Miroslav Tichý
15. 12. 2010 – 6. 3. 2011
Podoby pravdy
Dílo umělce, fotografa a malíře Miroslava Tichého, bylo ještě do nedávné doby veřejnosti neznámé. Přesto se tento svérázný fotograf stal jedním z nejznámějších českých umělců a to i za hranicemi naší země.
O tom, jakým způsobem Miroslav Tichý vnímal svět skrze vlastnoručně vyrobené fotoaparáty, se dozvíte, pokud navštívíte jeho teprve druhou samostatnou výstavu, která v současnosti probíhá ve 2. patře Staroměstské radnice. Expozice pořádaná Galerií hlavního města je mimořádná svým rozsahem a koncipovaná dle jednotlivých subtémat v rámci umělcova hlavního tématu, kterým jsou ženy a ženský svět.
Autor dokázal údajně pořídit denně dvě stovky snímků zachycující ženy v nejrůznějších situacích na nejrůznějších místech. Zaměřoval se na dámské nohy, kotníky, lýtka, poprsí atd. Díky neutuchajícímu autorovu nadšení vzniklo tisíce fotografií pořízených na koupalištích, v obchodech a v ulicích jihomoravského Kyjova, kde strávil umělec bezmála celý svůj život. Zaměřoval se na detaily a nahodilé situace, jeho snímky vznikaly samovolně, mnohdy se prý ani sám do objektivu schovaného pod svetrem nedíval. Tyto až podivínské praktiky, které bychom v dnešní době nazvali voyeurstvím, daly v době minulého režimu vzniknout svědectví zachycenému na nedokonalých často autorem dokreslovaných fotografiích.
Miroslav Tichý se narodil v roce 1926 v moravských Nětčicích. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhoval do Kyjova, kde žije s malými přestávkami až dodnes. Po studiu na kyjovském gymnáziu začal po válce studovat na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru Jána Želibského. Po únorovém převratu v roce 1948 však školu opustil. V té době také prodělal svou první psychickou krizi a následovalo několikeré léčení v psychiatrické léčebně v Opavě a v Kroměříži. Koncem 60. let začíná pro Tichého důležité období, neboť objevuje fotografii a s fotoaparáty vlastní výroby nalézá ústřední motiv své budoucí umělecké kariéry. V určité době přestal dbát o svůj zevnějšek, začal nosit stále stejné oblečení, nechal si narůst dlouhé vlasy a neholil se. Právě pro svoji odlišnost se dostával do sporu s tehdejším režimem, přestože nikdy nepatřil mezi protikomunistické rebely. V současné době již Miroslav Tichý nefotografuje, žije ve svém domě v Kyjově a jeho dílo žije svým vlastním životem.
Práce Miroslava Tichého vyobrazují autentickým a neobyčejně zajímavým způsobem dobu, jež se odrážela v objektech jeho zájmu. Kouzlo jeho snímků tedy především tkví v originální dokumentaci místa a času, navíc jsou tyto fotografie obdařeny jemným erotickým nábojem a harmonií, která je paradoxně vyvolána nedokonalostí snímků. A právě tato nedokonalost je tím, co návštěvníky a obdivovatele jeho díla tolik na těchto fotografiích přitahuje.
Hodnocení:
Osobnost Miroslava Tichého je zahalena nespočtem rozporuplných tvrzení a hodnocení jeho díla. Pokud si však názor na práci tohoto bezesporu svérázného fotografa budete chtít vytvořit sami, jistě návštěvy expozice litovat nebudete.
Výstava potrvá od 15. 12. 2010 do 6. 3. 2011
Kde:
Staroměstská radnice, 2. patro
Staroměstské náměstí 1, Praha 1
Otevřeno:
denně kromě pondělí od 10.00 – 18.00
Vstupné:
Dospělí: 40 Kč
Studenti, senioři: 20 Kč
91%
Šárka Lebedová
Bezesporu jedna z nejzajímavějších současných výstav. Pan Tichý je totiž solitér, který nemá ve světě obdoby.
zajímavá recenze, moc se mi líbí.
Nechápu, jak můžete podobnou výstavu tak vynášet do nebe. To nemáte ani trochu vkus? Vždyť pan Miroslav Tichý je jen ubohý voyer, který pořádně ani neumí fotit. Jeho snímky jsou tak příšerné, až si někteří kritici myslí, že jde snad o umění, ale tak to není. Alespoň podle mě.