Magenta Skycode
Relief
Relativně v tichosti vyšlo druhé album Relief finské kapely Magenta Skycode, které nabízí zhruba třičtvrtěhodinku velmi kvalitní náladotvorné hudby.
Tito porobci nepříliš doceněných This Empty Flow, tedy kapely která roku 1996 debutovala albem pojmenovaným právě Magenta Skycode, vydávají kolekci Relief tři roky po předcházející desce IIIII. Již zmíněný debut This Empty Flow, jenž je zároveň jedinou řadovou deskou těchto Finů, i následné nahrávky Three Empty Boys a Nowafter častokrát velice sympatickým způsobem evokovaly legendární The Cure a nejinak tomu bylo i u doposud jediného alba Magenta Skycode. Naopak největší rozdíly mezi IIIII a nahrávkami This Empty Flow je možno najít především v určitém zjemnění zvuku a zjednodušení struktury skladeb.
Kromě žánrů, které slavili svůj vrchol popularity v osmdesátých letech nebo na přelomu osmdesátých a devadesátých let, a jenž jsou částečně spjaty právě s tvorbou kapely okolo charismatického Roberta Smithe, tedy post-punku, alternativního rocku či gotického rocku, bylo možno v písních Magenta Skycode vystopovat i vliv shoegaze, synth popu nebo kapel nezávislé scény. Aktuální album Relief zcela nepochybně představuje další krok ve vývoji kapely okolo vůdčí persony Jori Sjöroose a přestože tento talentovaný Fin nepopírá své hudební kořeny, tak novinka již tolik neevokuje tvorbu This Empty Flow, respektive The Cure a ve výsledném zvuku se nyní stále více prosazuje vliv indie rocku, alternativního popu a nové vlny.
Stejně jako zběžný popis hudebního teritoria, v němž se současná Magenta Skycode pohybuje i samotný poslech novinky Relief působí celkem rozmanitě a nálada samotných skladeb osciluje od příjemně optimistických kompozic (opakuji příjemně, ne přihlouple) po melancholické tryzny. Optimismus pak nejvíce prosvítá ve skladbách, v nichž vokální složka připomíná skladby z květinových let šedesátých a nejednou se mi při poslechu nových kompozic překvapivě vybavilo poslední album výtečných experimentátorů Animal Collective, kteří stavěli právě na podobném typu vokálů a stejně jako současná Magenta Skycode důmyslně a vkusně pracovali s jednoduchou strukturou skladeb.
Poslech desky Relief pak může posluchačům, kteří na podobnou tvorbu nebudou připraveni, znesnadňovat dvojice problematických faktů. Ona vokální složka i samotná hudba může totiž na někoho při zběžném poslechu působit příliš sladce, pateticky či sentimentálně a při prvním poslechu se, vzhledem k přeci jenom jednoduché struktuře skladeb, také může vznášet malý strašák v podobě obavy z nedostatečné trvanlivosti celého alba. V případě prvního problému je vše dáno emočním vnímáním samotného posluchače a z mého pohledu nebyla ve valné většině skladeb na albu Relief překročena hranice, za níž je již možno označit materiál jako nevkusný. Co se trvanlivosti týče, tak i s tímto problémem si členové Magenta Skycode dokázali poradit a album i po několikerém poslechu nenudí.
Hodnocení:
Aktuální deska Relief kvalitativně překonává předchozí desku IIIII a zmiňovaný vývoj tohoto finského tělesa se jednoznačně ubírá tím správným směrem. Novinku pak lze co nejstručněji a nejvýstižněji charakterizovat jako vyrovnanou kolekci deseti chytlavých skladeb, v níž se nachází jen minimum slabých míst.
Rok vydání:
2010
Vydavatelství:
Solina Records
Seznam skladeb:
The Simple Pleasures
Kipling
Night Falls on the Rifle
Sometimes
King of Abstract Painters
Trains Are Leaving the Yard
The Old World
Escaping Outdoors
Montan
We’re Going to Climb
80%
-jt-
Trochu pozapomenuté, přesto však velmi dobré. Možná příliš krátké. O jednu nebo dvě skladby navíc by to sneslo
Jednoznačně nejlepší „kytarovka“ loňského roku.