Druhá nejdražší kniha světa míří na výstavu. Zapůjčí ji Bill Gates
Nejznámější zápisky geniálního malíře, sochaře a vynálezce Leonarda da Vinciho známé jako Leicesterský rukopis se na krátkou dobu navrátí zpět do Itálie. Pro veřejnost bude druhá nejdražší kniha světa vystavena v galerii Uffizi ve Florencii. Rukopis ze své soukromé sbírky zapůjčí Bill Gates.
V toskánské metropoli bude Kodex Leicester k vidění od října 2018 do ledna 2019, v rámci výročí pětiset let od úmrtí renesančního malíře. Da Vinciho rukopis se na několik měsíců vrací do Itálie na základě dohody s jeho současným vlastníkem. „Na dohodě vystavit kodex jsme intenzivně pracovali od roku 2015, kdy byl rukopis vystaven v Minneapolisu,“ uvedl ředitel galerie Uffizi Eike Schmidt. Naposledy byl zápisník na Apeninském poloostrově vystaven v roce 1995. O rok dříve jej zakoupil spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates. Aby ho získal, musel zaplatit 30,8 milionů dolarů, v přepočtu tedy asi 660 milionů korun. Dráž už se v dějinách prodala jen jedna jediná kniha, a sice originál Mormonské bible, který stejnojmenná církev získala letos za 35 milionů dolarů.
Široké veřejnosti je Leonardo da Vinci znám především jako malíř – autor legendární Mony Lisy, Poslední večeře či Dámy s hranostajem. Během svého života sepsal také několik knih z dalších oblastí, jimž se věnoval. Vedle malířství a sochařství se totiž intenzivně zabýval i architekturou, vynalézáním, studiem anatomie a přírodního prostředí. Možná i pro velmi široký okruh zkoumaných oblastí je většina Leonardových rukopisů neucelená. Je známo, že da Vinci připravoval jednotné veledílo o anatomii, malířství, přírodě, světlu a stínu. Bohužel však žádný z jeho poznámkových cyklů nedospěl do úplné a publikovatelné podoby. Jeho poznámky, takzvané kodexy lze v současnosti najít nejen ve významných evropských galeriích a knihovnách, ale i u soukromých sběratelů, jakým je i Gates. Zajímavostí také je, že Leonardo da Vinci psal levou rukou zrcadlově obráceně zprava doleva. Údajně tak činil nejen z důvodu ochrany a utajení geniálních myšlenek, ale i z praktického důvodu, aby si nerozmazával inkoust po papíře.
Leicesterský rukopis vznik patrně v rozmezí let 1506 až 1510 a byl pojmenován podle Thomase Cokea, hraběte z Leicesteru, který jej zakoupil v roce 1717. V osmdesátých letech dvacátého století získal zápisky americký podnikatel Armand Hammer, který knihu po sobě i přejmenoval na Hammerův kodex. Původní název soupiskám navrátil až v roce 1994 právě Bill Gates. Ze třiceti Leonardových vědeckých rukopisů je právě tento nejznámější. Skládá se ze 72 stran vázaných do červené kůže a obsahuje asi 360 nákresů a záznamů o mechanice, anatomii, paleontologii a geologii. Pro lidstvo nejvýznamnější jsou ale zápisy o pozorování pohybu vody, v nichž Leonardo poukazuje na fakt, jak voda při toku reaguje na různé překážky a odvodil tak doporučení uplatňována při stavbě mostů. V jiných svých rukopisech navrhnul rodák z Vinci i věci na svou dobu nevídané, jako kupříkladu ponorku či skafandr.
Markéta Bestová
Výstavy knih jsou vždycky trochu problematické, protože z rukopisu toho moc nevidíte. Pro Italy to ale byla věc prestiže. Jen by mě zajímalo, jestli by Kodex Gigas by byl dražší, nebo ne. Škoda, že nám ho Švědi ukradli a nechtějí vrátit.
Cenu Ďáblovy bible lze jen těžko vyčíslit. Aukce jsou dost nevyzpytatelné a cena draženého předmětu může někdy vystřelit neočekávaně vysoko. Přibližnou hodnotu Codexu gigas můžeme vyvozovat z toho, jak vysokou státní záruku musel český stát Švédsku dát, aby nám ho zapůjčil. Podle oficiálního vyjádření šlo o částku 300 milionů korun, tedy asi 14 milionů dolarů. Při dražbě by jistě cena ještě výrazně vystoupal. Pravděpodobně by tak šlo o třetí či čtvrtý nejdráže v aukci prodaný rukopis.
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď.
Bude výstav jen monometicky zaměřená na Kodex Leicester nebo v rámci ní k vidění ještě něco jiného?