Milan Kundera získal cenu francouzské Národní knihovny
Sbírka významných literárních ocenění, jíž se může pochlubit světově proslulý český spisovatel Milan Kundera, se v nedávných dnech rozrostla o další. Je jí cena francouzské Národní knihovny za celoživotní dílo.
Těžko bychom v současnosti hledali známějšího českého spisovatele, než je Milan Kundera. Výraz „český“ je zde však poněkud sporný, neboť slavný literát od roku 1975 žije a tvoří výhradně ve Francii. Vzhledem k neustálým atakům, kterým je v naší domovině v posledních letech vystaven, navíc odmítá svá nejnovější díla přeložit do češtiny. Vzpomenout je třeba především kauzu z roku 2010, kdy byl bez věrohodných důkazů obviněn redaktory týdeníku Respekt ze spolupráce s STB. Zastat se ho nakonec museli až zahraniční spisovatelé v čele s nositelem Nobelovy ceny za literaturu G. G. Márquezem.
Ve světě si Kundery bohužel váží zřejmě mnohem více. Dokazuje to i tento týden udělená cena francouzské Národní knihovny za celoživotní dílo. „S Milanem Kunderou oceňuje francouzská Národní knihovna nejen význačné dílo, ale také lásku pro náš jazyk v jeho univerzálním rozměru,“ nechal se během předávání slyšet ředitel knihovny Bruno Racine. A není se příliš čemu divit. Své nejslavnější romány totiž Kundera napsal až po svém odchodu do Francie. Právě zde vznikla Nesnesitelnou lehkost bytí a Nesmrtelnost. Ocenění bylo Kunderovi uděleno během slavnostního galavečera mecenášů pařížské knihovny.
V předešlých letech ho navíc obdrželi samí významní francouzští spisovatelé jako Philippe Sollers, Pierre Guyotat a Patrick Modiano. Jména pro českého milovníka kvalitní literatury bohužel nepříliš známá. Ocenění bylo uděleno teprve počtvrté v řadě. Společně s tím si Kundera odnese i odměnu ve výši 10 tisíc eur (tedy asi 250 tisíc korun). Zdaleka přitom nejde o první cenu, kterou se může rodák z Brna pochlubit.
Již v roce 1963 se mohl těšit z prvního vyznamenání – Státní ceny Klementa Gottwalda. Později jich přibylo několik desítek dalších. Naposledy v roce 2009 to byla Světová cena Nadace Simone a Cina Del Ducaových za celoživotní dílo, za níž vyinkasoval šek v hodnotě 300 tisíc eur (asi 7,5 milionu korun). V loňském roce se díky nakladatelství Gallimard navíc dočkal i souborného vydání svého díla.
Určitě si to zaslouží.