Muzeum kubismu představuje Sudkovy méně známé snímky
Světově proslulý český fotograf Josef Sudek je široké veřejnosti znám především pro svou volnou tvorbu pražských motivů a ateliérového zátiší. Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze se však rozhodlo představit jeho dosud nezveřejněné zakázkové fotografie z první poloviny 20. století. Výstava nazvaná „Milerád budu fotografovati moderně moderní architekturu“ je v rámci dlouhodobé expozice Český kubismus k vidění v Domě U Černé Matky Boží již od poloviny května a je zároveň i poctou k dvojitému jubileu Josefa Sudka.
Název výstavy, na níž může příchozí divák spatřit rozkvetlé barrandovské ateliéry, detailní záběry a dokonalý odraz světla na stěnách kostela svatého Václava ve Vršovicích, či kubistické stavby předního českého architekta Josefa Gočára, je přejato z doslovné Sudkovy citace. V roce 1930 slavný kolínský rodák napsal krátký vzkaz architektu Jaromíru Krejcarovi, který jej požádal o fotografickou dokumentaci jeho staveb: „Vážený pane architekte! Milerád budu fotografovati moderně moderní architekturu. 1 snímek 18 × 24 = 85 Kč a další kopie 25 Kč. Doba k fotografování denně od 7–9 ½, odpoledne 1–3 ½. V sobotu celé odpoledne. V úctě J. Sudek.“ Ačkoliv se jedná o zakázkovou tvorbu (a de facto i tvorbu komerční) je z fotografií na první pohled patrný cit pro soustředěnou, cílevědomou tvorbu a hru se světlem a stínem pro Sudka typickou. „Například na snímcích kostela svatého Václava ve Vršovicích si můžeme všimnout, jak se mu podařilo zachytit světlo, které proniká do interiéru kostela a tvoří z něj zajímavý sakrální prostor,“ upozornila autorka výstavy Mariana Kubištová. Zajímavým faktem je pak bezpochyby kontrast moderní architektury zvěčněné Sudkovým „nemoderním“ způsobem tvorby, tedy starým deskovým fotoaparátem.
Zejména ve třicátých a čtyřicátých letech v autorově činnosti převažovaly zakázkové fotografie. Sudek tehdy zhotovoval portrétní snímky, reklamní fotografie pro řadu firem a nakladatelství, fotografoval také obrazy a sochy předních umělců. Třeba pro nakladatelství Družstevní práce a prodejnu Krásná jizba vytvořil snímky moderního skleněného a porcelánového nádobí, alpakových příborů či moderních textilií navržených soudobými předními designéry. V prostorách Muzea kubismu je k vidění víc než osmdesát fotografií, které vznikaly v přímé spolupráci s předními architekty, kteří se jeho fotografiemi chtěli prezentovat. Kupříkladu Barrandovské ateliéry, které Sudek mistrně nafotil pro Miloše Havla ze všech světových stran a zasadil je do okolní krajiny, Fragnerova elektrárna v Kolíně, Gočárovy moderní stavby v Hradci Králové, kavárna Juliš v Praze na Václavském náměstí, Skleněný palác v pražských Dejvicích, nebo již zmíněné detaily z funkcionalistického kostela sv. Václava ve Vršovicích. Přestože vystavené fotografie nenesou takovou hodnotu jako kupříkladu Sudkovy světově proslulé Cykly „Okno mého ateliéru“, či „Praha panoramatická“, i tak dokazují autorovu schopnost přizpůsobit svůj charakteristický rukopis i modernímu námětu.
Více než osmdesát snímků vytvořených od konce dvacátých let do počátku padesátých let 20. století, které dosud nebyly souborně vystaveny, pochází zejména ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, novodobé kopie zapůjčil Ústav dějin umění Akademie věd ČR.
Výstava potrvá od 18.května do 18. září 2016
Kde:
Dům U Černé Matky Boží
Ovocný trh 19
110 00 Praha 1
Otevřeno:
úterý – neděle 10:00 – 18:00
Vstupné:
Výstava fotografií Josefa Sudka
plné: 80,-
snížené: 40,-
Společné vstupné na expozici Český kubismus a výstavu J.Sudka
plné: 150,-
snížené: 80,-
Sudkovy snímky mají sice spíše dokumentární hodnotu, přesto Muzeum jako celek je velmi povedené a za návštěvu určitě stojí