Mimořádný aukční úspěch
České obrazy opět táhnou!
V pondělí 13. 6. proběhla ve slavné londýnské aukční síni Sotheby’s jedna z nejvýznamnějších aukcí českého moderního umění v novodobých dějinách. Kupkův obraz Pohyb při ní dokonce trhnul rekord!
Již před samotným započetím aukce se do dražby vkládaly velké naděje. Její konání neuniklo pozornosti ani řadě světových odborníků přes výtvarné umění. Velká očekávání nakonec aukce bezezbytku naplnila. Celkově se totiž na ní prodaly obrazy a sochy za víc jak 11 miliónů liber, tedy v přepočtu za částku přesahující 300 miliónů korun. To představuje víc jak dvojnásobek toho, co odborníci původně předpokládali. Aukce tedy ve výsledku skončila pro české moderní umění nebývalým úspěchem.
V nabídce Sotheby’s se nacházela díla z pozůstalosti významného amerického podnikatele Normana Hascoea, do jehož unikátní sbírky českého moderního umění patřily například práce Františka Kupky, Bohuslava Kubišty či Josefa Čapka. Tuto kolekci děl českých abstraktních a kubistických umělců z první poloviny 20. století shromažďoval Hascoe se svou manželkou bezmála 25 let. Po jeho smrti všechna plátna i sochy zdědila jeho choť. Ta však loni zemřela a sbírka se tak postupně dostává na trh.
K nejcennějším dílům Hascoeovy mimořádné sbírky patřil obraz Františka Kupky Pohyb, který byl v rámci aukce prodán za rekordní sumu 1,3 milionu liber, tedy asi 35,51 milionu korun. Jde přitom o cenu bez aukční přirážky, celkové náklady na pořízení slavného plátna tak nového kupce vyjdou na 1,45 milionů liber tedy bezmála 40 milionu korun. Původní odhad byl přitom poloviční. Dosud nejdražším vydraženým českým dílem bylo jiné Kupkovo plátno a sice Élévation (Výšky) IV, jež bylo před třemi lety prodáno za 22,1 milionu korun.
Za rekordní sumu byl nakonec prodán i obraz Josefa Čapka, jehož plátno Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920 se vydražilo za 470 tisíc liber, tedy bezmála 13 milionů korun. Žádný jiný zájemce zatím za Čapkovo dílo víc peněz nezaplatil. Mezi další významné dražební položky patřily Kupkovy obrazy jako Bílý kotouč a Divertimento II či Zátiší s ovocem od Bohumila Kubišty. Svého kupce si našla i díla Zátiší s kalendářem, Prodavačka ryb a Sochařka v ateliéru od Emila Filly. Jistého ohlasu se také dostalo obrazům Františka Foltýna. Odborníky mimoto nadchla také plastika Otakara Švece Sluneční paprsek – Motocyklista či socha Otto Gutfreunda Úzkost. Součástí dražby byl i kubistický nábytek Otakara Novotného či obrazy Jana Zrzavého, Václava Špály a Alfonse Muchy.
V londýnské aukci se naposledy dražila kolekce českého kubismu v roce 1997. Sbírka tehdy vynesla půl milionu liber. Pro české moderní umění byla nedávno skončená aukce událostí desetiletí. Podle řady oslovených odborníků by totiž mohla ve světě zvýšit zájem o díla umělců, kteří dosud nejsou na Západě příliš známí.
Šárka Lebedová
Konečně se František Kupka a jeho obrazy začínají prosazovat. Myslím, že si to moc zaslouží. Byl to průkopník abstraktního umění, možná vůbec první, který namaloval abstraktní obraz a jen proto, že šlo o Čecha se na něj málem zapomnělo. Přitom Vasilij Kandinskij patří mezi vůbec nejznámější malíře.
jen se divím, že ten Čapek tolik netáhne
Osobně se mi líbí mnohem víc Čapkovy obrazy, než Kupkovy. Nevím, co na nich lidé vidí.