Kuks dostal památkářského Oscara. Opravou projde i Betlém
Hradozámecká noc, Foto: NPÚPřed dvěma lety prošel barokní areál Kuks rozsáhlou rekonstrukcí. Projekt si nyní z udílení cen Evropské unie pro kulturní dědictví odnesl památkářského Oscara. Také nedaleký Braunův Betlém by se brzy měl dočkat zásadních změn. Oživí ho nový návštěvnický okruh a v jeho blízkosti vyroste moderní informační centrum.
Od znovuotevření kukského hospitálu před dvěma lety se jeho dveře takříkajíc netrhnou. Zájem o jednu z nejcennějších tuzemských barokních památek v posledních letech nebývale vzrostl. Každoročně ji navštíví přes sto tisíc výletníků. Nejinak tomu bude zřejmě letos. Dokonce se dá očekávat, že počet návštěvníků ještě o něco vzroste. Důvodů je totiž víc než dost. Zdejší kostel Nejsvětější Trojice bude kupříkladu od tohoto víkendu lákat na nově opravené varhany. Ty do barokních skříní v roce 1906 postavila firma Gebrüder Rieger z Krnova. V posledních letech se ale jejich technický stav natolik zhoršil, že bylo nutné přistoupit k jejich zrestaurování. Poprvé si jejich nový zvuk budou moci lidé poslechnout o tomto víkendu. V sobotu 13. května od 16:00 se totiž v kostele u příležitosti jejich opravy uskuteční slavnostní koncert. „Během vystoupení zazní slavná Toccata a fuga d moll J. S. Bacha nebo několik skladeb J. Haydna,“ zvou na koncert jeho pořadatelé. Účinkovat budou Pavel Svoboda, laureát varhanní soutěže Pražského jara a Vít Havlíček, který je iniciátorem opravy varhan v Kuksu. V rámci koncertu se uskuteční i krátká přednáška Petra Koukala, hlavního organologa Národního památkového ústavu o významu, stavu a opravách varhan.
I letos nabídne Kuks rozsáhlý kulturní program. Příští víkend ho odstartuje zpěvačka Marta Töpferová, která se v hospitálu představí s písněmi, které jsou inspirované převážně moravským folklórem a komorní hudbou. „Vnímavý posluchač také zaznamená jemné vlivy Martina dlouholetého vztahu k hudbě latinské Ameriky, Španělska a jejího života v New Yorku. Kromě autorských textů Marta zhudebnila básně Věry Provazníkové, Jana Zahradníčka a dalších,“ láká na koncert zdejší kastelán. Rok 2017 byl navíc Czech Tourismem vyhlášen Rokem českého baroka. I proto lze očekávat, že o architektonickou perlu tohoto stylu bude letos mimořádný zájem. Pří této příležitosti proběhnou v areálu velkolepé slavnosti nazvané Baroko naoko. Kuks během nich obsadí císařská kavalerie. K vidění budou turnaje na koních, průvody urozených pánů a komtes, nebo maškarní bál. Chystá se i nová „úniková“ hra na téma z místní historie. V červenci se pak zájemci mohou těšit na koncert Jiřího Pavlici a Hradišťanu nebo na festival Hudební léto Kuks.
Rozsáhlá rekonstrukce, díky níž si v hospitálu zájemci mohou nově prohlédnout nástěnné malby z cyklu Tanec smrti, expozici farmacie, bylinkovou zahradu nebo opravené centrální nádvoří, si už loni vysloužila ocenění Stavba roku a Zvláštní cenu Ministerstva kultury ČR. Letos k nim přibylo uznání světového formátu. Obnova barokního areálu v Kuksu, jež vyšla na bezmála půl miliardy korun, získala cenu Europa Nostra 2017, označovanou za obdobu filmových Oscarů v oblasti památkové péče. „Pro Českou republiku je to skvělá zpráva. Úspěch dokazuje, že umíme památky nejen stavebně obnovit, ale že jim dokážeme vrátit skutečný život v podobě kulturního využití. Velmi mne těší, že to oceňuje nejen naše veřejnost, která je památkám věrná, ale nyní skutečně i celá Evropa,“ komentovala cenu ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Kuks si může sáhnout ještě výše. Na příjemný bonus v podobě 10 000 euro, pokud uspěje i ve veřejném hlasování, v němž mohou lidé z celého světa podpořit některého z finalistů grand prix.
