John Steinbeck
Neznámému bohu
Steinbeckův román s názvem Neznámému bohu vyšel ve Spojených státech poprvé již v roce 1933. Děj knihy je zasazen do autorova rodného kraje, do Pacifik Grove v Kalifornii.
Do těchto končin amerického Západu přichází hlavní hrdina, farmář Josef Wayne, s vidinou přivlastnění si úrodných plání, které by mohly díky své plodnosti uživit nejen ho, ale i celý rod čítající také tři bratry s jejich vlastními rodinami. Josefovi se v nové domovině podaří vedle statného dubu, do něhož se podle jeho názoru převtělila duše jeho otce, založit vzkvétající ranč, o němž dlouho snil. Po letech se k němu připojují i jeho bratři. Všem se daří dobře až do chvíle, než jeden z bratrů vystrašen Josefovým pohanským chováním strom setne.
První tragédií, která Waynovi postihne, je smrt Josefova nejmladšího sourozence, opilce a donjuana Benjamina, který je zavražděn kovbojem Juanitem, jenž ho načapá inflagranti se svou ženou. Rod Waynů se musí zakrátko vyrovnávat i s odchodem zbožného Burtona, který touží po městském životě a po malém obchůdku. Dalším tragickým momentem v Josefově životě se později stává i smrt jeho milované ženy Elizy. A tak když ranč v době sucha opustí také poslední z Josefových bratrů Tomáš, zůstává hlavní hrdina zcela sám se svou krajinou, kterou již nedokáže opustit. Do poslední chvíle věří v příchod deště a záchranu kraje.
Nositel Nobelovy ceny za literaturu John Steinbeck se v jednom ze svých prvních románů s názvem Neznámému bohu pokouší vykreslit člověka, kterého znal ze svého vlastního života nejlépe, tedy vesničana pevně spjatého se zemí a půdou. Proto také v hlavním hrdinovi můžeme najít velkou živočišnost, radost z plození a touhu po rozmnožování nejen sebe samého, ale především půdy, dobytka a celého ranče. Sepětí s krajem pociťuje Josef jako velkou zodpovědnost – musí půdu chránit a dokázat z ní vytěžit co možná nejvíce. Vnímá to však spíše jako službu půdě, než jako službu sobě a svým příbuzným.
Spojení Josefa a přírody je v knize demonstrováno řadou rituálů připomínajících pohanství. Týká se to např. Josefova přesvědčení, že ve stromě, u kterého si postavil své obydlí, je ukryta duše zemřelého otce. Strom pro něj má velký citový význam, chodí se mu zpovídat i stěžovat si mu. Tajemným dojmem působí také palouk umístěný na kopci nad rančem. Jde o zvláštní místo, které u lidí, jež ho navštíví, vyvolává snové vize. Právě zde přichází o život i Josefova žena, když se pokusí „osedlat“ si skálu, která se na tomto místě nachází. Její smrt v díle působí jako daň, kterou musí Eliza zaplatit za svou pošetilou snahu pokořit přírodu. Rituálním způsobem je v románu vylíčeno i spojení Tomášovy ženy Ramy a hlavního hrdiny noc po Elizině smrti. Jde o divoké živočišné sexuální sepětí, které Rama chápe jako určitou potřebu a zároveň také jako akt, kterým má dojít k odstranění žalu z Josefova nitra. Koneckonců i smrt hlavního hrdiny je svým způsobem sebeobětováním. Josef, ve svém nitru přesvědčený, že jeho smrt přinese kraji spásu v podobě vydatného deště, se rozhodne pro nevyhnutelné… A déšť v okamžiku jeho smrti opravdu přichází.
Hodnocení:
Román Neznámému bohu je knihou vzbuzující velkou škálu pocitů. Ze začátku možná trochu nudí, ve druhé části se však Steinbeckovi daří čtenáře vtahovat, zejména popisem vnitřně silného člověka, jeho živočišných pudů a jeho vztahu k zemi, stále více do děje…
Vydavatelství:
Alpress
Rok:
2010
74%
Katka Janáčková
Přestože knížka nepatří úplně k tomu nejlepšímu, co John Steinbeck napsal, určitě bych vyzdvihnul snahu nakladatelství Alpress o vydání celého jeho díla
Musím přiznat, že ačkoli mám Steinbecka moc ráda, tak tahle knížka mě moc nenadchla. Takové Hrozny hněvu nebo O myších a lidech jsou podle mě literárně úplně jinde.
Mě vyloženě zklamala!!!