Iron Maiden čelí žalobě. Bývalý zpěvák chce po skupině miliony
Jen co členové anglické skupiny Iron Maiden vyřešili jeden právní spor, už musí řešit další. Slavnou heavymetalovou kapelu zažaloval její někdejší zpěvák. Ten tvrdí, že je spoluautorem textů několika písní a domáhá se zaplacení 2 milionů liber, v přepočtu tedy bezmála 60 milionů korun.
Hudební průmysl se v posledních letech stále více zmítá v právních sporech. Ty se nedávno dotkly také známých interpretů a skupin. Před dvěma lety se rozhořel boj o autorství písně Stairway to Heaven mezi americkou skupinou Spirit, podle níž šlo o plagiát jejich hitu Taurus, a Led Zeppelin. Spor nakonec vyhrála rocková legenda z Londýna. Nedávno došlo také na Iron Maiden. Kapelu zažalovali Brian Quinn a Robert Barton z bývalé hard rockové skupiny Beckett. Dvojice tvrdila, že část textu Hallowed Be Thy Name z roku 1982 je převzatá z jejich singlu Life’s Shadow. Baskytarista skupiny Steve Harris zprvu něco takového úplně odmítl. Později prohlásil, že se na použití části veršů osobně s Bartonem domluvil. Harris byl totiž v mládí velkým fanouškem Beckett a často chodil na koncerty newcastleské skvadry. Kapela ukončila spor letos 12. března a to mimosoudně. „Vedly nás k tomu pragmatické důvody – snaha zabránit eskalování právních tahanic a poplatků,“ uvedli její členové. Součástí dohody bylo vyplacení 900 tisíc liber (26 milionů korun) na účet Quinna a Bartona. Jak se totiž zjistilo, Harris skutečně v písni Hallowed Be Thy Name použil celé pasáže z Life’s Shadow.
Iron Maiden jsou nyní na koncertním turné Legacy Of The Beast. V rámci něj zavítali před dvěma týdny také do Čech. Na pražském letišti v Letňanech zahráli pro 30 tisíc natěšených fanoušků. Podle kritiků bral koncert hudebně i vizuálně dech. Cestou do Paříže, kde vystoupí na konci tohoto pracovního týdne, musí kapela řešit další právní polízanici. Stejně jako v prvním případě, také nyní proti nim podal žalobu právník a manažer Barry McKay. Ten tentokrát zastupuje dvojici Dennis Willcock a Terry Wilson-Slesser. První zmíněný je někdejší zpěvák kapely, který v ní působil krátce na přelomu let 1976 a 1977. Druhý je, celkem očekávatelně, někdejší zpěvák kapely Beckett. O komentář ke kauze požádal Iron Maiden britský bulvární plátek The Sun. „Obvinění je pobuřující a naprosto směšné,“ odpověděli mu hudebníci.
Anglická heavymetalová formace by tentokrát mohla přijít ještě o větší balík peněz, než na začátku roku. Za neuvedení jejich jmen jako spoluautorů několika písní a finanční újmu žaluje dvojice Iron Maiden o rovné 2 miliony liber. „Willcock tvrdí, že v roce 1977, když byl členem skupiny, napsal texty ke čtyřem písním. Mezi tyto skladby patří: Prowler, Charlotte The Harlot, Phantom Of the Opera a Iron Maiden. Dále měl s Harrisem napsat text k písni Prodigal Son,“ stojí v žalobě. Její druhá část je ještě neuvěřitelnější. Podle Wilson-Slessera si totiž anglická skupina ve skladbě Hallowed Be Thy Name vypůjčila jeden verš také z písně Rainbow’s Gold od Beckett. Slova: „Catch your soul he’s willing to fly away,“ jsou údajně převzaté z „Catch my soul ‘cos it’s willing to fly away.“
Dobrý den, opravte si, prosím, hrubku:
„Vedli nás k tomu pragmatické důvody…
– má tam být (samozřejmě) tvrdé y
S pozdravem
Jiří Raška