Letní Prahou bude znít opět stará hudba
Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby, který každoročně přináší vytříbenou dramaturgii a originální festivalové projekty, se letos odehraje v duchu horkého, hudbou pulsujícího Říma.
V koncertních programech čtrnáctého ročníku se od 14. července do 6. srpna představí špičkoví zahraniční i domácí interpreti v čele s ansámblem Cantus Cölln, pěvcem Carlosem Menou, souborem Arte dei Suonatori či sopranistkou Claire Lefilliâtre. V programu samozřejmě nechybí rezidenční orchestr Collegium Marianum. Festival návštěvníkům nabídne ve skvostných historických prostorách Pražského hradu, Anežského a Břevnovského kláštera, Novoměstské radnice nebo Zámku Troja vhled do klíčových momentů hudebních dějin věčného města, od rané italské renesance přes vrcholy vokální polyfonie a počátky instrumentálního baroka až k velkolepým orchestrálním dílům G. F. Händela a operním áriím A. Vivaldiho.
Čtrnácté Letní slavnosti staré hudby zahájí s patřičným leskem ve Španělském sále Pražského hradu. Vystoupí německý ansámbl vokálních sólistů, světově proslulý Cantus Cölln, který je jednou z hlavních hvězd tohoto ročníku. V programu s názvem Theatrum sacrum (18. července) představí římská oratoria a kantáty z doby rozkvětu žánru ve 2. polovině 17. století, v dílech barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a jejich mnichovského následovníka Johanna Caspara Kerlla. Druhý festivalový večer bude prostoupen geniem loci vatikánské Sixtinské kaple, která bývala významným centrem hudebního dění. Kostel sv. Salvátora vprostřed kláštera sv. Anežky České zažije 24. července magickou přeměnu v Cappellu Sistinu, již pod vedením Vojtěcha Semeráda zprostředkuje vokální ansámbl Cappella Mariana. Ta skrze svou znějící kontemplaci připomene renesanční mistry Felice Aneria, Jeana Moutona či Cristóbala de Morales, jenž se při zpěvu nechával inspirovat tehdy právě vznikajícími nástěnnými malbami Michelangela. Zazní také slavná Missa Papae Marcelli G. B. Pierluigiho da Palestrina a strhující Miserere mei, Deus Gregoria Allegriho.
25. července si Novoměstská radnice vzpomene na hudbu, jaká se hrála v době jejího vzniku. Proslulý norský flétnista Jostein Gundersen s ansámblem Currentes totiž její dávné zdi rozezvučí ballatami, chansony a madrigaly v programu s mystickým názvem Spinato intorno al cor. Sofistikovaná a zároveň uhrančivá hudba bude z pera italského zpěváka a skladatele doby trecenta Antonia Zacara da Teramo (cca 1365–1416), současníka Karla IV.
Strhující hudební zážitek slibuje koncert fenomenálních Španělů – pěvce Carlose Meny a teorbisty a kytaristy Enrika Soliníse se souborem Euskalbaroquensemble (29. července). Ti skrze mistry raného baroka, Giovanniho Girolama Kapsbergera, Domenica Mazzocchiho, Giovanniho Felicese Sancese a dalších, přenesou do barokní zahrady Zámku Troja pověstný Zlatý milník (Milliarium aureum), který za dnů císaře Augusta stával na Foru Romanu a ohlašoval, že všechny cesty vedou do Říma. I ty hudební … Pražská Troja se tak, byť na jediný večer, stane pomyslným pupkem světa (El tambor del mundo).
Nejen do Říma, ale také z Říma vedou všechny cesty! Poslední červencový večer sleduje slavného Domenica Scarlattiho, jak míří z Říma do Lisabonu, kde se setká s nejnadanějším a nejoddanějším ze svých žáků, místním hudebníkem José Antóniem Carlosem de Seixas. Komorní díla těchto dvou mistrů zazní v podání bravurního portugalského Ludovice ensemble a ve společnosti dalších jižanů, skladatelů Pietra Paola Capelliniho, Carla Ambrogia Lonatiho či Pedra Lopese Nogueiry. Za zvuku vzájemného mísení vlivů – Roma Lusitana / Lisbona Romana – se v Břevnovském klášteře bude 31. července nalévat i portské…
2. srpna se v Rudolfově galerii na Pražském hradě za asistence svaté Cecílie, patronky hudby, rozšíří řady archandělů. Vedle Michaela, Rafaela a Gabriela symbolicky přibude letošní jubilant Arcangelo Corelli (1653–1713). Kvartet hráčů, členů světoznámé Netherlands Bach Society v čele s houslistkou Cecilií Bernardini, představí vedle Corelliho instrumentálních skvostů také tvorbu jeho souputníků, kteří v pěstování triových sonát nebyli o nic menšími mistry: Lelia Colisty, Georga Friedricha Händela a Giovanni Bononciniho. Letní slavnosti staré hudby uzavře 6. srpna ve Španělském sále velkolepá Římská slavnost, která spojí zvuk barokní orchestry Arte dei Suonatori z Polska a pražské Collegium Marianum.
Jan Perniš