V Číně dokončili první výškovou budovu s exoskeletem
Čínské Macao se může pochlubit mnoha nej. Letos tu byl kupříkladu otevřen nejdelší most přes moře, který město spojuje s Hong Kongem. Metropole kasin si v těchto dnech připsala další prvenství. Dokončena tu byla první výšková budova s exoskeletem. Podobu jí ještě za života dala slavná architektka Zaha Hadid.
Výstavba netradičně vyhlížejícího hotelu Morpheus se rozběhla před pěti lety, kdy město zažívalo zlaté časy. Bývalá portugalská kolonie totiž byla a dodnes je jedinou administrativní zónou v Číně, v níž je povolený hazard. Nachází se zde i největší kasinový komplex na světě Venetian se třemi tisíci pokoji. V roce 2013, kdy v něm studio Zahy Hadid začalo s výstavbou čtyřicetipatrového kolosu, vydělali majitelé zdejších kasin neuvěřitelných 45,2 miliard dolarů, tedy sedmkrát víc než dokáže vygenerovat proslulé Las Vegas. Čínská vláda následně výnosný byznys zregulovala a hazardní společnosti utrpěly rekordní propad zisků. Zpátky na výsluní se mají dostat i díky hotelu Morpheus. Ten má do města přilákat nejen další hráče, ale stát se i novým symbolem Macaa. „Je to monument pro 21. století, střípek přidaný do bohaté historie Macaa a jeho památek. Věřím, že zůstane v paměti těch, kteří město navštíví, a že se stane také součástí zdejšího každodenního života,“ prohlásila architektka Cristina Verísimmová, která tři a půl roku pracovala pro Zahu Hadid.
Přestože je hotel již hotový, první návštěvníci do něj budou moci zavítat až 15. června, kdy dojde na jeho oficiální otevření. Unikátní je Morpheus díky své nosné konstrukci. Jde o první výškovou stavbu opatřenou podpůrným exoskeletem. Na jeho vznik bylo použito 28 000 tun železa. „Exoskelet přispívá ke stabilitě budovy a navíc snižuje požadavky na vnitřní uspořádání budovy,“ vyzdvihuje novinku ředitelka projektu Viviana Muscettolaová. Díky nosnému plášti nabídne budova 150 000 metrů čtverečních podlahových ploch. Celkem bude v hotelu 780 pokojů a apartmánů. „Nemyslím, že se z hotelu stane stejný symbol, jakým jsou třeba věže Petronas. Morpheus má ale jedinečný design, kterým vyniká oproti všem ostatním hotelovým věžím ve městě,“ dodává Verísimmová. Díky složitému exoskeletu se budování hotelu protáhlo bezmála o rok. Morpheus totiž měl být otevřen už v létě loňského roku. Navíc byla jeho výstavba mimořádně drahá. Náklady na jeho postavení se vyšplhaly na neslýchané 2,3 miliardy liber, v přepočtu tedy necelých 70 miliard korun.
Hlavní dominantou interiéru je atrium. Vysoké je 35 metrů a po stranách ho obklopuje výrazné sloupořadí. To začíná úplně u země, kde jsou zdi prosklené. Směrem vzhůru ho lemuje výrazně prolamovaný korpus. Ze stropu bude do atria prýštit světlo. Návštěvníci si tu budou moci přivolat jeden ze dvanácti výtahů, které nabídnou panoramatický pohled na Macao. Kromě apartmánů je tu pro hosty připravených několik heren a restaurací. Jedním ze stravovacích zařízení bude michelinskými hvězdami ověnčený podnik gastronomické hvězdy Alaina Ducasse. Lákadlem mají být také místní lázně, mimo jiné i proto, že v nich zájemci naleznou zahradu s opravdovým sněhem. „Design budovy kombinuje dramatické veřejné prostory a velkorysé pokoje s inovativním inženýrstvím a formální soudržností,“ dodává Muscettolaová. Na střechu hotelu, tedy do výšky 130 metrů nad mořem, umístila Zaha Hadid luxusní venkovní bazén.
Obecně sice nejsem z budov Zahy Hadid takříkajíc paf (například pražsý návrh považuji za naprosto katastrofální), ale zrovna hotel v Macau vypadá solidně a zajímavě