Karel Škréta
26. 11. 2010 – 10. 4. 2011
Doba a dílo
Od posledního listopadového týdne minulého roku mohou zájemci v pražské Valdštejnské jízdárně a Jízdárně Pražského hradu navštívit výstavu děl významného českého barokního malíře Karla Škréty.
Dlouho očekávanou expozici připravila ke čtyřstému výročí umělcova narození Národní galerie v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Arcibiskupstvím pražským. Výstava obsahuje na 400 exponátů zahrnujících jak autorova proslulá díla, tak práce nově objevené či považované za nezvěstné. Zhruba čtvrtinu všech děl pak tvoří malby nově zrestaurované.
Jak již název samotné výstavy napovídá, cílem expozice je také vykreslení doby, ve které Karel Škréta žil a působil. Proto zde nalezneme i díla jeho současníků. Zajímavá je především ta část, v níž můžeme pozorovat vzájemné vlivy slavného pražského rodáka a dalších umělců. V prostorách Jízdárny Pražského hradu se návštěvníci navíc budou moci seznámit i s pracemi Karla Škréty ml.
Škréta proslul zejména jako autor oltářních obrazů. Kromě pláten, které vznikly pro pražský Týnský chrám nalezneme v Jízdárně Pražského hradu také působivý obraz Ukamenování sv. Štěpána z litoměřické katedrály sv. Štěpána či Pašijový cyklus z kostela sv. Mikuláše na Malé straně. Český barokní mistr byl mimoto vynikající portrétista, což dokládají podobizny aristokratů Humbrechta Jana Černína, či Bernarda Ignáce z Martinic. Prostory Valdštejnské jízdárny se dále mohou pochlubit dílem Podobizna řezače drahokamů Dionysia Miseroniho a jeho rodiny. Jde o významný obraz propojující rudolfínskou tradici s italským výtvarným uměním.
Karel Škréta se narodil roku 1610 v Praze v domě U Černého jelena v blízkosti Týnského chrámu. V Praze získal humanistickou výchovu a základy výtvarného vzdělání z okruhu umělců Rudolfa II. Jako příslušník protestantské rodiny, postižené důsledky protireformace, musel roku 1628 odejít z Čech. Své výtvarné vzdělání si poté rozšířil v Itálii, zejména v Benátkách, Boloni, Florencii a Římě. Velký vliv na něj měla klasická benátská a novobenátská škola, stejně jako dílo slavného italského malíře Caravaggia. Podobně silně na něj zapůsobila nizozemská škola a dílo Velázquezovo. Jedním z nejzásadnějších děl, které Škréta po svém návratu z exilu vytvořil pro klášter bosých augustiniánů na Zderaze, jsou obrazy Svatováclavského cyklu. Návštěvníci pražské výstavy mají možnost všech osm dochovaných děl si prohlédnout. Nejcennější z nich je podle odborníků obraz Narození sv. Václava.
Návrat umělce do Čech roku 1638 byl vykoupen zapřením víry svých předků. Konverze mu zajistila znovuzískání rodinného majetku a vysoké postavení v českém uměleckém životě. Škrétův přínos spočívá zejména v tom, že dokázal spojit oba póly tehdejšího umění, dynamickou barokní smyslnost a konstruktivní až klasicizující koncepci. Kromě monumentálních Škrétových děl byly na výstavu zapůjčeny i jeho neméně zdařilé kresby a grafiky.
Hodnocení:
Výstava s názvem Karel Škréta: Doba a dílo je velmi působivou expozicí. Svým rozsahem a záběrem zcela unikátní. Od roku 1974 jde o vůbec nejrozsáhlejší soubor Škrétova díla, který byl veřejnosti představen.
Výstava potrvá od 26. 11. 2010 do 10. 4. 2011
Kde:
Jízdárna Pražského hradu
U Prašného mostu 3, Praha 1
otevřeno denně od 10 do 18 hodin
Valdštejnská jízdárna
Valdštejnská 3, Praha 1
otevřeno denně od 10 do 18 hodin
Vstupné:
do jednoho objektu / do obou objektů
základní: 150 Kč / 200 Kč
snížené: 70 Kč / 100 Kč
rodinná vstupenka: 200 Kč / 300 Kč
školní skupina (za jednoho žáka): 20 Kč / 30 Kč
90%
Šárka Lebedová
Nádherná výstava, kterou bych každému vřele doporučil navštívit. Je vidět, že se i Češi mohou pochlubit velkými umělci evropského formátu.
Jen více takových výstav. S hodnocením expozice naprosto souhlasím. Určitě jde v současnosti o jednu z nejzajímavějších výstav v Praze.
Přestože mám raději moderní umění, musím kurátory současné výstavy pochválit, protože se jim povedlo uspořádat velmi zdařilou přehlídku děl jednoho z nejvýznamnějších malířů naší minulosti.
Podle mého názoru jde o velmi zdařilou výstavu. Osobně mám práce od Karla Škréty rád, takže pro mě byla výstava takřka povinností. Jsem rád, že se Národní galerie rozhodla věnovat tomuto českému velikánovi samostatnou expozici.
Velká výstava velkého malíře.
Osobně mám raději trochu modernější umění, ale musím přiznat, že i práce Karla Škréty mají něco do sebe. Jinak výstava je moc hezky uspořádaná.