Na Křivoklátě krotí zlou ženu a promítají noirové filmy
Podobně robustních středověkých hradů jako je Křivoklát, bychom na našem území mnoho nenašli. Jeho historie je přitom nejen velmi dlouhá, ale také dosti temná. Snad i proto se v něm zdejší správci rozhodli letos v létě uspořádat festival noirových filmů. Vedle toho se na hradě právě hraje také Shakespearovo Zkrocení zlé ženy.
Na vrcholku špatně přístupného kopce nedaleko středočeského Berouna k nebi hrdě ční nepřehlédnutelná sněžně bíla věž Křivoklátu. Jeho okolí tvoří hluboké smíšené lesy, jimiž se před šesti sty lety s oblibou proháněl kralevic a budoucí český panovník Václav IV. Byl to právě on, kdo později nechal hrad přestavět podle svého obrazu. Sám ho také často navštěvoval a vyrážel z něj do přilehlých hvozdů lovit zvěř. Jak známo, panování se moc rád nevěnoval. To jeho otec Karel IV. měl na Křivoklát jen ty nejošklivější vzpomínky. V dětství v něm byl totiž z rozhodnutí svého otce po dlouhé tři roky vězněn. Kdy přesně bylo mohutné sídlo připomínající zdálky nedobytnou pevnost postaveno, není úplně zřejmé. Pravděpodobně se tak stalo někdy v 11. století. Již nedlouho poté, se Křivoklát díky své strategicky výhodné pozici stal sídelním hradem českých králů. K jeho významnému poničení došlo za husitských válek, kdy ho postupně dobyli jak husité, tak katolíci.
Otec vlasti však nebyl poslední zajímavou osobou, která byla na hradě svého času vězněna. V roce 1591 sem byl totiž internován anglický alchymista Edward Kelley, v té době působící na dvoře Rudolfa II. Stalo se tak poté, co v zakázaném souboji zabil jistého Jiřího Hunklera, za což se ho rozhodl císař potrestat těžkým žalářem. Také známý okultista zde nakonec strávil bezmála tři roky. V roce 1594 se pokusil z Křivoklátu uprchnout. Po laně se spustil z věže. Provaz se však přetrhnul a nebohý Kelley se zřítil z výšky na skálu a zlomil si nohu tak nešťastně, že mu musela být amputována. Osobnost podivínského vzdělance, který už mládí přišel v Anglii o obě uši, nově na hradě připomíná jeho alchymistická dílna. Tu si návštěvníci ve věži Huderce mohou prohlédnout od letošního července. K vidění jsou v ní jak dobové, tak i současné laboratorní pomůcky důležité pro provádění nejrůznějších pokusů. 30. srpna na hradě navíc proběhne noční divadelní představení nazvané Magistr Kelley ožívá…
Tím však výčet kulturních akcí, na něž se mohou lidé přes prázdniny přijet na hrad podívat, zdaleka nekončí. Tento víkend zde bude v rámci divadelních slavností kupříkladu k vidění inscenace slavné Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. V sobotu v podvečer ji na horním nádvoří uvede pražský soubor Ty-já-tr-K.-O, který zde hostuje již devátou sezónu. Příští týden se pak na Křivoklátě rozběhne festival noirového filmu. Ten odstartuje ve čtvrtek 21. srpna promítáním prvních dvou dílů amerického mysteriózního seriálu Temný případ. Festival bude probíhat na čtyřech různých místech na hradě. Zájemci budou moci během něj zhlédnout snímky jako Sunset Boulevard, Alois Nebel, Sin City – Město hříchu, Polibek vraha, nebo Hořící keř. V neděli odpoledne pak přehlídku ve starém hradním pivovaru uzavře film Promiňte, omyl s Burtem Lancasterem v hlavní roli.
Když už na hradě budete, určitě se nezapomeňte projít po jeho nejbližším okolí. To je totiž protkané zajímavými vycházkovými okruhy, které nabízejí překrásné pohledy na Křivoklát i na malebné údolí řeky Berounky. Určitě se vyplatí vystoupat minimálně na vrch Na Babě, kde se nachází vyhlídka zvaná Paraplíčko. Ta dostala své jméno podle zdejšího altánu, jehož kulovitá stříška nápadně připomíná rozvírající se deštník. Je odsud vidět nejen zalesněné okolní kopce, ale především malebný soutok Rakovnického potoka s Berounkou. Cestou se určitě zastavte i u 14 metrů vysokého novogotického pomníku knížete Karla Egona II. Fürstenberka.
Velká část turistů míří o víkendech z Prahy na Křivoklátsko vlakem. Jde o zajímavou romantickou vyjížďku. Jen je třeba počítat s tím, že vám cesta zabere relativně hodně času. Jízda totiž, i díky tomu, že musíte v Berouně přestupovat, trvá okolo půldruhé hodiny. Na to, že se Křivoklát nachází jen asi 70 kilometrů za hranicemi našeho hlavního města, to není zrovna málo. V obci pod hradem je možné celkem slušně se najíst. Vzhledem k jeho poloze a dějinám není od věci zkusit třeba nějakou zvěřinu, tedy pokud nejste zrovna vegetariáni. Na hradě vám pak ukážou mimo jiné i kuriózní sbírku pytláckých pušek a historických saní. Pokud chcete v městečku a jeho okolí strávit delší čas, je možné se nově ubytovat přímo na hradě. Doporučenou četbou před spaním je Máchova historická próza Křivoklad, nebo Svátkův Vězeň na Křivoklátě, líčící příběh třetího zdejšího významného vězně, biskupa Jednoty bratrské Jana Augusty. Ten zde nedobrovolně strávil celých šestnáct let. Přestože ho to asi příliš netěšilo, i když kdo ví, výhled do krajiny odsud měl překrásný.
Pavel BestA
Co určitě navštívit: Hrad, vyhlídku Paraplíčko a pomník knížete Egona II. Fürstenberka
Kde se najíst: V městečku pod hradem, třeba v restauraci U Jelena
Kde zaparkovat: asi 250 metrů od hradu se nachází placené parkoviště
Na co si dát pozor: Pokud se rozhodnete vyjít si po okolí, vezměte si radši lepší obuv. Zdejší stezky sice nejsou nijak prudké, jsou ale místy dosti kamenité, takže lodičky nebrat.
Křivoklát i jeho okolí je vskutku moc hezké. Výšlapy do kopců jsou někdy dost náročné, ale lze to zvládnout i s dětmi, takže zase nic až tak hrozného.
S nedalekým Karlštejnem se nedá Křivoklát vůbec srovnávat. Možnost přespat na hradě je ale lákavá.