Nejlepší panoramatický snímek vznikl při rozbřesku v Toskánsku
Poslední měsíce roku jsou ve znamení řady fotografických soutěží. Vedle tuzemského Czech Press Photo se v listopadu už několik let uděluje také cena pro nejlepší panoramatickou fotografii roku. Vítězem letošního ročníku Pano Awards se stal bulharský fotograf Veselin Atanasov se snímkem, zachycujícím východ slunce nad toskánskou krajinou.
Focení se věnuje ve volném čase
Do devátého ročníku prestižní mezinárodní přehlídky přihlásilo svá díla na 1251 fotografů ze 74 zemí světa. Češi se bohužel v soutěži neprosadili. Na rozdíl od jiných fotografických klání se v Pano Awards uděluje jen několik málo cen. Přihlášky se odevzdávají buď v amatérské soutěži, nebo v otevřené. Kategorie jsou dvě: Tou první je Příroda/krajina a tou druhou Životní prostředí/architektura. Zatímco loni v otevřené soutěži zvítězil Španěl Jesus M. Garcia se snímkem, na němž jsou zachycené meandry čínské řeky Li, letos kategorii opanoval mladý bulharský amatér Veselin Atanasov. Rodák z městečka Kazanlak se živí jako IT specialista a focení se věnuje ve svém volném čase. Začal s ním teprve relativně nedávno, v létě roku 2014. Letos už nicméně získat třetí významné fotografické ocenění. Po Bulharské národní ceně byl zvolen také Krajinářským fotografem roku.
Kostra modré velryby
Kategorii amatérů letošního devátého ročníku Pano Awards ovládl Nathaniel Merz, který svým fotoaparátem zachycuje krásy Jižní Koreje. Porotu, v jejímž čele stál známý panoramatický mág Jeff Mitchum, okouzlil snímkem zasněženého stromu v Daedunsanském národním parku. Velmi působivé jsou nicméně také fotografie dalších dvou oceněných. V otevřené soutěži v kategorii Životní prostředí/architektura zvítězil Němec Daniel Eisele, který vyfotil jeden z japonských obytných komplexů, v němž rozhodně nemůže žít někdo, kdo má strach z malých prostorů. V téže kategorii určené pro amatéry zazářil Brit Peter Li, jenž neotřele zvěčnil jeden z emblematických exponátů londýnského Přírodopisného muzea. Je jím 28 metrů dlouhá kostra modré velryby.
Posvátná skaliska a Grand Canyon
Vzhledem k tomu, že pravidla soutěže dovolují určitou minimální manipulaci s pořízenými snímky, uděluje porota ještě jednu speciální cenu. Ta patří fotografovi, respektive dílu, do něhož nebylo nijak zasahováno. Takzvané ocenění Carolyn Mitchumové letos získala australská fotografka Anastasia Woolmingtonová. Ta svým aparátem zachytila posvátná japonská skaliska Meoto Iwa, jejichž jméno můžeme přeložit jako Sezdaný pár skal. Naopak digitální cenu udělovanou dílu, které mohl autor takřka neomezeně upravovat na počítači, získal Colin Sillerud ze Spojených států za bouřkovou show nad Grand Canyonem. Posledním vyznamenaným v rámci Pano Awards je Oleg Gaponjuk. Kategorii věnovanou virtuální realitě opanoval se snímkem medúz plovoucích při indonéském pobřeží.