Impresionismus
11. 9. 2009 – 14. 2. 2010
Jak se světlo ocitlo na plátně
Stejně jako loni na podzim, kdy se ve Vídni konala výstava obrazů Vincenta van Gogha, tak i letos bude rakouské hlavní město na konci roku tančit v zářivých barvách impresionismu.
Vídeňská Albertina totiž od 11. září až do 14. února následujícího roku hostí největší výstavu impresionistických děl ve střední Evropě za posledních 110 let. Ředitel galerie Klaus Albrecht Schröder k tomu dodává: „Ve střední Evropě už dlouho nebyla k vidění tak rozsáhlá výstava věnovaná impresionismu. Naposledy v roce 1902 ve Vídni, ale to už je dávná historie.“ K vidění budou obrazy Clauda Moneta, Paula Gauguina, Eduarda Maneta, Paula Cézanna, Augusta Renoira, Vincenta van Gogha či Henry de Toulouse-Lautreca.
Expozice je výjimečná nejen svým rozsahem, když divákům nabídne na 125 obrazů dnes již světově uznávaných impresionistických malířů, ale také snahou objasnit genezi vzniku těchto uměleckých skvostů. Kromě obrazů tak výstavní prostory vídeňské Albertiny zaplnily malířské pomůcky a náčiní, které ke své tvorbě umělci v druhé polovině 19. století potřebovali. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout například perspektivní rám a paletu Vincenta van Gogha nebo taneční střevíce, které kdysi vlastnil Edgar Degas.
Byly to právě dokonalejší štětce či přenosné barvy, které impresionistům umožnily práci přímo v plenéru. Kupříkladu tuba na barvy, jež je dnes neodmyslitelně s výtvarným umění spjatá, byla vynalezena teprve v roce 1840. Předtím se barvy uchovávaly v měchýřích a po pár dnech vysychaly.
Hlavní část expozice je přesto věnována obrazům. Najdeme zde plátna jako například Žena se slunečníkem v zahradě od Augusta Renoira, který autor namaloval v roce 1875, Cézannův Portrét farmáře z roku 1906, Monetův Pohled na Vétheuil z roku 1881, či Degasovy Dvě tanečnice z roku 1905.
Dalším výjimečným exponátem, který byl na výstavu zapůjčen je replika krabice s klubky vlny, kterou při své práci používal Vincent van Gogh. Podle barevných nitek posuzoval slavný nizozemský malíř zejména vhodnost zvolené barvy. Stejné odstíny žluté, které se nacházejí v kufříku s klubíčky, najdeme i na van Goghových obrazech.
Podle všech předpokladů by současná expozice měla překonat loňský rekord v návštěvnosti, který drží výstava prací Vincenta van Gogha, na níž se přišlo podívat neuvěřitelných 589 180 lidí. Druhou nejnavštěvovanější kulturní akcí v Rakousku je nadále výstava obrazů Albrechta Dürera, kterou zhlédlo na 472 000 návštěvníků.
Výstava potrvá od 11. 9. 2009 – 14. 2. 2010
Kde:
Albertina
Albertinaplatz 1
1010 Wien
Otevřeno:
pondělí až neděle 10.00 – 18.00
středa 10.00 – 21.00
Vstupné:
Plné: 9,5,- Euro
Zlevněné: 7,- Euro
Jan Perniš
Skvostná výstava. Škoda jen, že k nám se nic podobného nikdy nedostane.
Nádherná výstava. Pokud bydlíte někde poblíž hranic, tak se určitě jeďte do Vídně podívat. Stojí to zato.
Nejkrásnější výstava, kterou jsem měla v posledních letech možnost vidět.
Do Albertiny jsem se jel podívat minulý týden a musím před rakouskými kolegy smeknout. Jaké obrazy a hlavně kolik se jim jich podařilo sehnat z nejrůznějších muzeí a soukromých sbírek si zaslouží velkou poklonu. O tom, že samotná díla jsou nádherná a fascinující netřeba mluvit, neboť dnes si to po sto letech lidé konečně jejich jedinečnost uvědomují.
Výstava je úžasná, Albertina opravdu září barvami a návštěvník odchází potěšen na duši a inspirován, jak lze vnímat svět.
Moc hezká výstav. Jsem moc ráda, že jsem si na Vašich stránkách o ní mohla něco přečíst a dozvědět se něco o tom, co si o ní myslí i ostatní lidé.
Ve Vídni jsem byl těsně před Vánocemi. Výstava byla úžasná, jen těch lidí bylo strašně moc, k ušlapání.
Škoda, že už končí…
Ještě naštěstí ne. Prodloužili ji až do půlky února. Hurá do Vídně
Je hrozné, že impresionismus začali lidé skutečně obdivovat až teprve teď, tedy více jak sto let poté, co tenhle umělecký směr vzniknul.
Netušíte někdo, jestli momentálně v Evropě neprobíhá obdobná výstava impresionistických děl? Bohužel jsem se na výstavu ve Vídni nedostala. Díky předem za tipy. Jitka