Na Kampě vystavuje dvorní karikaturista Pink Floyd
Na letošní léto připravilo Museum Kampa dvě mimořádně zajímavé výstavy. První je věnována triumvirátu Klimt, Mucha, Kupka a ta druhá světově proslulému karikaturistovi Geraldu Scarfovi, jež se proslavil pracemi pro Pink Floyd.
V Praze to přitom nebude jediný kulturní počin spojený s dnes již neexistující anglickou kapelou, jež si v 60. letech získala miliony fanoušků svým neotřelým pojetím rocku, jemuž se začalo říkat psychedelický. Na začátku měsíce srpna totiž v O2 Areně vystoupí v rámci celosvětového turné The Wall bývalý baskytarista skupiny, charismatický skladatel Roger Waters, s nímž Gerald Scarfe po dlouhé roky spolupracoval, a pro něhož vytvářel karikatury i dlouho poté, co Waters opustil Pink Floyd a vrhnul se na sólovou dráhu. V roce 1984 tak kupříkladu vznikla grafika k albu The Pros and Cons of Hitch Hiking.
Celkem si návštěvníci Sovových mlýnů mohou prohlédnout přes pět desítek Scarfových kreseb, akvarelů a karikatur. Jádro výstavy samozřejmě tvoří ilustrace ke kultovnímu albu The Wall a animace, které nositel Řádu britského impéria z roku 2008 zhotovil pro stejnojmenný film. Celý cyklus podle něj vypovídá „o tom, jak člověk vytváří bariéry, ochrannou zeď před tím, co by ho mohlo poškodit.“ Spolupracovat s Pink Floyd začal Scarfe už v roce 1978 sérií sekvencí pro jejich turné In The Flesh. Později se pak jako produkční designér podílel na vzniku celovečerního filmu Hercules od Walta Disneye.
Londýnský rodák přitom v 60. letech začínal jako válečný zpravodaj ve Vietnamu a Indii. Později pracoval na reportážích o situaci v rozděleném Berlíně. Teprve v roce 1967 se mu podařilo dostat k vysněné práci politického karikaturisty v London Sunday Times. Právě dění v těch nejvyšších vládních kruzích se stalo námětem jeho dalších prací. Není proto divu, že když se v roce 1980 začal natáčet seriál Jistě, pane ministře a poté Jistě, pane premiére, byl to právě on, kdo pro něj vytvořil titulní animace. „Myslím, že je velmi důležité, abychom kritizovali mocné, abychom dokázali politiky karikovat. Ti, kteří hýbají našimi životy, tahají za nitky, si zaslouží, aby se na ně pohlíželo kritickým okem,“ nechal se Scarfe slyšet při zahájení výstavy.
Jeho karikatury patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co na tomto poli v uplynulém půlstoletí vzniklo, a to jak po stránce výtvarné, tak po obsahové. Jsou graficky jednoduché, dobře rozpoznatelné, je pro ně typická lehká nadsázka a i přes vyhraněné náměty nikdy nesklouzávají k vulgárnosti, či bezduché povrchnosti. A co víc, s neomylnou přesností se strefují do těch nešvarů, které jsou pro politiky na celém světě společné.
Hodnocení:
Snad jediným, zato však podstatným problémem, který výstavu provází, jsou malé prostory bývalé konírny, díky nimž musela být expozice rozdělena do dvou samostatných částí. Návštěvník tak chtě nechtě bude muset zavítat i do hlavní budovy Musea Kampa a hledat zde její pokračování.
Výstava potrvá od 24. 7. 2013 do 13. 10. 2013
Kde:
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1 – Malá Strana
Otevřeno:
denně od 10:00 – 18:00
Vstupné:
Plné: 120,-Kč
Snížené: 60,-Kč
83%
Pavel BestA
Super výstava. Doporučuji samozřejmě navštívit i tu druhou věnovanou Klimtovi, Muchovi a Kupkovi.
Máte naprostou pravdu, když píšete, že dneska bychom jen těžko hledali lepšího karikaturistu. Takový novodobý Daumier.