Kangding Ray
OR
Nově vycházející deska francouzského muzikanta Davida Letelliera, který je v hudební branži známější pod pseudonymem Kangding Ray balancuje na pomezí několika žánrů. Rozhodně je ale na hony vzdálená současné klubové scéně a ohranému popu.
Název desky OR je odvozen od francouzského výrazu pro chemický prvek zlato, čemuž odpovídá i vnější vzhled alba, který je laděn do svítivě žluté barvy. Jedná se přitom v pořadí již o třetí desku, kterou Kangding Ray během několika málo let vyprodukoval. A jaké že nové album vlastně je? Temné, artem provoněné a na klubové poměry arogantně netaneční.
Jednotlivé aranže jsou syrové a prosté jakýchkoli nánosů prvoplánové líbivosti. Chladná odtažitost dokresluje velmi pozvolna se vyvíjející postup kompozic. V temnotě a úpadku přetechnizované doby dneška nechce Kangding nikam spěchat, což by mohlo některé posluchače zřejmě nemile překvapit. Pro takové ale tato hudba nevznikla. Letellier pracuje s precizně oddělitelnými vrstvami basových samplů různé hloubky a razance. Dominantní loop navozuje pocit stereotypu, v pozadí se však písně pozvolna vyvíjejí, či lépe řečeno plynou. Analogové prvky dodávají albu živočišnou jiskru v duchu ruchového industrialu, digital pak dunivou sílu a zasněnost ambientu. Patrné jsou na nově vycházející desce také prvky glitche, ovšem jen v striktně minimalistickém podání. Důraz je však kladen zejména na basy. Nejde však jen o ně. Zakomponování zastřených vokálů, budiž tomu důkazem.
S mistrovskou producentskou prací na desce vypomohl Ben Frost, který se postaral o klávesovou linku u zřejmě nejlepší písně alba. Těžko říci, kolik z poselství a stesku nad duchovním stavem západní kultury se toho skrze autorovu hudbu dostane k jednotlivým posluchačům, doufejme však, že hodně.
Hodnocení:
Deska OR francouzského hudebníka, který si říká Kangding Ray plyne posmutněle, beze spěchu, přesto však emotivně a s vrstevnatou basovou razancí a naléhavostí. Stereotyp, odtažitost a chlad mohou znít jako výčitky, lze je však také chápat jako klady desky. Hypnoticky sugestivní zážitek, který ve vás deska vyvolá je jako dělaný pro letošní posmutnělé počasí.
Rok vydání:
2011
Žánr:
glitch, industrial, minimal, experimental, ambient, techno
Vydavatelství:
Raster–Noton
Seznam písní:
Athem
Mojave
Odd Sympathy
Pruitt Igoe (OR version)
OR
Mirrors
Coracoid Process
En Amaryllis Jour
Leavaila Scheme
Monster
La Belle
84%
Jaromír Mára
Příliš repetitivní. Dobré možná jako pozadí k nějaké počítačové hře nebo filmu, ale ne jako samostatné svébytné dílo.