek o tom rozhodl olomoucký krajský soud, který zamítl žalobu Německého řádu, který se domáhal jeho navrácení.
Jedním z nejslovutnějších hradů, kde si letos návštěvníci budou muset připlatit, je Karlštejn. Oproti ostatním objektům ve správě Národního památkového ústavu tu sezóna začala výrazně dříve. Brány hradu, který založil Karel IV., se otevřely již na počátku února. Vstup do něj podražil o 20 korun. Místo loňských 170 korun tak zájemci o prohlídku budou muset zaplatit 190 korun. To, co se možná na první pohled jeví jako drobné zdražení, je ve skutečnosti zvýšení ceny o 12 procent. České hrady a zámky se tak pomalu ale jistě stávají stejně drahými jako jejich západní kolegové. Platy u nás tomu bohužel neodpovídají. Už od února láká středověký skvost především na výstavu karlštejnského pokladu přibližujícího kulturu císařského dvora. Dalším objektem, kde cena vstupenky vzrostla o 20 korun, je Konopiště. Právě na tomto zámku přitom letos odstartoval Rok renesanční šlechty. Dnes ho v Rytířském sále odstartoval koncert Dei Gratia.
Jako správný Jihočech určitě vyrazím jak na Hlubokou, tak na Kratochvíli. Je dobře, že se konečně zrekonstruoval pavilon Markéta a hlavně, že se sem vrací Kratochvílení…