Ivan Martin Jirous
Magor dětem
Soubor Jirousových básní s názvem Magor dětem bývá řazen do stejného tvůrčího období, v němž vznikaly i známé Magorovy labutí písně.
Obě sbírky napsal autor při svém pobytu ve valdickém vězení, kde si jako politický vězeň odpykával trest za své nekonformní názory.
Útlá knížka, v jejímž názvu se objevuje autorova letitá přezdívka, zaujímá v tvorbě dnes již pětašedesátiletého spisovatele výjimečné místo. Sbírka totiž jako jediná obsahuje verše určené především malým dětem, Jirousovým dcerám – Františce a Martičce, k nimž mohl autor v době svého věznění promlouvat pouze tímto způsobem.
Většina básní je napsána pravidelným rýmem tak, aby při čtení veršů vynikla jejich zvučnost a lehkost. Známý rebel a bohém v této poloze poodkryl širší veřejnosti takřka neznámou tvář. Tvář milujícího otce, který umí vnímat svět dětskýma očima a kterému nechybí nápaditost a fantazie. Krátké rýmované říkanky se v knize střídají s pohádkami psanými jak ve verších, tak v prozaické formě. Jde především o pohádky na dobrou noc, jejichž hlavními hrdiny jsou noční skřítci, čarodějnice, strašidla a jiní noční tvorové.
Velkou roli v této cituplné sbírce hraje odlehčený nonsens a povedené slovní hříčky, jejichž nápadité využívání pobaví nejen děti, ale také dospělé.
Básník nenásilně a s jemným humorem na dálku nabádá své ratolesti k poslušnosti (Tatínek holčičkám vzkazuje:/ zlobivej pejsek se uvazuje/když začnou zlobit kohouti/ zobákem se jim zakroutí/ čumáček máčejí kočky/ zlobivejm koťatům do močky/ ale to nejhorší/ řeknu vám na konec:/ zlobivý děti strčí se pod hrnec!“), vysvětluje dcerkám některé úkazy světa (A ty nejtenčí skořápky z vajíček liliputek dodnes poletují po světě. To jsou motýli.), nebo se je snaží rozesmát (…a holčičky si pomyslí/ táta nám napsal nesmysly). To vše činí s obratností básníka, procítěností milujícího otce a u tohoto autora s ne zcela obvyklým laskavým humorem.
Druhé vydání sbírky určené nejen malým dětem, ale i dospělým, je nově doplněné o ilustrace Jirousovy dcery Marty, které byly verše v 80. letech věnovány.
Hodnocení:
Kniha psaná především pro děti může dost dobře zaujmout i dospělé, kteří vyhledávají svěží humor a únik od šedé reality světa. Autorovi se povedlo ve sbírce vytvořit nevšední atmosféru, jež děti zaujme, dospělé pobaví a obě věkové kategorie zahřeje rodičovským citem, se kterým je psána každá její stránka.
Vydavatelství:
Torst
Rok:
2009
81%
Katka Janáčková
Hezká a příjemná knížka.
myslím, že to stejně není moc knížka pro malé děti. třeba hrubínova poetika mi přijde mnohem bližší dětskému srdci, verše jako: vezmi žlutou tužku, namaluj mi hrušku a pod hrušku talíř. sláva ty jsi malíř; mě dodnes okouzluje.