Městem posedlí
10. 10. 2012 – 27. 1. 2013
Ilegální umění v legálním světě
„Městem posedlí / Ilegální umění v legálním světě“ je první mezinárodní výstava na českém území, která představuje fenomén graffiti a street artu v interiéru galerijního prostoru.
Galerie hlavního města Prahy společně s Galerií Trafačka představují díla dvaceti šesti autorů z deseti zemí celého světa. Cesta od tzv. tagu k naprosté svobodě vyjádření. Přestože se tito autoři od začátku pohybují v nezávislé scéně, téměř všichni vystavující se pracovně již pohybují spíše v galeriích. Ani v rámci pražské expozice tedy neudělali výjimku a své rozměrné práce realizovali přímo na stěnách výstavních prostorů Městské knihovny. Jedná se o grafické a kresebné práce, v řadě případů přecházející do koncepčních instalací.
Kromě nástěnných graffiti si zde návštěvníci mohou prohlédnout malé i naopak velmi rozměrné objekty z oblasti urban artu. Mezi vystavovanými umělci nalezneme například BATES z Dánska, který patří ve světě graffiti mezi největší evropské stylemakery. Dalším je nizozemský DELTA, jenž měl zásadní vliv na několik writerských generací a spolu se ZEDZem patří mezi průkopníky mezinárodní geometrické linie a prostorového tzv. 3D graffiti. Mezi živé berlínské legendy se řadí POET 73. Vlakové plochy jako prostor pro své umělecké vyjádření použil například Švýcar SMASH137, Pařížan HONET nebo writerská dvojčata španělského původu HOW&NOSM, která se proslavila v New Yorku. Mezinárodní street art se svou precizní kresbou i dokonalým černobílým „grafickým“ provedením zastupují také polský M-CITY a Američanka SWOON, žena, která si dokázala získat respekt i v globálním měřítku.
Reprezentativní výběr zástupců české scény tvoří zhruba polovinu výstavy, patří mezi ně graffiti legendy POINT – autor kultovního pomníku obětem graffiti a jeden z našich prvních tvůrců 3D graffiti, dále nekompromisní expresivní malíř BIOR, účastník proslulého newyorského tripu v roce 2000 TRON a jeden z nejstarších a nejoriginálnějších writerů OBIC. Mladší generaci zastupuje MASKER, držitel Ceny Národní galerie 333, sarkastický XDOG nebo konceptualista SPINO. Zástupcem české verze pop-artu je PASTA ONER.
Ačkoli si tuto skutečnost většina návštěvníků neuvědomuje, tento druh stále tolik diskutovaného umění, dříve vandalismu, má ve světě za sebou již téměř padesátiletou historii. Základními charakteristikami tohoto fenoménu je prostředí města, revolta a pomíjivost. Proto také výjimečnost této expozice staví na tom, že většina vystavovaných děl, která v prostoru Městské knihovny vznikla, poté zase zanikne.
Mezinárodní výstavu street artu a graffiti nazvanou „Městem posedlí / Ilegální umění v legálním světě“ můžete ve výstavních prostorách Galerie hlavního města Prahy ve druhém patře Městské knihovny (vchod z Valentinské ulice) navštívit až do 27. ledna 2013.
Hodnocení:
Tuto tzv. kontroverzní výstavu je jistě dobré navštívit pro doplnění znalostí o tom, co všechno ještě galerijní prostor „snese“. Přestože, jak tvrdí kurátoři výstavy, je ve světě zcela normální, že tento druh umění do galerijních prostorů patří, určitě se nejedná o to nejlepší, co nám expozice nabízí a zajímavější street artové „kousky“ jistě nalezneme i mimo prostory Městské knihovny.
Výstava potrvá od 10. 10. 2012 do 27. 1. 2013
Kde:
Galerie hlavního města Prahy
Městská knihovna, 2. patro
Mariánské náměstí 1, Praha 1
Otevřeno:
úterý až neděle od 10 do 18 hodin
Vstupné:
Plné: 120,- Kč
Zlevněné: 60,- Kč
72%
Šárka Lebedová
Myslím si, že takové věci vůbec do galerií nepatří. A do ulic samozřejmě také ne.
Graffiti a street art miluju, takže pro mě byla výstava nutností. Je ale pravda, že tento druh umění se do interiéru prostě nehodí.
nic moc; spíš zklamání