Národní galerie představuje mistry čínské tušové malby
Ve Valdštejnské jízdárně v Praze momentálně probíhá jedinečná přehlídka čínské tušové malby 20. století. Národní galerie, která výstavu uspořádala, tam představuje svou sbírku, kterou tvoří přibližně 260 malířských děl.
Čínské umění se výrazně liší od evropského. Zatímco v západní malbě převládají figurální náboženské výjevy ztvárněné hutnými olejovými barvami, východní umělci malují pohledy do nekonečných krajin vyjádřených ladnými tahy tuší na světlém pozadí. Takže by se vám mohlo zdát, že jsou si naše kultury příliš vzdálené, ale není to tak docela pravda. Právě tato odlišnost a originalita východních kultur fascinovala evropské umělce, kteří v 19. století hledali něco nového. Pro mnohé z nich se tak staly důležitým inspiračním zdrojem a někdy dokonce určily charakter celých výtvarných stylů (například v secesním ornamentu a jeho dlouhých liniích jsou východní vlivy jasně patrné).
Sbírku čínské tušové malby získávala Národní galerie v Praze postupně od dvacátých do sedmdesátých let 20. století. Velké množství děl přivezl do České republiky malíř a sběratel Vojtěch Chytil, další část se sem dostala zásluhou sinologů, kteří tam studovali a pracovali. Zbytek děl naše republika získala paradoxně díky politické situaci té doby, kdy jsme měli s Čínskou lidovou republikou velmi přátelské vztahy. Vznikla tak unikátní kolekce, ve které jsou zastoupeni například Li Kche-žan (1907–1989), Fu Pao-š´ (1904–1965), Chuang Pin-chung (1865–1955), Sü Pej-chung (1895–1953), Čang Ta-čchien (1899–1983) a mnoho dalších. Nejpočetněji je dokonce zastoupen malíř Čchi Paj-š´ (1864–1957), který je jedním z nejslavnějších malířů dvacátého století.
V letech 2006-2008 nechala Národní galerie tuto svou sbírku odborně zpracovat. Jednotlivá díla byla podrobně prozkoumána a ohodnocena. Na základě tohoto projektu vznikla výstava, která momentálně probíhá ve Valdštejnské jízdárně. Prostor jízdárny je rozdělen nasvícenými panely, na kterých jsou nainstalovány jednotlivé exponáty. Většinou se jedná se o rozměrné svitky, které jsou rozvinuty na dlouhých plochách panelů. Celková koncepce výstavy je velmi přehledná a kvalitní. Jediným nedostatkem realizace jsou popisky k jednotlivým dílům. Čínští umělci jsou mistry kaligrafie a jejich díla jsou z velké většiny doplněna o krátké filozofické texty, nebo popisy zobrazeného. Překlady těchto textů najdete vždy na začátku a na konci dlouhého panelu, takže si je nemůžete číst přímo u konkrétního díla, ale musíte pobíhat sem tam a počítat, kolikátý popisek vás vlastně zajímá.
Výstava je kromě doprovodných programů doplněna o zvláštní místnost nazvanou „Pavilon orchidej“. Jedná se o tvůrčí prostor určený pro návštěvníky. Je stylizovaný jako atelier čínského umělce a vy si tam máte možnost vyzkoušet malbu tuší na svitku. Pavilon orchidej je velmi příjemným zpestřením, jinak klasicky uspořádané výstavy. Návštěvníci, které čínské umění osloví, mají k dispozici rozsáhlý vědecký katalog s barevnými reprodukcemi, který shrnuje výsledky dvouletého bádání. Protože je většina vystavených exponátů citlivá na světlo, proběhne v posledním červencovém týdnu obměna. Stávající výstava bude nahrazena druhým cyklem, ve kterém se představí další exponáty ze sbírky čínské tušové malby Národní Galerie v Praze. Pokud se vám tedy bude čínská malba líbit, můžete se na ni přijít podívat za měsíc znovu a uvidíte úplně novou výstavu.
Výstava potrvá od 30. 4. 2008 – 2. 11. 2008
Kde:
Valdštejnská jízdárna, Národní galerie Praha
Valdštejnská 3, Praha 1
Otevřeno:
denně kromě pondělí 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 150,- Kč
Zlevněné: 80,- Kč
Zajímavá výstava, zajímavá recenze.
Recenze zajimava, to je pravda, ale musim se priznat, ze az se mi vystava libila, cekala jsem od ni vic. Zrejme sirsi zaber…