Michel Houellebecq
Goncourtova cena 2010
Goncourtovu cenu za rok 2010 získal francouzský spisovatel Michel Houellebecq. V pondělí 8. listopadu o tom rozhodla odborná porota. Houellebecq si slavné ocenění vysloužil za svůj nový román Mapa a území.
O udělení ceny rozhodla v pařížské restauraci Drouant, kde se již tradičně ocenění vyhlašuje, devítičlenná porota. Stalo se tak hned v prvním kole hlasování. Pro nový Houllebecqův román totiž zvedlo ruku sedm přítomných porotců. Zbylí dva pak hlasovali pro román Apocalypse bébé spisovatelky Virginie Despentesové. Ta však nedlouho poté získala neméně slavné a prestižní ocenění, a sice Renaudotovu cenu.
Michel Houellebecq je u nás velmi čtenářsky oblíbený. Do češtiny byly přeloženy všechny jeho čtyři předešlé romány – Rozšiřování bitevního pole, Elementární částice, Platforma i Možnost ostrova. Francouzský spisovatel je známý především jako velký provokatér. Za své názory byl dokonce postaven i před soud. Vytýkáno mu tehdy bylo šíření náboženské a rasové nenávisti vůči muslimům. Islám totiž nejednou Houellebecq označil za stupidní náboženství.
I jeho nový román s názvem Mapa a území nese nezaměnitelný rukopis svého autora. Jeho děj se opět točí kolem úpadku západního světa a osamělosti dnešního člověka. „Vybudovali jsme systém, v němž už přestalo být možné žít, a co víc, teď ho ještě exportujeme do zbytku světa,“ tvrdí Houellebecq. Román je navíc unikátní i tím, že v něm vystupuje spisovatel jménem Michel Houellebecq, který je v průběhu děje zavražděn.
S Goncourtovou cenou je i letos spojena symbolická odměna ve výši deseti eur, v přepočtu zhruba 250 korun. Její nový majitel však nemusí zoufat. Udělení ceny má totiž zpravidla velký dopad na prodejnost knihy. Ta ihned výrazně stoupne. To lze očekávat i u Houellebecqova nového románu. Samotná cena se uděluje již od roku 1903. Své jméno dostala po dvou významných spisovatelích Edmondovi a Julesovi Goncourtových. Mezi nejslavnější nositele tohoto ocenění patří Simone de Beauvoir, Antonine Maillet, nebo Marcel Proust, který cenu získal již v roce 1919. Minulý rok si ji za román Tři mocné ženy odnesla francouzská spisovatelka se senegalskými kořeny Marie Ndiayeová.
Jan Perniš
Musím říci, že jeho knížky mě příliš nezaujaly. Myslím, že je příliš přeceňovaný, ale jak se říká – proti gustu žádný dišputát.
Zajímavý spisovatel se zajímavými myšlenkami…
Rozporuplný autor. A to se dnes nosí a oceňuje. Nevím, jestli po zásluze.