Monty Python zítra ukončí šňůru svých vystoupení
Britská satirická skupina Monty Python vyznačující se velmi osobitým a místy dost nekorektním humorem definitivě končí. Zítra totiž na pódiu v Londýně naposledy představí svou zbrusu novou show s názvem One down, five to go a pak se zřejmě navždy odmlčí.
Od rozpadu legendárního komediálního uskupení uplynulo již více jak třicet let. Ve známost vstoupili Monty Python v roce 1969, kdy natočili celkem 45 dílný seriál Monty Python’s Flying Circus pro BBC. S tímto názvem se postupně seznámil celý svět. Montáž skečů prolínajících se s animovanými sekvencemi humoristicky doplňovala herecká jednání. K nám se Monty Python dostali díky překladům Petra Palouše. Úspěchy sklízeli nadále především díky několika úspěšným recesistickým filmům. Jejich humor si nebral servítky. Ať už jde o parodické ukřižování Ježíše Krista v Životě Briana (1979), nebo zpochybnění anglických dějin ve Svatém Grálu (1974). Snad jim přála i otevřenost a svoboda, se kterou mohli ve Velké Británii tvořit. Jejich nejznámější skeče jako švihlá chůze se v dnešní době zdají být klasikou. Vypovídají o tom například mezinárodní dny švihlé chůze odehrávající se po celém světě.
Když na podzim loňského roku jeho někdejší členové ohlásili comeback, původně počítali jen s jedním vystoupením. Vzhledem k rychlosti, s jakou se však zaprášilo po vstupenkách na něj, počet představení se nakonec rozrostl na deset. Zároveň ale skupina upozornila, že tato série definitivně uzavře jejich kariéru. Název připravované show napovídá, že komediální soubor už není v počtu, v jakém kdysi začínal. Roku 1989, kdy už skupina nevystupovala, totiž zemřel na rakovinu Graham Chapman. V nové show na svého bývalého člena a kamaráda Pythoni nezapomněli. Během představení je na jevišti zpřítomněn prostřednictvím videoprojekcí jeho starých scének. „Graham se objeví na obrazovce a dokonce zazpívá v posledním čísle show. Snažili jsme se, aby jeho přítomnost byla cítit, aby v žádném případě nechyběl,“ zdůraznil Eric Idle.
Dle kritiků se skupina ve své derniéře zaměřila především na skalní fanoušky a scénář ponechala téměř nepozměněný. Jednotlivé scénky jsou obohaceny o malou politickou aktualizaci a to zesměšňování Číny a ruského prezidenta. Monty Pythoni uměli vždy tnout přímo do živého a jinak tomu není ani dnes. Slovy jednoho z členů Erica Idla : „Fanoušci mohou od vystoupení očekávat trochu legrace, spoustu patosu, nějakou hudbu a špetku stařeckého sexu.” K tomu všemu si skupina přizvala herečku Carol Clevelandovou, která s nimi v minulosti hojně spolupracovala a zastávala v jejich jinak mužském kolektivu ženské role (pokud se zrovna do dámských šatů nenavlékl někdo z nich). V show se dále představí také známý britský komik Stephen Fry a fyzik s největším smyslem pro humor Stephen Hawking, veřejně potvrzující jejich teorii o existenci vesmíru.
John Cleese pak rekapituloval jejich tvorbu následovně: „Když komediální skupina začíná, snaží se prostě každého rozesmát. To jsme dělali prvních 20 let. Pak člověk zjistí, že to není možné, protože smysl pro humor je něco hodně subjektivního. Když jsme seděli pohromadě a psali, infikovali jsme se navzájem smíchem. Ale když jsme se třeba bavili o Woody Allenovi, jehož jsme všichni zbožňovali, zjistili jsme, že se každému líbí jiný jeho film“. Přestože ceny vstupenek nebyly nízké, O2 Arena, kde show zítra skončí, hlásila takřka ihned po uvedení lístků na trh vyprodáno. Představení bude přenášet televize do kinosálů po celém světě, včetně ČR.
Magdaléna Baumannová
Vystoupení jsem měl možnost vidět v kině a náramně jsem si ho užil. Pythoni jsou prostě super. Farewell.
Je to škoda. Je ale třeba „brát život vždycky z té lepší strany“ jak Pythoni zpívají v Brianovi.
V půlce srpna se na Monthy Python chystán do kina, tak doufám, že to bude stát za to. Podle ohlasů ale ano.