Jan Kaplický
Architekt a vizionář
Minulý týden, ve středu 14. ledna 2009, zemřel v Praze ve věku jednasedmdesáti let celosvětově proslulý architekt českého původu Jan Kaplický. Shodou okolností se tak stalo v den, kdy se mu narodila dcera Johanka.
Podle agentury ČTK Kaplický zkolaboval, když procházel ulicí Československé armády nedaleko Vítězného náměstí na Praze 6. Kolemjdoucí, podle informací některých médií také architekt, následně přivolal záchranku. Pokusy o oživení Jana Kaplického byly však již neúspěšné…
Jan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 do umělecky založené rodiny. Jeho matka Jiřina byla kreslířkou, jeho otec Josef malířem a architektem. Po vystudování Vysoké školy uměleckoprůmyslové působil Jan Kaplický nějaký čas na volné noze. Rozhodujícím rokem v jeho životě se stal rok 1968, kdy po obsazení Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy emigroval do Anglie. Zde nejdříve v letech 1969 – 1971 působil v architektonické kanceláři Denys Lasdun and Partners, než o několik let později v roce 1979 založil společně s Davidem Nixonem studio Future Systems, se kterým spojil zbytek svého uměleckého života.
V posledních letech života experimentoval Kaplický převážně s organickou architekturou, která hledá inspiraci v přírodních tvarech. Světovou veřejnost zaujal především svojí stavbou obchodního domu Selfridges building v Birminghamu, za kterou získal mnohá významná ocenění.
V České republice se Jan Kaplický stal veřejně známým až díky svému kontroverznímu návrhu nové budovy Národní knihovny na Letenské pláni v Praze. Ta se měla stát vůbec první velkou realizací světoznámého architekta ve staré vlasti, kterou Jan Kaplický opustil v roce 1968, když emigroval do Velké Británie. Jeho jedinými drobnějšími zakázkami v Čechách, pod nimiž je Kaplický podepsán, tak zřejmě navždy zůstanou pouze rodinný dům v Braníku a rampa k vile scénáristy Jaroslava Dietla.
Zda-li k nim přeci jen nepřibude další, si budeme muset nějaký čas počkat. Město České Budějovice by totiž rádo realizovalo Kaplického návrh koncertní síně ve tvaru rejnoka. A kdo ví? Třeba i „chobotnice“ se jednoho dne dočká…
Nejvýznamnější projekty architektonického studia Future Systems:
1. Selfridges building
2. Lord´s Media Centre
3. Naples Subway Universita 2003
4. Project Zed London
5. Green Bird
Více informací o architektu Janu Kaplickém a jeho studiu naleznete na stránkách:
www.future-systems.com
Pavel BestA
Přestože se říká: „O mrtvých jen dobře…“, tak se musím přiznat, že se mi architektura pana Kaplického příliš nelíbí. Osobně jsem měl možnost vidět Selfridges building. Budova sama o sobě je to zajímavá, ale vůbec se nehodí do kontextu ostatních budov. Na fotografiích vypadá dobře, ale když jste přímo na místě, přijde Vám jako pěst na oko. To je myslím obecně velký problém moderní architektury. Nerespektování původní zástavby. O tom, že to jde skloubit, se může koneckonců přesvědčit každý pražan při pohledu na Tančící dům.
Další kritik? Mám pocit, jako kdyby najednou každý rozuměl architektuře. Myslím, že je to pěkná ostuda, že u nás zatím nevyrostla žádná větší Kaplického budova. Osobně bych byl velmi rád, kdyby na Letné přeci jen Kaplického knihovna vyrostla.
Hlavně to ne. Kde jste to ve světě viděli, aby v historickém centru města vyrůstaly novostavby? Nemám nic proti tomu, aby byla „chobotnice“ někde mimo centrum postavena, třeba na Pankráci, ale určitě ne v blízkosti Pražského hradu.
Wow! Thank you very much! I always wanted to write in my site something like that
Kontroverzní výstava a ještě kontroverznější článek!