Olbram Zoubek tak jak ho neznáme!
Máte pocit, že Olbrama Zoubka znáte až příliš dobře? Možná se mýlíte. „Olbram Zoubek, Neznámý“ je název nové výstavy v Museu Kampa, jež se snaží ukázat autorovu méně známou ranou tvorbu.
Pražského rodáka a autora posmrtné Palachovy masky Olbrama Zoubka není třeba si blížeji představovat. Šestaosmdesátiletý sochař totiž patří mezi nejznámější a nejžádanější současné české výtvarníky. Věhlas si kromě odlití Palachovy posmrtné masky a vytvoření Památníku obětem komunismu vydobyl zejména svými vytáhlými olověnými sochami znázorňujícími lidské postavy. Expozice, jež je právě k vidění v Museu Kampa, se však oproti většině dosud konaných výstav, nezaměřuje na tyto všeobecně známé práce, ale naopak se obrací ještě více do minulosti a předkládá před nás jedny z prvních soch, které Olbram Zoubek kdy vytvořil.
Dramaturgicky pak výstava navazuje na expozici prací Zoubkovy první ženy Evy Kmentové, kterou galerie představila v loňském roce, a jejíž sochy si návštěvník může prohlédnout na dvoře muzea. I vzhledem k nevelkým rozměrům konírny, jde o prezentaci takřka komorní. Ke zhlédnutí jsou na ní autorovy rané plastiky z let 1951 až 1966. Zoubek se v té době chtěl určitým způsobem oprostit od tehdejší politické situace. Jeho práce se těšily velké pozornosti z hlediska originality a patřily mezi to nejzajímavější, co tehdejší platforma českého moderního sochařství nabízela. Dle kurátora výstavy Václava Erbana jsou tato Zoubkova díla neprávem opomíjena a přebita jeho pozdějšími pracemi.
Autorovu tvorbu tohoto období charakterizují drobné reliéfy zjevně inspirované Gutfreundovým kubismem a na Zoubka až nebývale robustní sochy vytvořené z betonu a zrezivělých lešenářských trubek. Ty doplňují již klasičtější plastiky z cementu, který se stal autorovým zřejmě nejoblíbenějším materiálem. V roce 1962 pak k němu Zoubek přidal i olovo, jež si sám tavil a z něhož zhotovil i šestnáct reliéfů, jež jsou na výstavě k vidění. Jako nejslabší se pak v rámci expozice jeví dvojice soch zpodobňující architekty Jindřicha Malátku a Ivo Loose s přebujele velkými hlavami a čtvercem zakrývajícím pomyslné pohlaví.
Hodnocení:
Vzhledem k velikosti a časovému rozmezí děl je tato skromná výstava zcela jistě určena především znalcům a fanouškům Zoubkova díla, jistě ale potěší a neurazí i náhodné návštěvníky.
Výstava potrvá od 22. 2. 2013 do 21. 4. 2013
Kde:
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1 – Malá Strana
Otevřeno:
úterý až neděle 10:00 – 18:00
Vstupné:
Plné: 90,-Kč
Zlevněné: 45,-Kč
73%
Šárka Lebedová
Příjemná výstava, která nikoho neurazí.