Revitalizace barokního skvostu, který nechal postavit hrabě František Antonín Špork, by měla pokračovat i v dalších letech. Loni totiž krajští zastupitelé schválili realizaci sedmi dalších projektů, jež by měly učinit hospitál ještě atraktivnější pro turisty. „Pro kraj to bude znamenat předfinancování ve výši 49,6 milionu korun. Jde o peníze, které se kraji vrátí. Při spolufinancování budeme investovat 7,75 milionu korun,“ uvedl vicehejtman Otakar Ruml. Vzhledem k tomu, že k areálu na Labi míří každoročně velké množství cyklistů, měl by pro ně v jeho okolí vyrůst parkovací dům. Výstavba takzvané Kukské biketower bude trvat tři roky a vyjde na 18 milionů. Opravy se v následujících letech má dočkat také unikátní historické schodiště s tekoucí vodou po stranách. Jeho technický stav se v posledních letech díky zvýšenému návštěvnickému zájmu velmi zhoršil. „Schodiště nebylo na takový nápor stavěné. Očekávaný nárůst počtu turistů destrukci památky ještě urychlí. Navrhujeme proto konzervaci a obnovu jejího původního vzhledu z poloviny 18. století,“ říká projektový manažer akce Martin Puš.
Výraznou proměnou by neměl projít jen samotný Kuks ale také nedaleký Betlém. Slavné umělecké dílo, na němž Matyáš Bernard Braun se svými pomocníky v Novém lese pracoval v období od roku 1718 až do roku 1732, ještě donedávna chátralo. Stav památky přitom dodnes není úplně ideální. Letos v únoru proto Leoš Pryšinger, předseda Spolku Braunův Betlém vyzval starostu a zastupitele Dvora Králové, aby požádali stát o navrácení sochařského klenotu z období baroka do vlastnictví města. Vzácné dílo zatím opravují studenti pardubické univerzity, kteří postupně zrestaurovali střední část nazývanou Narození Páně a levou stranu sousoší Příchod tří králů. Do úplné renovace Betlému však schází ještě hodně práce. Společnost Revitalizace Kuks chce nyní za 30 milionů vybudovat v jeho blízkosti moderní informační centrum s galerií a kavárnou. Objekt zřejmě dostane futuristický vzhled. Bude mít trojúhelníkový půdorys a na střeše ho pokryje tráva. K vidění v něm bude 3D projekce přibližující vznik Betléma. K barokním sochám by měl do tří let navíc vést nový prohlídkový okruh. „Na trase se nacházejí památky z bramborové války v roce 1778, jsou tu zbytky palebných postavení děl rakouské armády. V kraji nic podobného není. I to bychom proto chtěli návštěvníkům ukázat,“ dodal projektový manažer Revitalizace Kuks Filip Košťál.
Kuks si určitě tak prestižní ocenění zaslouží. To, co se tu povedlo, je opravdu velkolepé. Na Kuks jsem se dostal po opravě až letos a renovace mi doslova vzala dech. Z areálu je znovu opět historický skvost první kategorie.
Betlém sice trochu prokoukl, ale ještě to věru není úplně ono. Při pohledu na něj jsem si ale položil jinou otázku: Proč vlastně něco podobného nevzniká dnes? Asi se z nás bohužel po revoluci stali skuteční kulturní barbaři neschopní vytvořit něco kvalitní, odpověděl jsem si po chvíli…