Nobelista Pamuk otevřel v Londýně Muzeum nevinnosti
Když před několika málo lety dopsal nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk svůj v pořadí desátý román, rozhodl se zrealizovat neotřelý nápad – vystavět knize vlastní muzeum. To vzniklo krátce poté v Istanbulu. Před pár dny se jeho část přesunula do Londýna, kde si ji mohou prohlédnout zájemci.
Podobné muzeum, jaké v roce 2012 vyrostlo v nevelkém dvoupatrovém domě v centru Istanbulu, byste ve světě jen tak nenašli. Většina podobných institucí se totiž pomocí svých sbírek snaží zdokumentovat určitou etapu v dějinách lidstva, nebo určitý fenomén, či jev. To Muzeum nevinnosti vzniklo s úplně jiný cílem. Orhan Pamuk ho vytvořil, aby tak dal svému nereálnému knižnímu příběhu reálnou podobu. Čtenáři se už tak nemusí spoléhat jen na představivost, ale mohou si předměty, které se v literárním díle objevují, také na vlastní oči prohlédnout. „Už v devadesátých letech jsem dostal nápad napsat knihu a udělat muzeum, v němž by byly vystaveny všechny objekty, které vymyšlené postavy z knihy používají,“ prohlásil nedávno Pamuk. Výsledek se mu podle všeho velmi povedl, neboť si muzeum následně odneslo řadu nejrůznějších mezinárodních cen. Tou nejvýznamnější se roku 2014 stalo vítězství v klání o nejlepší muzeum starého kontinentu. Netradiční galerijní prostor, v rámci nějž je možné minout bezpočet vitrínek s drobnějšími i většími exponáty, se totiž nachází v evropské části města.
Pokladem pro vznik muzea se stal stejnojmenný autorův román, který poprvé spatřil světlo světa v roce 2008. Kniha vypráví příběh bohatého Kemala, který se krátce před svatbou osudově zamiluje do krásné Füsun, kvůli níž se se svojí vyvolenou rozejde. Srdce nové múzy se mu však získat plně nepodaří, respektive jednoho dne o lásku mladičké dívky přijde, což ho zdrtí. Osm následujících let se Kemal potácí po Istanbulu a krade věci, které mají s Füsun něco společného a pomalu ale jistě z nich začíná sestavovat muzeum. To se stává jakousi galerií jeho posedlosti. Ta nám přitom dává nahlédnout nejen do jeho vztahu s Füsun, ale především nám ukazuje, jak vypadal Istanbul v 70. a 80. letech minulého století. Zatímco láskou hlavního hrdiny je pohledná mladá dívka, v případě Pamuka je jím právě jeho rodné město, které více či méně vystupuje do popředí ve většině jeho dosavadních románů. „Je tu všechno. Kuchyňské náčiní, různé předměty, vládní dokumenty, které jste potřebovali, abyste ve druhé polovině 20. století v Istanbulu přežili. To vše je v knize i v muzeu,“ dodal Pamuk.
Svého druhu je instituce také poctou muzejnictví, které, jak vyplývá z autorových vyjádření i z jeho románu, považuje za tak trochu nedoceněný, ale velmi významný evropský „vynález“. Celkem je v istanbulském Muzeu nevinnosti k vidění 83 kabinetů odpovídajících 83 kapitolám, z nichž je román sestaven. Do Londýna jich ovšem Pamuk na ukázku přivezl výrazně méně. V Somerset Housu si jich lidé v rámci Muzea nevinnosti mohou prohlédnout „jen“ 13. „Jde o věci, které mám zřejmě vůbec nejradši,“ nechal se slyšet třiašedesátiletý autor. Návštěvníci zde najdou údajnou Füsuninu sponku do vlasů, její zubní kartáček, voňavku, ale také věci každodenní potřeby, tedy věci jako jsou noviny, plechovky, slánky apod. Vitríny v Somerset Housu zabírají celkem tři místnosti. „Je tu kupříkladu i kabinet číslo 74, který je věnovaný smrti Kemalova otce,“ dodal Pamuk.
Součástí londýnské výstavy je také promítání ukázek z nového dokumentárního filmu Nevinnosti vzpomínek, který natočil režisér Grant Gee ve spolupráci s autorem. Snímek současně se zahájením expozice, k němuž došlo 27. ledna, vstoupil do britských kin. „Putovní výstava by měla vyprávět trochu jinou verzi příběhu i díky vybraným objektům a úžasnému filmu Granta Geeho. Jsem potěšen, že Museum nevinnosti získalo nový život v širším světě v Somerset Housu,“ prohlásil Pamuk, který věří, že o Muzeum bude v hlavním městě Velké Británie ještě větší zájem, než v jeho rodném Istanbulu. Tam se loni na jeho netradiční sbírku přišlo podívat okolo 30 000 návštěvníků, převážně cizinců. Jeden z nejznámějších exponátů muzea bohužel turecký spisovatel do Londýna nepřivezl. Jím je skleněná vitrína obsahující 4 213 nedopalků cigaret. Výstava bude v Somerset Housu k vidění až do 3. dubna. Možná ještě zajímavější zprávou v souvislosti s Orhanem Pamukem je to, že slavný romanopisec 2. února vydal další román, jehož název můžeme do češtiny přeložit jako Zrzka.
Připravujete také článek o nové Pamukově knize?
Krásný dobrý den, ano, článek o nové Pamukově románu by se na našich stránkách měl objevit někdy v průběhu dalšího týdne…