Neurosis
Honor Found In Decay
Probouzet v posluchačích silné emoce a vytvářet rozlehlé hudební krajiny se dnes snaží obrovské množství interpretů počínaje umělohmotnými umělkyněmi z výrobních pásů hudebních manažerů, přes různá rozněžnělá individua, až po ty nejuzavřenější nihilisty z hlubokého undergroundu.
Je jasné, že ne všem lze tyto pocity věřit a u mnohých ,,umělců“ se jedná pouze o více či méně úspěšně maskovanou pózu. Na druhou stranu lze najít i výrazně menší skupinu interpretů, jimž lze věřit každé slovo i každý tón, a právě do tohoto okruhu lze zařadit i Američany Neurosis. Tato kalifornská kapela, kterou lze bez přehánění označit za jednu z nejdůležitějších alternativních rockových formací posledních dvou dekád, se stala zárukou kvalitní náladotvorné hudby a neustálého progresu. Tento vývoj je možné zřetelně registrovat jak v kontextu samotných kompozic, tak i z hlediska jednotlivých nahrávek souboru, když ani jedno z alb Neurosis nebylo pouhou kopií svého předchůdce. Nutno však dodat, že ačkoli je každá nahrávka kapely něčím specifická a odlišná od těch předchozích, tak vždy po pár taktech bezpečně Neurosis poznáte. Ti se totiž po prvních dvou vcelku tradičních hardcoreových albech na zlomové desce Souls At Zero (1992) vydali na cestu, po které kráčí s drobnými odchylkami dodnes a od tohoto alba výše nenahrála kapela slabou nebo pouze průměrnou nahrávku. Z velice kvalitní diskografie Neurosis pak dle mého názoru mírně vyčnívá její nejtemnější položka Through Silver In Blood (1996) a nejrozmanitější nahrávka A Sun That Never Sets (2001), ale jsem si jistý, že vzhledem k výrazné kvalitě všech nahrávek kapely (vyjma příliš ortodoxní dvojice prvních nahrávek) bude mít každý posluchač těchto inovátorů své osobní favority.
Po důkladném poslechu novinky Honor Found In Decay lze bez nejmenších pochybností konstatovat, že i tentokrát Neurosis nahráli výrazně nadprůměrnou nahrávku a všechny mladší kapely či projekty inspirované tvorbou této veličiny se mohou (musí!) znovu přesvědčit, jak hrají opravdoví mistři. Na rozdíl od valné většiny těchto žáčků a epigonů z post-metalových, sludge metalových nebo alternativně rockových řad je hudba Neurosis skutečně autentická a zanechává v posluchačích hluboké stopy. Trademark skupiny, tedy střídání klidu s výbuchy agrese, zůstal zachován, a přestože někdy lze vcelku dobře odhadnout, kdy k těmto zlomům dojde, tak většinou nelze než naslouchat a nechat se unášet mohutným proudem zvuku, jehož charakteristickým znakem je i neustále generované napětí. Hudba Neurosis je totiž jako velká řeka, v rámci jejíhož toku se střídají úseky divoké vody plné drtivých a všeničících vln s úseky klidně plynoucího proudu, který však neustále vyvolává neklid a vzbuzuje respekt, jelikož se během chvíle mohou tyto zdánlivě neškodné vody dát opět do rychlejšího pohybu a ničit vše, co jim stojí v cestě. Do tohoto očistného toku hudby pak vstupují hlasy obou zpěváků, konkrétně Stevea Von Tilla a Scotta Kellyho. Oba pánové již několikrát dokázali, jak je hlas každého z nich silný a že dokáže velice dobře fungovat i bez drtivých riffů v čistě folkovém hávu. Ani na desce Honor Found In Decay nezklamali a díky nim je ponurá a temná hudba Neurosis opět rozšířená o další rozměr. Podobným dojmem jako tato dvojice vokalistů na mne působí například i Kirk Windstein z Crowbar, tedy dojmem chlapů, kteří již vědí o životě své, váží každé své slovo a pokud zpívají, tak se zdá, že na svých bedrech nesou tíhu všech hříchů světa.
Pochválit je třeba i výtečně zvolený zvuk, který je organický a lehce špinavý, ale stále skvěle čitelný, což je příjemná změna oproti mnohým souborům čerpajícím z odkazu kapely, jejichž zvuk je sice po formální stránce skvělý, ovšem bez chuti a zápachu (především u následovníků z post-metalového žánru). Na tomto zvuku má také z velké míry podíl již stálý spolupracovník skupiny, uznávaný producent Steve Albini, jehož otisk se skví například na albech PJ Harvey, Godspeed You!Black Emperor, Nirvany, The Jesus Lizard nebo Helmet.
Hodnocení:
Honor Found In Decay je další komplexní dílo (o vizuální stránku se opět postaral Josh Graham, jinak též člen A Storm Of Light a Battle Of Mice), které přináší emociálně vypjatou a ponurou hudbu v kvalitě, na jakou jsme od Neurosis již léta zvyklí. Tedy v té nejvyšší! Rozhodně nejde o hudbu pro každou příležitost, ale za správné konstelace v posluchači zanechá skutečně silné dojmy.
Rok vydání:
2012
Vydavatelství:
Neurot records
Seznam skladeb:
We All Rage in Gold
At the Well
My Heart for Deliverance
Bleeding the Pigs
Casting of the Ages
All is Found… In Time
Raise the Dawn
87%
-jt-
super kapela, super cédéčko