Největší podmořská restaurace světa je téměř hotová
Starý kontinent se brzy bude moci pochlubit novým unikátem. Stane se jím podmořský restaurant Under. Ten sice není první stavbou tohoto druhu, bude ale největším stravovacím zařízením nacházejícím se pod vodní hladinou na světě. Podle jeho projektantů zbývají k dokončení restaurace už jen poslední drobnosti.
České stavební firmy by si měly vzít ze svých norských kolegů příklad. Ačkoli restaurace Under vzniká v mimořádně složitých podmínkách a vyžaduje použití speciálních materiálů a postupů, probíhá její výstavba mimořádně rychle. Nedaleko městečka Båly u nejjižnějšího cípu Norska se rozběhla teprve v dubnu letošního roku. Nyní, tedy o pouhých šest měsíců později, hlásí stavbaři, že projekt vstupuje do poslední fáze. Budova má být kompletně hotová nejpozději na sklonku roku. O podobně chvatné práci tuzemských stavebních firem si zatím bohužel můžeme nechat zdát. Projektanti se přitom často ohánějí tím, že rychlejší výstavbě brání specifické přírodní podmínky. Co by potom měli říkat tvůrci restaurace Under? „Koncepce prošla několika úpravami. Po konzultacích s developery a architekty bylo rozhodnuto, že restaurant bude záměrně umístěn na mnohem drsnější místo, než se plánovalo,“ upozorňuje nás architektka Katherine Guimapangová. Under měl původně vyrůst v poklidné zátočině, nakonec se ovšem noří přímo pod hladinu Severního moře.
Budova musí odolat silným větrům, vysokým vlnám a podmořským proudům. Celá konstrukce je proto zaoblená a mírně skosená, aby si s případným řáděním živlů poradila. „Dalším problémem je tlak vody, jelikož jsme pět metrů pod hladinou,“ připomíná hlavní architekt Rune Grasdal. Zdi restaurace jsou proto půl metru široké a vytvořené ze speciálně tvrzeného betonu. Okna jsou také zpevněná a 30 centimetrů široká. Celá konstrukce váží úctyhodných 2500 tun. Vznikala výhradně na pevnině a na místo byla dopravena za pomoci lodě a jeřábu. Torzo bylo následně ponořeno do moře. Ke dnu ho stáhly nádrže naplněné vodou. Nyní ho zde přidržuje celkem 18 kotevních bodů. Netradiční stavbu navrhlo norské architektonické studio Snøhetta, které získalo mezinárodní věhlas budovou Alexandrijské knihovny, Národního památníku a muzea 11 září a úpravou Times Square v New Yorku. Under zaujme už při pohledu ze břehu. Betonový objekt totiž připomíná vrak lodi či periskop.
Kromě restaurace bude mít Under ještě další dvě části. První vznikne u hladiny a bude sloužit jako vstupní hala se šatnou, v nižším patře najdou zájemci bar. Vnitřní prostory mají mít podle Grasdala okolo 500 metrů čtverečných. Půjde tak o největší podnik svého druhu. Podvodní restauranty už sice mají na Floridě, v Dubaji a na Maledivách, nikde nejsou ovšem tak rozlehlé. Do objektu se má najednou vejít až sto lidí. Jeho hlavní chloubou bude rozměrné panoramatické okno. Na šířku má mít úctyhodných 11 metrů a na výšku 4 metry. „Myslím, že nejhezčí podívanou nabídne během nepříznivého počasí,“ myslí si Grasdal. „Bude totiž vidět, jak se moře vzdouvá a jak jeho povrch narušuje déšť,“ vysvětluje. Aby si návštěvníci mohli podvodní svět lépe prohlédnout, bude jídelna jen spoře osvětlena. „Důležité je také venkovní osvětlení. Protože v zimě nebo navečer by bez něj nebylo oknem prakticky nic vidět,“ doplňuje hlavní architekt. Hosté tu podle něj kromě drobných ryb budou moci občas zahlédnout také tuleně nebo humry.
První rezervace začne Under přijímat v dubnu nadcházejícího roku. Hosté se mohou těšit na lahůdky od vyhlášeného norského šéfkuchaře Nicolaie Ellitsgaarda Pedersena. „Jednou z mých hlavních ambicí je zvýšit mezi Nory a zbytkem světa povědomí o tom, jací jedineční tvorové žijí při jižním pobřeží země,“ tvrdí 32letý gastronom. Menu má být složené z ryb, mořských plodů, ústřic, místních hub, ptáků a jehněčího. V nabídce budou také tři jídla z pozapomenutých podvodních delikates. Bez zajímavosti není ani to, že mimo otevírací dobu bude Under sloužit také jako biologické výzkumné centrum. Grasdal počítá s tím, že objekt postupně obroste chaluhami, řasami a na jeho povrchu se usadí mušle. Díky tomu více splyne s okolní přírodou.