Nobelovu cenu za literaturu získal světoběžník z Francie
Letošnímu ročníku udělování Nobelových cen prozatím vládne země galského kohouta. V nedávných dnech získali prestižní ocenění z oblasti lékařství Luc Montagnier a Françoise Barréová-Sinoussiová. Dnes na ně úspěšně navázal prozaik Jean-Marie Gustave Le Clézio.
Le Clézio se tak stal vůbec prvním francouzským spisovatelem, který získal Nobelovu cenu za literaturu v novém tisíciletí, čímž přerušil dlouhé, více jak dvacet let trvající období, kdy Francie odcházela z udělování cen za literaturu s prázdnou. Le Clézio je teprve druhým Francouzem, který cenu za literaturu získal od roku 1964, kdy ji odmítnul převzít známý francouzský existencialista Jean-Paul Sartre. Švédská královská akademie věd, která o ceně rozhoduje, označila Le Clézia za autora nového směru a poetických dobrodružství. Zároveň ocenila jeho citlivé nadšení a objevování lidskosti v dnešní společnosti…
Jean-Marie Gustave Le Clézio se narodil v roce 1940 ve francouzském městě Nice. Jeho otec pocházel z Velké Británie, maminka z Francie. Dětství prožil střídavě v Nigérii, Francii a Velké Británii. Le Cléziovy literární začátky můžeme datovat do roku 1948, kdy jako osmiletý chlapec napsal knížku o moři. V roce 1963 pak debutoval novelou Le Procès-Verbal, za kterou získal Renaudotovu cenu. Jean-Marie Gustave Le Clézio je autorem více jak padesáti knih. Píše povídky, novely, eseje a také dětské pohádky. V České republice byla prozatím publikována tato jeho díla: Zápis o katastrofě, Horečka, Poušť, Lullaby, Bludná hvězda a Mondo a jiné příběhy.
Le Clézio je nejen velkým Francouzem, ale především velkým světoběžníkem. Od roku 1990 žije se svojí marockou manželkou střídavě v Albuquerque v Novém Mexiku, na ostrově Mauritius a také na jihu Francie ve svém rodišti v Nice.
Dnes již osmašedesátiletému prozaikovi bude Nobelova cena společně s pamětní medailí a diplomem oficiálně předána až v rámci předávacího ceremoniálu, který proběhne v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela 10. prosince. Le Clézio mimo to dostane 10 milionů švédských korun, tedy zhruba necelých 26 milionů korun českých.
Na závěr uvádíme soupis jeho nejznámějších děl:
Le procès-verbal (Zápis o katastrofě, česky 1963)
La fièvre (Horečka, česky 1969)
Le déluge (1966)
L’extase matérielle (1967)
Terra amata (1967)
Le livre des fuites (1969)
La guerre (1970)
Haï (1971)
Mydriase (1973)
Les géants (1973)
Voyages de l’autre côté (1975)
Les prophéties du Chilam Balam (1976)
Vers les icebergs (1978)
Mondo et autres histoires (1978; Mondo a jiné příběhy, česky 2001)
L’inconnu sur la terre (1978)
Trois villes saintes
Désert (Poušť, česky 1980)
La ronde et autres faits divers (1982)
Relation de Michoacan
Le chercheur d’or
Diego et Frida
Voyage à Rodrigues
Le rêve mexicain ou la pensée interrompue (1988)
Printemps et autres saisons
Onitsha (1991)
Étoile errante (1992; Bludná hvězda, česky 1996)
Pawana
La quarantaine
Poisson d’or
Gens des nuages
La fête chantée
Hasard
Cœur brûle et autres romances
Révolutions
L’Africain (2004)
Ourania (2006)
Docela by mě zajímalo, jestli od něho někdo něco v této republice vůbec četl. Určitě se pár takových najde, ale příliš mnoho jich asi nebude. Nositel Nobelovy ceny, který vydal cca 50 knih a u nás prozatím vyšly tři nebo čtyři a to ještě ta poslední před více jak 15 lety. To je ostuda!
Dá se u nás v knihkupectví sehnat nějaká jeho knížka?
Domnívám se, že ne. Pokud byste o jeho knihy měla zájem, musela byste je shánět po antikvariátech.
S těmi překlady to není tak zlé, jak to vypadá: byl přeložen Mondo (2001), Poušť (1996) a Lullaby (1996) – škoda, že to není uvedeno v seznamu děl… Na internetu by se přinejmenším Mondo měl dát koupit…
Děkujeme za informace. Článek doplníme. Jinak na internetu se dá sehnat jak Mondo, tak Lullaby a Bludná hvězda.