Jan Saudek
14. 5. 2010 – 1. 8. 2010
Fotografie
V době, kdy si Jan Saudek i přes svůj pokročilý věk užívá mateřské dovolené, byla v Plzni zahájena výstava jeho fotografických prací.
Expozice jednoho z nejznámějších a zároveň nejúspěšnějších českých fotografů uplynulých dvaceti let bude v prvním patře pravého křídla hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni k vidění až do 1. srpna. Návštěvníci si na ní budou moci prohlédnout na 80 autorových snímků. Nebudou mezi nimi chybět jak práce notoricky známé, tak snímky dosud nevystavované.
Při vernisáži navíc pražský rodák prozradil, že by rád do konce tohoto roku dopsal svůj autobiografický román, na němž již nějaký čas pracuje. „Napsal jsem už dvě knížky, vyprodaly se, tak bych zkusil napsat román, je to můj sen. Samozřejmě nemohu psát nic jiného než to, co jsem prožil. Nápad mám, ale neprozradím ho,“ dodal k tomu. Román by měl být výjimečný i tím, že by v něm měl být použit ojedinělý model, kdy na jedné stránce je zaznamenán pozitivní pohled na věc a na druhé naopak ten negativní.
Fotografování se začal Jan Saudek věnovat na počátku šedesátých let minulého století. Zprvu vytvářel snímky černobílé, kolorovat je začal teprve od roku 1977. Hlavním motivem jeho děl bylo a dodnes je ženské tělo a vztah mezi mužem a ženou. Jeho celosvětovou proslulost dokládá jednak 400 samostatných zahraničních výstav, ale také titul Rytíře umění a literatury, který získal již v roce 1990 ve Francii.
V první části expozice si návštěvníci mohou prohlédnout nejnovější Saudkovy práce, jež vznikaly v uplynulých několika málo letech, a na nichž jsou zvěčněny portréty herců Národního divadla a významných osobností českého kulturního života (Basiková, Hapka, Korn, Liška, Donutil, Issová, Stropnický, Bartoška). Ty doplňují snímky věnované hudebním skupinám (např. Monkey Bussines) a sportovcům (např. Šebrle, Špotáková, Sáblíková).
Další část výstavy se zaměřuje na starší práce z dílny fotografa Jana Saudka. Jedná se zejména o studie ženského těla v tónované a kolorované formě. Mezi vystavovanými díly nalezneme snímky jako např. Marie, Život, Hamlet, kralevic dánský, nebo Pokušení sv. Antonína. Expozice se shodou okolností koná právě v době Saudkových pětasedmdesátých narozenin.
Hodnocení:
V současnosti byste jen těžko v západočeské metropoli hledali zajímavější a kvalitnější výstavu. Ten neváhejte a přijďte se podívat!
Výstava potrvá od 14. 5. 2010 do 1. 8. 2010
Kde:
Západočeské muzeum v Plzni,
Plzeň, Kopeckého sady 2
Otevřeno:
denně kromě pondělí od 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 100,- Kč
Snížené: 50,- Kč
89%
Marek Velebný
Musím říci, že vždycky když vidím práce pana Saudka, tak jsem v rozpacích. Ne snad proto, že bych byl tak prudérní, ale proto, že nedokáži dost dobře říci, jestli některé z jeho fotografií již překročily onu těžko definovatelnou hranici mezi uměním a kýčem.
Mně se tedy výstava natolik nelíbila. Ne, že by se mi nelíbil výběr fotografií (ač osobně bych uvítala zcela jiný), ale přišlo mi, že návštěvníkovi neznalému Saudkova díla poskytuje tato výstava řadu kvalitních (i méně kvalitních) zrakových vjemů bez patřičného informačního zázemí (pokud se za informace o díle autora nepovažují i ceny vystavovaných děl, protože řada z nich ani není ozn. názvem, nemluvě o jednom díle, které je signováno Sárou S., ale na štítku je Jan S. – maličkost, ale přišlo mi, že odpovídá úrovni připravenosti výst.)
Vzhledem k tomu, že jsem z Plzně, tak musím ocenit, že po delší době se zde zase jednou objevila zajímavá výstava. Jak píše Lieza, k dokonalosti ji ještě něco chybí, ale myslím, že vystavované práce to z větší části napraví.
Podle mě je kritika naprosto neoprávněná. Výstava je naprosto geniální.
Vždycky když si prohlížím fotografie pana Saudka, tak přemýšlím o tom, kde je hranice mezi kýčem a uměním, respektive nad tím, jestli některé jeho snímky nepřekročily onu pomyslnou hranici mezi uměním a v daném případě pornografií. Ale čím déle si je prohlížím, tak mám pocit, že to není kýč, ale něco hlubšího. Ale Kdoví?