Nový výlisek Library Tapes dokáže člověka pohltit
Závěr léta je specifické období, které je schopné v lidech vyvolat melancholii, nebo s postupujícím podzimem dokonce až depresi. Právě tyto nálady se pokoušelo ve své hudbě více či méně úspěšně zachytit již velké množství umělců a již poněkolikáté se o to pokouší i projekt Library Tapes.
Duchovní otec tohoto projektu a již delší dobu jeho jediný stálý člen David Wenngren není na hudební scéně žádným nováčkem, jelikož zrození Library Tapes se datuje do roku 2004 a debut Alone In The Bright Lights Of A Shattered Life, na němž stejně jako na následné nahrávce Feelings For Something Lost (2006) spolupracoval s krajanem Per Jardsellem, vyšel o rok později. Během svého dalšího působení na hudební scéně David Wenngren spolupracoval i s mnohem věhlasnějšími hudebníky a to jak v rámci Library Tapes tak i prostřednictvím dalších projektů či kolaborací, přičemž z těch nejznámějších umělců kteří s Davidem spolupracovali, je možné uvést taková jména jako Nils Frahm, Erik Skodvin (ztělesnění Svarte Greiner a Deaf Center), Peter Broderick či Danny Norbury. I přes zaneprázdněnost tvůrčího mozku tohoto projektu se v posledních letech ustálil interval mezi vydáváním jednotlivých alb Library Tapes a stejně jako v případě svých přímých předchůdců (výrazná alba A Summer Beneath The Trees a Like green grass against a blue sky) i aktuální kolekce Sun Peeking Through vychází po dvou letech od předešlé nahrávky.
Už ze zběžného pohledu na obálku aktuální desky je patrné, že k žádné velké změně ve směřování Library Tapes nedošlo a při procházení tracklistu Sun Peeking Through tento dojem posílí také název její šesté položky, skladby End of the Summer. Hudbu tohoto projektu lze i nadále popsat způsobem, který přímo odkazuje na obálku aktuální nahrávky, tedy jako hustou podzimní mlhu utkanou z elektroniky, jíž postupně pronikají chladné sluneční paprsky vytvářené akustickými nástroji. Těmito nástroji jsou vedle nezbytného piana Davida Wenngrena ještě violoncella Kanaďanky Julie Kent a starého známého Dannyho Norburyho (zde pouze v písni Lost) a housle houslistky Sarah Kemp. Na aktuální kolekci, která opět vychází prostřednictvím Wenngrenova nezávislého labelu Auetic, dostala tato živá složka o trochu více prostoru oproti předešlým počinům, ovšem celková nálada nahrávky je i přes toto posílení lidského faktoru stále dost podobná náladě starších děl tohoto Švéda a převažují zadumané a melancholické polohy. Dominantním rysem nahrávky je minimalismus, který je v hudbě Library Tapes uchopen správně, jelikož není jako u mnohých interpretů primárním cílem, ale spíše prostředkem k vytváření celkového dojmu. Z žánrového hlediska lze aktuální tvorbu tohoto projektu zařadit někam na hranici mezi neoclassical a ambientem, s opravdu výjimečnými úkroky směrem k jiným (sub)žánrům (Musique concrète, glitch a další experimentální elektronika), přičemž osloveni hudbou Library Tapes mohou být především posluchači Sylvaina Chaveaua, Maxe Richtera, projektů Erika Skodvina, Nilse Frahma, Philipa Glasse a dost možná i otevření posluchači soudobé vážné hudby (dokážu si představit, že Sun Peeking Through by mohlo oslovit i fanoušky takových velikánů jako Arvo Pärt nebo John Cage).
Přestože v hudbě podobného charakteru může a také často dochází hned k několika kompozičním neduhům, které výrazně znepříjemní poslech těchto děl, tak v případě nahrávek projektu Library Tapes je většinou vše v naprostém pořádku. Konkrétněji lze říci, že k nejčastějším chybám charakterově spřízněných nahrávek, tedy k nedostatečnému potenciálu zaujmout a pohltit atmosférou, či naopak k utopení v povrchních a přeslazených pasážích při snaze o vybudování melancholické atmosféry, v případě Sun Peeking Through nedochází a jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto materiálu je to, že je vyvážený. Někomu možná bude vadit velmi skromná stopáž této nahrávky, ale i k částečnému ospravedlní délky tohoto alba lze využít motiv z obalu nahrávky a její jméno, jelikož ani slunce při východu nebo západu slunce nesvítí skrze stromy dlouhou dobu, o to je však onen výjev jedinečnější.
Hodnocení:
Album Sun Peeking Through je ideálním společníkem v tomto ročním období, jelikož věrně a velice působivě vystihuje atmosféru odcházejícího léta a nastávajícího podzimu (byť koncept celé desky není na toto období zcela zaměřen). David Wenngren dokáže i tentokrát pod hlavičkou Library Tapes absolutně pohltit posluchače svou emocionální a (promiňte mi to slovo) krásnou hudbou.
Rok vydání:
2012
Vydavatelství:
Auetic
Seznam skladeb:
Variation II
Parlour (Variation I)
Found
Parlour (Variation III)
We Won’t Need You Anymore
End Of The Summer
Lost
Sun Peeking Through
Parlour (Variation II)
Variation I
Náročná hudba, která není určena pro každého. Fajnšmekři si ale pošmáknou.
Zvukomalebná věcička, kterou si rád poslechnu o pár měcísů později za nekonečných sychravých podzimních večerů. Jen abych pak neměl chuť napustit si horkou vanu a přejet si žiletkou po zápěstích…