Murakamiho nová kniha je plná magického světa a symbolů
Nakladatelství Odeon vydalo další knihu slavného japonského spisovatele. Jmenuje se Birthday girl a je doplněna ilustracemi německé umělkyně Kat Menschik. Stejně jako jeho předešlá v češtině vyšlá kniha, je i ona nebývale krátká a úderná. Přečteno máte za půl hodiny. Podstatnější je ale dojem, který vyvolává…
Stejně jako v předešlé knize Útok na pekárnu, tak i v Birthday girl dokazuje Haruki Murakami, že mu kratší texty vyloženě sednou. V příběhu není ani slovo navíc, a i když šetří na sáhodlouhých popisech, dokáže čtenáři předložit magický svět. A o magično není v knize nouze. Knihu je tak zapotřebí i číst. Oprostit se od toho, jak moc je to reálné a nechat na sebe působit symbolické vyprávění, které je prostě kouzelné i bez dramatických zvratů a překvapujících zápletek. V příběhu se totiž zase tolik nestane, v den svých dvacetin mladičká servírka přinese majiteli restaurace večeři k němu domů a on jí splní jedno přání. To je vše a dokonce se ani čtenář nedozví, jaké si to přání vysnila a vlastně není úplně zřejmé, jestli se jí vyplnilo. „Ještě mám, jak se zdá, velký kus života před sebou a zdaleka jsem zatím neviděla úplně všechno,“ odpovídá hlavní hrdinka na otázku, zdali se jí přání vyplnilo.
V povídce, čítající jen 80 stran, nejde netypicky vůbec o děj. Důležité je poselství, které Murakami zdůraznil i v doslovu knihy, kde doplňuje a objasňuje myšlenky z příběhu. Tedy, že je vlastně jedno, jaké přání měla, jak moc jeho splnění pohnulo s jejím životem, protože její podstata zůstává stejná. „Člověk je zkrátka už takový, že ať si přeje, co chce a ať se vydá, kam se vydá, může být stejně vždycky jen tím, kým odedávna byl,“ říká hlavní postava. „Dvacáté narozeniny jsou jenom jednou za život, jde o zásadní, ničím nenahraditelnou událost, slečno,“ zazní v knize a tahle věta říká mnohem více, než se na první pohled může zdát. Precizně zapadá do všeho, co chtěl Murakami sdělit. To, co se přihodilo hlavní hrdince, ať bylo sebezáhadnější, není důležité a možná to ani nejde interpretovat. Protože tento magický zlom, tohle kouzlo okamžiku má zůstat pouze v prožitku dvacetileté holky.
Právě okamžik, který tu byl a nejde nijak zachytit, nepřímo autor rozebírá i ve svém doslovu, kde namátkou vyjmenovává události, co se za jeho život staly a stojí si za tím, že nic z toho ho prostě změnit nemohlo. Tak jako dívku, která si měla něco přát. Cit pro záhadnost a fantazijní svět Murakami předvedl i v popisu postav, které z příběhu vyčnívají jako symbolické charaktery. Autor přitom nesklouzává ke stereotypům. Ať jde o záhadného starce, který vystupuje v roli kouzleného dědečka, co plní přání, či o profesionálního vedoucího podniku, co ani jeden den nechybí v práci, žádná z postav není plochá a všechny působí věrohodně. Magický příběh doplňují ilustrace německé kreslířky, která s nejslavnějším japonským spisovatelem už nejednou spolupracovala. Její obrazové fantazie dodávají příběhu pohádkový nádech a bez nich by dílo Birthday girl nebylo ucelené.
Hodnocení:
Útlá kniha o jedné povídce a jednom doslovu vtáhne čtenáře do světa magie a fantazie. Ten nemusíme úplně tak chápat, důležité je ho vnímat. Ilustrace od německé výtvarnice Kat Menschik celkově pozitivní dojem z novinky ještě umocňují.
Vydavatelství:
Odeon
Rok:
2017
Překlad:
Tomáš Jurkovič
Doporučuji přečíst. Je to taková literární jednohubka. Ovšem vynikající. Na jazyku zanechává zvláštní chuť.
Murakamiho obecně nemám moc ráda, ale tuhle krátkou knížku jsem si koupila a udělala jsem dobře.je povedená