Patří pohádky Zdeňka Smetany do renomované galerie?
Křemílek a Vochomůrka, zelený skřítek Rákosníček, či dvojice roztomilých psíků Štaflík a Špagetka… Kdo z nás by neznal animované postavičky z večerníčků, na kterých vyrůstalo několik generací českých dětí a dalších pár dozajista ještě bude. Ty jsou teď k vidění v Museu Kampa. Patří sem ale, nebo by měly být ke zhlédnutí úplně někde jinde?
Na dětské návštěvníky zacílilo Museum Kampa už loni v zimě. Okolo Vánoc se v jeho prostorách konala výstava idylických obrazů Josefa Lady. Nyní, na konci letních prázdnin, se jeho kurátoři opět snaží vedle dospělých diváků přilákat i ty dětské. Až do 5. října totiž ve zdejší bývalé konírně probíhá expozice oblíbeného tuzemského animátora Zdeňka Smetany. „Snažíme se rozvíjet trend dětských výstav, který jsme započali loni v zimě expozicí obrázků Josefa Lady. Stejně jako zimní výstava, také ta současná je ale cílena na návštěvníky všech generací,“ objasňuje záměr prestižní galerie Tereza Mléčková z lektorského oddělení Musea Kampa. Expozice zahrnuje díla Zdeňka Smetany od konce 60. let až do současnosti. Část z nich musela být na výstavu zapůjčena ze soukromých sbírek, většina ale pochází přímo od devětaosmdesátiletého autora.
Výtvarník a režisér Zdeněk Smetana si prošel důkladnou profesionální školou. Začínal totiž u Jiřího Trnky v ateliéru Bratři v triku, kde si vyzkoušel řadu profesí. Později byl režisérem v Krátkém filmu Praha. Získal přes 50 ocenění na tuzemských i zahraničních filmových přehlídkách a festivalech. Za svůj život vytvořil mnoho postaviček a podílel se na animaci oblíbených českých večerníčků. Na kontě má tak přes 400 animovaných filmů, z toho čtyři celovečerní. „Zpočátku jsem tvořil díla pro dospělé publikum, které mě někdy poplácávalo po zádech. Ale větší cenu pro mě měl úsměv dětí, který byl tím nejupřímnějším hodnocením toho, zda se mi něco povedlo,“ dodal ke své práci Smetana. Během letošního zahájení Mezinárodního festivalu animované tvorby Anifilm 2014 v Třeboni získal mimo jiné cenu za celoživotní dílo.
V areálu Sovových mlýnů si letos v létě přijdou na své zejména ti nejmenší – obrázky oblíbených postaviček jsou umístěné v úrovni jejich očí a doplňují je známé citáty z večerníčků, jako kupříkladu „Vstávej semínko ho-la-la, bude z tebe fiala“. Mimo to se mohou pohodlně usadit do křesílek a sledovat projekci samotných pohádkových příběhů O malé čarodějnici, nebo již zmiňovaném Rákosníčkovi. Dospělí příchozí se mohou naopak těšit na zajímavé informace o samotné výrobě animovaného filmu. V druhé části expozice totiž nalezneme obrázky oblíbených postaviček rozmístěné na takzvaných ultrafánových fóliích, které se v animovaných večerníčcích používají a které Smetana využíval i pro svou knižní tvorbu. „Funguje to tak, že výtvarník postavičku namaluje na fólii a za ni vloží papír s libovolným pozadím. Dvojvrstvé obrázky jsou potom různě variabilní,“ objasňuje tuto techniku Tereza Mléčková.
Zdeněk Smetana se však v prostorách Musea Kampa představuje příchozím návštěvníkům i jako obstojný grafik. V druhé části expozice to dokazuje vystavenými obrázky, které vytvářel technikou takzvané suché jehly. Nejen ilustrované pohádkové postavičky, ale i tato díla se vyznačují značnou precizností. Na rozdíl od dětských motivů se však autor zaměřuje na vážnější témata a literární postavy. Návštěvníci tak mohou na obrazech zahlédnout Dona Quijota, šaška Rigolleta, či dánského prince Hamleta. „Kolekce grafických listů je méně známou částí autorovy tvorby, návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost si je prohlédnout, stejně jako několik olejomaleb, do kterých grafiky dále přecházejí,“ dodává Mléčková. S veškerou úctou k panu Smetanovi a jeho dílu, by ale podobně prestižní a ambiciózní síň, jakou Museum Kampa bezesporu je, měla o prázdninách sázet na poněkud náročnější a umělecky hodnotnější program. Zatímco zimní výstavu Josefa Lady bylo možné i díky autorovu naprosto ojedinělému výtvarnému rukopisu a vánočnímu času nějakým způsobem akceptovat, se současnou expozicí je to už jiné. Ta patří do úplně jiných prostor, ne do muzea, které se chlubí sbírkou obrazů Františka Kupky…
Výstava potrvá od 18. 7. 2014 – 5. 10. 2014
Kde:
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1 – Malá Strana
Otevřeno:
denně od 10:00 – 18:00
Vstupné:
Plné: 90,-Kč
Snížené: 45,-Kč
Vzhledem k tomu, že je výstava umístěná především v konírně, tak mi nijak nevadí. Je ale pravda, že by si Museum Kampa zasloužilo lepší expozice.
Naprosto souhlasím. Konírnu ať na Kampě klidně využívají k těmto účelům. V hlavní budově by ale měly být k vidění kvalitní výstavy pro dospělé.
Na Kampu jsem chodil rád, ale v poslední době není jaksi na co. Kopecký není zrovna můj favorit a na dětstké malovánky, i když jistě velmi kvalitní, od Zdeňka Smetany jít nemůžu. Tak snad po prázdninách dojde na tu slibovanou expozici prací Jiřího Koláře. To bych se zase po delší době zašel do Musea Kampa podívat.
Mně osobně tam práce od Zdeňka Smetany vůbec nevadí. Alespoň si tak do galerií najdou cestu děti a snad i v dospělosti sem pak budou mířit.