Max Ernst
30. 6. 2009 – 13. 9. 2009
Une semaine de bonté
Max Ernst dobře věděl, že za maskami spořádaných lidí se velmi často skrývají potlačované touhy, smyslná přání, nebo sexuální úchylky.
Musée d’Orsay společně s umělcem pootvírá dveře do panoptika lidských neřestí, tak neváhejme a vstupme!
Důvodů proč navštívit Paříž je bezpočet. Jedním z nich může být i výstava děl slavného německého malíře, sochaře, grafika a básníka, mistra náznaku, předního představitele dadaismu a surrealismu Maxe Ernsta nazvaná podle jeho románu Une semaine de bonté (Týden dobroty), která je v těchto dnech k vidění v pařížském Musée d’Orsay.
Expozice, skládající se ze 184 grafických koláží, které Max Ernst vytvořil v roce 1933 během svého třítýdenního pobytu v Itálii a které o rok později vydal v Paříži jako surrealistický grafický román pod názvem Une semaine de bonté (Týden dobroty), představuje jedno ze základních děl tehdy nově se rodícího uměleckého směru – surrealismu.
Ernstovy grafické koláže mohla veřejnost naposledy obdivovat v roce 1936, kdy byly vystaveny v Museo Nacional de Arte Moderna ve španělském Madridu. Nyní, po více jak sedmdesáti letech, byly znovu představeny nejprve ve vídeňské Albertině, kam je zapůjčila nadace Isidora Ducasse z New Yorku, poté se přesunuly Hamburgu a Madridu a v současnosti je můžete vidět rozvěšené v pařížském Musée d’Orsay.
Ernstův grafický román Týden dobroty je volnou kolekcí obrazových výjevů bez doprovodného textu, které umělec řadil podle jednotlivých motivů vždy do příslušné kapitoly. Kapitol je sedm a tvoří je základní elementy, jimiž jsou bláto, voda, oheň, krev, temnota, zrak a cizinec. Jednotlivé dny Týdne dobroty Ernst navíc rozlišil i prostřednictvím barev.
Náměty ke svému románu čerpal tento rodák z německého Brühlu z tzv. šestákové literatury konce 19. století. Právě motivy, jimiž velmi často byla láska, žárlivost, či zatracení, se staly podnětem pro vytvoření velkého množství mnohdy dvoj-smyslných koláží spojených právě v díle Une semaine de bonté, které je mnohými dodnes považováno za jeden ze základních kamenů surrealismu.
Na Ernstových grafikách budete moci obdivovat dámy v krinolínách, úctyhodné muže s cylindrem na hlavě, ale především lidské postavy přeměněné v nejrůznější “opeřence”. Člověk se tak v Ernstově pojetí stává opět zvířetem se svými pudy a instinkty. Na povrch tak vyplouvají nejskrytější lidské touhy, především pak ty sexuální.
Svými grafikami se Max Ernst pokusil vyjádřit nejskrytější lidské myšlenky, vášně, záměry, či úmysly…
Hodnocení:
Vzhledem k tomu, že Ernstův grafický román Une semaine de bonté byl vystaven naposledy v roce 1936, byla by jistě velká škoda, kdybyste si tuto příležitost nechali uniknout. Pokud tedy budete v Paříži, určitě se jděte do Musée d’Orsay podívat. Výstava nejen pobaví, ale také přinutí zamyslet se.
Výstava potrvá od 30. 6. 2009 do 13. 9. 2009
Kde:
Musée d’Orsay
62, rue de Lille
75343 Paris Cedex 07
Otevřeno:
denně mimo pondělí 9.30 – 18.00
čtvrtek 9.30 – 21.45
Vstupné:
Plné: 8,- Euro
Zlevněné: 5,5- Euro
Mládež z EU do 26 let: Zdarma
84%
Pavel BestA
ernstuv graficky roman jsem videla jiz ve vidni a moc se mi libil. predpokladam, ze v parizi vysi uplne to same… je v jinych prostorach… musim rici, ze mam ernsta a jeho zejmena surrealisticke prace velmi rada, nebot nabizeji nespocet interpretacnich moznosti