Mont-Saint-Michel přišel o sochu archanděla
Nějaký čas se návštěvníci slavného ostrova Mont-Saint-Michel nebudou moci kochat pohledem na sochu archanděla, jež se po staletí tyčila na vrcholku zdejšího kláštera. Před několika dny ji totiž památkáři za pomoci helikoptéry snesli dolů a předali do rukou restaurátorů, kteří by jí měli vrátit její někdejší lesk.
Kdo někdy na vlastní oči spatřil, kterak při přílivu zplavuje voda okolí Mont-Saint-Michel, zřejmě vám potvrdí, že jde o jeden z nejvíce fascinujících pohledů na světě. Hora, na jejímž vrcholu se rozkládá mohutný benediktýnský klášter a která je po obvodu obsypaná budovami, by si ale zasloužila obdiv i bez toho. Jde totiž o jeden ze středověkých divů světa. Opatství zde vzniklo již v 10. století. Vybudováno bylo na nepříliš přívětivém ostrově, který je každý den na několik hodin odříznut od pevniny vodou, zejména proto, že se na něm v roce 708 údajně biskupovi Aubertovi zjevil sám archanděl Michael. Ten světci přikázal, aby na skále vybudoval modlitební kapli. Aubertovi se moc do stavby nechtělo, nakonec ale vyslance božího poslechl a rok později skutečně na ostrově svatostánek vyrostl. Jak ale nedávno zjistili vědci, mniši nebyli prvními obyvateli Mont-Saint-Michel. Těmi se už někdy v 6. století stalo galsko-britské etnikum Armotiků, které sem přivedl jakýsi irský poustevník. Jejich pevnost na ostrově nicméně o století později vyplenili Frankové a od té doby byl Mont-Saint-Michel pustý. Život se sem vrátil až po postavení opatství, kdy se z městečka stalo jedno ze vzdělanostních center západní Evropy. O jeho dobití se později natřikrát během stoleté války pokoušeli Angličané, ovšem marně.
Díky k tomu, že za reformace vliv Mont-Saint-Michel velmi rychle opadl, zachoval si ostrov původní středověký ráz umocněný navíc skalnatým charakterem a okolními mokřady. V posledních letech ovšem lokalitu zapsanou na Seznam světového dědictví Unesco začalo ohrožovat několik problémů. Kolem ostrova se začal hromadit sediment a navíc nad jeho okolím namísto moře převzalo vládu slanisko. Reálně tak hrozilo, že Mont-Saint-Michel ztratí nejen své kouzlo, ale de facto přestane být ostrovem. V roce 2005 byl proto spuštěn nákladný projekt jeho záchrany, který z velké části skončil minulý rok. Náklady na jeho realizaci se vyšplhaly na 180 milionů eur, tedy zhruba 5 miliard korun. Kromě toho, že byl z okolí ostrova odtěžen usazený sediment, prošlo revitalizací také pobřeží vzdálené 2 kilometry. Asi nejvýraznější změnou bylo odstranění nástupu z 19. století, který spojoval ostrov s pevninou. Ten nahradil nový ladný most, díky němuž se z Mont-Saint-Michel opět stal skutečný ostrov. Renovace se samozřejmě neobešla bez kontroverzí. Někdejší starosta Éric Vannier byl během procesu kupříkladu obviněn ze zneužití pravomoci veřejné osoby. Jako vlastník poloviny nemovitostí na ostrově totiž lobboval za zavedení kyvadlové autobusové dopravy na Mont-Saint-Michel.
Letos již na ostrově nacházejícím se v severozápadní Francii probíhají poslední drobné rekonstrukční práce. Minulý týden 7. a 10. dubna se odborníci během odlivu opět pustili do čištění skály a jejího nejbližšího okolí. Minulý měsíc navíc ze střechy zdejšího kláštera zmizela socha archanděla Michaela. Budova totiž již od roku 2013 prochází postupnou obnovou, která nyní vstoupila do poslední fáze. „Nacházíme se v památce zapsané na seznamu Unesco, proto je zapotřebí, aby socha byla v tom nejlepším stavu,“ vysvětlil správce kláštera Xavier Bailly. Z vrcholku budovy sňali odborníci 520 kilogramů vážící okřídlenou sochu za pomoci helikoptéry. Akci zorganizovalo Centrum pro Národní monumenty, které na ni vyčlenilo 450 000 eur, tedy asi 13,5 milionu korun. Podle původního plánu měla být plastika snesena na zem už v půli února. Záměr však znemožnily špatné povětrnostní podmínky, které tehdy panovaly a díky nimž byl plán zrealizován až 15. března. Svěšení sochy přihlížel nejen dav turistů, ale přihlíželo mu i několik jeptišek z okolí.
Ve městě žije jen velmi málo stálých obyvatel. Podle oficiálních statistik jich je pouhých 50, z toho půlku tvoří duchovní. Ostrov je naopak velkým lákadlem pro turisty, kterých sem každoročně dorazí okolo 2,5 milionu. Sochu archanděla Michaela si budou moci prohlédnout zřejmě již na konci května. Odvezena totiž byla na dva měsíce do Dordogne, kde se nachází restaurátorská dílna SOCRA, jež provede opravu plastiky. Tu v roce 1896 vytvořil umělec jménem Emmanuel Frémiet, který za ni obdržel 8000 tehdejších franků. Naposledy se do rukou restaurátorů dostal saint-michelský archanděl v roce 1987. Ačkoli od té doby uplynula ani ne tři desetiletí, je nynější stav sochy relativně špatný. Vědci během restaurování budou mimo jiné zjišťovat, proč velmi rychle ztratila zlacení a jak tomuto jevu do budoucna předejít. Svůj díl viny na neuspokojivém stavu bezmála 5 metrové plastiky má i blesk. Ten totiž před několika lety zasáhl sochu do zdviženého meče. Památkáři proto podle všeho vybaví sv. Michaela hromosvodem.
Archanděl vypadá moc hezky a až ho opraví bude vypadat jistě ještě lépe. Jen jsem zvědavá, jak k němu chtějí přidat hromosvod, tak aby to sochu umělecky nezhyzdilo.
Je dobře, že podobné památky se dočkají rekonstrukci, i když tedy nákladné. Osobně jsem ostrov neviděla a pochybuji, že kdy uvidím, ale bylo by smutné přijít o takovou památku.
Z města se bohužel stal jen skanzen. Takřka nikdo v něm nežije, jen se jím procházejí davy turistů, kterých je tedy na můj vkus příliš. Vůbec vám to neumožní vychutnat si krásu Mont-Saint-Michel.