Juan Marsé
Španělský romanopisec Juan Marsé se narodil 8. 1. 1933 v Barceloně. Ve třinácti letech se vyučil zlatníkem a záhy začal pracovat ve šperkařské dílně. V letech 1957 až 1959 publikuje v časopisech své první povídky.
V roce 1960 vychází jeho první kniha Uzavřeni s jedinou hračkou, která pojednává o mladých lidech v poválečném frankistickém Španělsku, jejichž jedinou příjemnou aktivitou v nepříznivých společenských poměrech oné doby se stává sex. V letech 1960–62 žije v Paříži, kde se živí jako asistent v laboratoři, překladatel scénářů a příležitostný učitel španělštiny. Zde také píše svůj nejslavnější román Poslední odpoledne s Terezou (šp. 1966, čes. 1982), stendhalovsky laděný příběh vyobrazující atmosféru Barcelony šedesátých let a vyprávějící o chudém krasavci, který se přes bohatou dívku Terezu snaží proniknout do vyšších společenských vrstev.
V následujících letech vycházejí další jeho díla jako např.: Temný příběh sestřenice Montse (1970) a Jestliže ti řeknou, že jsem padl (1973). Z dalších jeho děl jmenujme: Dívka se zlatými kalhotkami (1978), Jednoho dne se vrátím (1982) či Poručík Bravo (1987).
V roce 1997 obdržel Juan Marsé cenu Juana Rulfa, udělovanou guadalajarskou univerzitou v Mexiku. O tři roky později vychází kritiky i čtenáři vysoce ceněný román Ještěrčí ocásky (šp. 2000, čes. 2007) odehrávající se opět ve Španělsku ovládáném generálem Francem. Vypravěčem realisticky laděného příběhu s magickými prvky je dosud nenarozené dítě – chlapec, jehož matka žije společně se synem Davidem v nuzných poměrech na okraji města a společnosti. Román svou strukturou připomíná mozaiku, která až s určitým odstupem vytváří obraz života obyčejných lidí v tehdejším Španělsku. Román především ukazuje svět mladého Davida, ve kterém se krom skutečných postav objevují i postavy nepřítomné, neexistující, vysněné…
Dosud posledním literárním počinem Juana Marsého je román Milostné písně v Lolita’s Clubu (2005).
Pavel Besta ml.