Miloš Forman
Získal prestižní ocenění za celoživotní dílo
Sdružení amerických režisérů ocenilo režisérskou práci Miloše Formana. V Los Angeles mu udělilo cenu za celoživotní dílo, kterou si však slavný český režisér nemohl kvůli chřipkovému onemocnění osobně převzít.
Předseda sdružení, Taylor Hackford označil Formana za jednoho z největších filmařů naší doby. „Ať se zaměří na jakékoli téma nebo na jakýkoli žánr, Miloš najde v každém příběhu univerzalitu lidské zkušenosti a umožní nám, svému uchvácenému obecenstvu, abychom se poznali v boji za svobodu výrazu a za sebeurčení, který tak dobře zobrazuje na stříbrném plátně,“ uvedl doslova. Cenu za celoživotní dílo od doby, kdy sdružení vzniklo, tedy za 76 let, dostalo zatím jen 33 režisérů. Mezi oceněnými je například Alfred Hitchcock či Stanley Kubrick. Uznání si Forman vysloužil za oceánem především za své oscarové snímky Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.
U nás předtím stihl natočit vysoce ceněné filmy Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky či Hoří, má panenko. Poté však v době normalizace raději odjel do Ameriky, kde debutoval snímkem Taking off, s nímž však velký úspěch neslavil. Celosvětovou pozornost si dnes již osmdesátiletý umělec získal filmem Přelet nad kukaččím hnízdem, oceněným Oscarem za nejlepší režii, film, hlavního herce, hlavní herečku i scénář. Přestože je Formanova tvorba dosti rozmanitá a nejednotná, téměř každé jeho dílo si získalo obdiv diváků. V roce 1979 se stal hitem muzikál Vlasy a o šest let později Amadeus. V roce 1996 šokoval Forman filmem Lid vs. Larry Flint. Jeho prozatím posledním snímkem jsou Goyovy přízraky.
Miloš Forman se narodil 18. února roku 1932 v Čáslavi. Během druhé světové války osiřel poté, co jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře. Během studií scenáristiky pracoval jako pomocný režisér Alfréda Radoka. Po natočení několika snímků odcestoval do Ameriky, kde působí dodnes. Je potřetí ženatý, má čtyři syny.
Alžběta Bublanová
Určitě si to zaslouží