Ve Francii vyroste mrakodrap porostlý lesem
Čím dál tím roztodivnější tvary a podoby dostávají v posledních letech nové výškové budovy. Jeden z těch nejinvenčnějších mrakodrapů začne brzy díky věhlasnému architektovi Danielu Libeskindovi vyrůstat k nebi v jihofrancouzském Toulouse. Ovinut totiž bude pásem zahrad.
Prosklená fasáda, která se střídá se zelení, právě ta na první pohled zaujme při pohledu na Libeskindův návrh, jenž byl před pár týdny oficiálně představen veřejnosti. Se stavbou budovy by se v obchodní čtvrti v jižní části Toulouse mělo začít příští rok. Objekt nazvaný Occitanie Tower podle regionu, v němž vzniká, bude dokončen o čtyři roky později. Půjde o první mrakodrap, který ve městě proslulém největší románskou bazilikou v Evropě vznikne. Jeho developerem je společnost Compagnie de Phalsbourg’s. „Occitanie Tower se stane nejen novým symbolem města ale i novým ekonomickým centrem zdejší oblasti,“ prohlásil generální ředitel firmy Philippe Journo. Mrakodrap by se po svém dostavění měl sápat do výšky 150 metrů a mít 40 pater. Vyšší budovy tak bude možné ve Francii najít jen v Paříži a Lyonu. Situovaná je budova na jižní předměstí. Vytvoří zde jakýsi ostrůvek mezi nádražím a rušnou komunikací k němu přiléhající.
Jak připomínají zahraniční novináři, budova se v lecčem liší od Libeskindových předchozích projektů. Pro ně byly charakteristické strohé ostré linie a táhlé plochy lesklé oceli. V tomto případě se ale slavný židovský architekt vydal výrazně jiným směrem. Věž je ladná, prosklená a z nemalé části protkaná lesem. Podle Libeskinda je tvar fasády částečně inspirován křivolakým umělým kanálem du Midi, který spojuje řeku Garonnu se Středozemním mořem. „Zahrady budou v závislosti na ročním období měnit svou barvu. Stříbřité sklo pak bude odrážet růžové tóny Toulouse. Také jeho jas bude závislý na množství dopadajícího světa,“ prohlásil Libeskind. „Věž by se měla stát unikátem v jinak rozlehlém a plochém městském prostoru. Bude nově definovat zdejší veřejný prostor,“ dodal sedmdesátiletý architekt z polské Lodže. Na ojedinělém vzhledu stavby spolupracoval se zdejším stavitelem Francisem Cardetem. K věži bude přiléhat menší pětipatrová budova, jejíž podoba je už pro Libeskinda typičtější. Vepředu se totiž sbíhá do ostré špičky. Také její střecha bude porostlá vzrostlými stromy.
A co všechno, že se bude ve věži nacházet? Occitanie Tower po svém dokončení nabídne 35 000 metrů čtverečných podlahových ploch. Zhruba třetina z toho připadne na kancelářské prostory. Kromě nich by v budově měl sídlit hotel Hilton, vznikne zde 120 bytů a řada nákupních a restauračních zařízení. V přízemí bude mít své centrum železniční společnost SNCF. Na vrcholku mrakodrapu plánuje Libeskind vybudovat impozantní vyhlídku. Dohlédnout z ní bude možné až na zasněžené vrcholky Pyrenejí, které se nacházejí asi 100 kilometrů jižně od města. Věž Occitanie není jediným projektem, do něhož se Libeskind ve Francii brzy pustí. V letovisku Nice totiž přednedávnem vyhrál architektonickou soutěž na výstavbu multifunkčního objektu. Ten bude mít typické krystalické tvary. Stejně jako toulouský mrakodrap vyroste vedle nádraží. Ve své podstatě půjde o jakousi jeho přístavbu, která ve svých útrobách opět nabídne obchody, restaurace a hotel Hilton. „Mým cílem bylo vytvořit budovu, kterou si bude možné prohlížet ze všech stran a která se zároveň stane spojníkem mezi rozdělenými částmi města. Bude odrážet lesk zdejších budov i krajiny,“ prohlásil Libeskind. S výstavbou budovy se začne letos na podzim. Hotová by měla být v roce 2019.
Vypadá moc hezky. Jen jsem zvědavá, jestli to bude fungovat a stromům se po obvodu věže bude dařit.
V Praze bych sice takový mrakodrap rozhodně nechtěl. Je ale pravda, že oproti většině podobných staveb má tento věžák eleganci a styl. Na druhou stranu si trochu říkám, jestli se to s tím ekologickým stavěním trochu nepřehání a nebylo by lepší okolo budovy vysadit velký park, než ho za každou cenu cpát po obvodu budovy.