V Německu vyjde první vydání Mein Kampfu od konce války
Na počátku nadcházejícího roku by v Německu mělo spatřit světlo světa první kritické vydání Hitlerova stěžejního ideologického díla Mein Kampf. Autorská práva k nechvalně proslulé knize, jež se stala „biblí nacistů“, až dosud držela bavorská vláda. Ta o ně ale v lednu přijde. Od smrti Adolfa Hitlera totiž uplyne 70 let, díky čemuž automaticky dojde k jejich zániku.
První poválečné vydání Mein Kampfu na území našich západních sousedů připravil mnichovský Institut pro soudobé dějiny. Knihu před několika málo dny představil veřejnosti na tiskové konferenci v Berlíně ředitel institutu Andreas Wirsching a renomovaný historik Christian Hartmann, který se spolupodílel na vzniku bohatého kritického aparátu, jež bude vydání doprovázet. Poslední oficiální verze knihy vznikla v Německu na sklonku 2. světové války. Po jejím skončení přešla autorská práva na Mein Kampf na spolkový stát Bavorsko, jehož vlády po desetiletí bránily dalšímu vydání tohoto mimořádně nenávistného textu. V němčině tak dvoudílná kniha mohla mezi příznivci nacismu kolovat jen díky stovkám tisíc výtisků, které přežily válku a které byly po nějakou dobu k dostání v antikvariátech. Přestože přelomem roku autorská práva na Mein Kampf zaniknou, neznamená to, že Hitlerův pamflet bude moci kdokoli bez dalšího vytisknout a distribuovat. Jak zdůraznil předseda Centrální rady židovských obcí v Německu Josef Schuster, „vydání neautorizovaných vydání spisu bude i nadále postihováno coby šíření rasové nesnášenlivosti.“
Dvoudílnou knihu o 720 stranách napsal Adolf Hitler v roce 1924 během svého pobytu v pevnostním vězení Landsberg, kde skončil po nezdařeném „pivním“ puči v Mnichově. Na podobě prvního vydání Mein Kampfu se výrazným způsobem spolupodílel i Rudolf Hess, který „vůdcovy“ myšlenky zapisoval. Původně se kupříkladu měla kniha jmenovat Roky boje proti lži, hlouposti a zbabělosti, od čehož Hitler ale nakonec ustoupil. Prvního vydání se spis dočkal 18. července roku 1925 a jak připomínají historici, namísto ovací ho kritici zahrnuli silným posměchem. Dokonce se po jeho publikaci objevily narážky na dušení zdraví jeho autora. „Po nacistickém uchopení moci ovšem náklad Mein Kampfu strmě vyletěl. Ve školách bylo čtení knihy povinné, novomanželé ji dostávali jako svatební dar,“ připomínají další osud nebývale antisemitské knihy historici. Celkem se Mein Kampfu prodalo v Německu do roku 1945 přes deset milionu výtisků. Kniha přitom vyšla i v řadě dalších zemí, včetně těch okupovaných.
Nápad znovu Mein Kampf vydat se nesetkal všude s pochopením. Řada osobností proti záměru v Německu původně protestovala. Mnichovský Institut pro současné dějiny totiž pod vedením Andrease Wirschiga na přípravě knihy pracuje již od roku 2009. „Jsem absolutně proti vydání Mein Kampfu, třeba i komentovaného. Copak můžete komentovat ďábla? Osobu jako byl Hitler?“ nechal se tehdy slyšet mluvčí berlínského Židovského fóra pro demokracii a proti antisemitismu Levi Salomon. Podobných hlasů přitom bylo výrazně více. Nakonec ale proti zpřístupnění Hitlerova spisu německá židovská komunita proti očekávání neprotestovala. „Znalost Mein Kampfu je dodnes důležitá k tomu, abychom pochopili historii nacismu a holocaustu, nemáme proto žádné námitky proti vědecky okomentované edici pro účely výzkumu a studia,“ prohlásil nedávno předseda Centrální rady židovských obcí v Německu Josef Schuster.
Kritické vydání by se na pultech německých knihkupectví mělo objevit mezi 8. a 11. lednem nadcházejícího roku. Stejně jako originál se bude skládat ze dvou svazků. Ty budou ovšem mít dohromady úctyhodných 1948 stran. Součástí knihy bude totiž i rozsáhlý poznámkový aparát složený z 3500 odkazů, vysvětlivek, dodatků a anotací. Zájemci o první poválečné vydání Mein Kampfu budou muset sáhnout hluboko do kapsy. Oba spisy totiž budou k dostání za 59 eur, tedy za částku převyšující 1500,-Kč. I tak se ale dostane jen na některé. Mnichovský Institut pro soudobé dějiny totiž plánuje vydat v první vlně jen okolo 4000 výtisků knihy. V češtině už Mein Kampf k dostání po nějakou dobu přednedávnem byl. V březnu roku 2000 ho totiž v nekritické verzi vydalo nakladatelství Otakar II. pod vedením Michala Zítka. Toho sice soud nejprve odsoudil za údajnou podporu a propagaci hnutí potlačujícího lidská práva k podmínečnému trestu, v roce 2009 ho však Nejvyšší soud osvobodil. Bavorsko se nicméně o rok později u pražského městské soudu domohlo stáhnutí knihy z prodeje a znehodnocení všech jejích výtisků…
Myslím, že vydání knihy nic dobrého nepřinese. I kdyby někdo onen poznámkový aparát četl, jakože skoro nikdo nebude, tak to tu knihu nezbaví jejího antisemitského obsahu a nenávistného ducha.
Jsem obecně proti jakékoli cenzuře, takže vydání Mein Kampfu obzvláště s komentářem vítám. Alespoň si teď bude moci každý člověk na vlastní oči přečíst, jaký byl Hitler s prominutím idiot. Nic jiného podle mě z textu nejde ani vydedukovat.
Podobný závěr si ale udělají jen inteligentní čtenáři. Ti méně bystří ale mohou dojít k úplně jiným a dodejme, že dosti nebezpečným, závěrům. Obávám se bohužel, že světu stále vládne především nesnášenlivost.
vydání knihu navíc vůbec nepřeje doba. určitě se jí zase chytnou radikálové a místo proti židům se obrátí proti muslimům
Je dobře, že kniha vychází v takto limitovaném vydání. Kolik by se jí asi prodalo, kdyby tomu tak nebylo. 10 000, 100 000, milion, nebo víc?
Obávám se že hodně. A obávám se i toho, že ačkoli kniha vyjde v malém nákladu, tak si ji lidé začnou kopírovat atd. a nakonec se dostane do rukou ne tisícím ale třeba i statisícům lidí.
Knihu mohli vydat o Vánocích. Takový křesťanský dáreček pod židovský stromeček. Osobně jsem proti vydání takto obludné knihy jakou Mein Kampf bezesporu je. Tohle dílo by mělo být jednou provždy zapomenuto.
Mnoho povyku pro nic.