Na Žižkovské věži jsou zase všechna batolící se mimina
Od minulého pátku se na Žižkovské věži opět batolí miminka Davida Černého v kompletním počtu. České radiokomunikace, které budovu vlastní, loni jedno z nich sundali, neboť hrozilo, že při rekonstrukci zdejší vyhlídkové restaurace dojde k jeho poškození. Teď se socha vrátila zpátky na své místo.
„Socha miminka poničena nebyla, ale když už musela být kvůli opravě restaurace dočasně odstraněna, nechali jsme ji opravit,“ objasnila situaci mluvčí Českých radiokomunikací Petra Miterová. Na své místo se jedna z celkové desítky kontroverzních soch vrátila zhruba po roce. Zpátky ji v pátek dopoledne pomocí lan nainstalovala skupina osmi horolezců z firmy Balance, která Černého mimina umisťovala na vysílač již při jejich první instalaci před čtrnácti lety a pravidelně dvakrát do roka se od té doby stará o jejich revizi. „Museli jsme například hlídat odstup od věže a skel restaurace. Co kdyby například neočekávaně fouklo,“ nechal se slyšet majitel firmy Michal Flohr. Čerstvě zrekonstruovanou sochu z černého laminátu o váze 150 kilogramů dopravili horolezci na místo určení nikoli ze země, nýbrž ze střechy velína, tedy z výšky okolo 10 metrů nad zemí, a to z preventivních důvodů. „Kdyby socha seděla na zemi, mohlo se stát, že ji poničí vandalové,“ dodala na vysvětlenou Petra Mitnerová.
Žižkovská televizní věž, nebo také žižkovský vysílač je jednou z velmi známých pražských dominant a současně taktéž se svými 216 metry i nejvyšší stavbou v našem hlavním městě. Již z velké dálky je nepřehlédnutelná a návštěvníci, či obdivovatelé ji mohou nalézt uprostřed Mahlerových sadů na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Značně kontroverzní a rozporuplná budova byla postavena v letech 1985 až 1992 dle návrhu architekta Václava Aulického. I přes mnoho kritických ohlasů a námitek místních obyvatel, kteří poukazovali na rozporuplný kontrast high-tech architektury a historického okolí Žižkova, byla stavba věže na počátku devadesátých let dokončena. Nutno podotknout, že z technického hlediska je v mnoha ohledech unikátní. Složena je ze třech válcových ocelových tubusů, na nichž jsou umístěny 3 kabiny. První ve výšce 66 metrů, v níž se nachází restaurace, dále kabina observatoře ve výšce 93 metrů a nejvýše je umístěna kabina s vysílací technikou. Základna budovy se nachází v hloubce 15 metrů pod povrchem. V letech 2011 až 2012 prošla věž kompletní rekonstrukcí interiérů. Tým uznávaných českých architektů a umělců zde tehdy vytvořil zbrusu nové interaktivní prostředí. Následně byla televizní věž přejmenována na Tower Park Praha.
Deset obřích soch lezoucích mimin výtvarníka Davida Černého je na vysílači umístěno od roku 2000, kdy se naše metropole zúčastnila projektu Praha – Evropské město kultury. Natrvalo zde pak miminka zakotvila o rok později. Podle serveru VirtualTourist.com je žižkovský vysílač druhou nejošklivější stavbou světa (hned po baltimorském divadlu) a batolata sochaře Davida Černého to jen umocňují. „Tower park Praha je už sama o sobě dost ošklivá, ale malé lezoucí děti od výtvarníka Davida Černého ji z hrůzného pohledu proměnily v něco, nad čím už opravdu nevěřícně kroutíte hlavou,“ stojí na internetových stránkách známého světového průvodce. Další Černého sochy batolat, ovšem již vyrobené z bronzu, se nacházejí na pražské Kampě.
Ani jsem si nevšimla, že z věže nějaké mimino zmizelo.
Osobně nemám práce pana Davida Černého vůbec ráda. Jde podle mě vlastně jen o vtipy, nic víc. Ani mimina nejsou o nic lepší. Vtip, ha ha, a to je vše…
Prosím o informací kolik tam teda leze miminka ? dekuji
Pěkný den, miminek od Davida Černého je na televizním vysílači rovných 10.